Slovenija

Žagar potrjen za ministra

Ljubljana, 16. 12. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

DZ je s 50 glasovi za in 11 proti imenoval Ivana Žagarja za ministra brez listnice, pristojnega za lokalno samoupravo in regionalno politiko.

Ivan Žagar - novi minister
Ivan Žagar - novi minister FOTO: Dare Čekeliš

Poslanke in poslanci so Žagarju priznavali kompetentnost in poznavanje področja, za katerega bo kot minister odgovoren. Kljub temu pa v opozicijskih LDS, ZLSD in SNS za njegovo imenovanje niso glasovali, predvsem zaradi "problematične in nedodelane" vsebine koalicijske pogodbe na področju lokalne samouprave in regionalne politike. Novega ministra so podprli poslanci koalicijskih SDS, NSi, SLS in DeSUS, Žagarju pa sta glasova namenila tudi dva poslanca iz vrst LDS in SNS. Novoimenovani, 16. minister v vladi Janeza Janše, je že zaprisegel pred zbranimi poslanci državnega zbora.

Stališča poslanskih skupin

Poslanci LDS so bili proti imenovanju zaradi slabe koalicijske pogodbe
Poslanci LDS so bili proti imenovanju zaradi slabe koalicijske pogodbe FOTO: POP TV

V LDS priznavajo, da je Žagar bistveno bolj kompetenten kot prejšnja kandidatka za ta položaj Darinka Mravljak, kljub temu pa ga poslanska skupina ne more podpreti, je dejala Cvetka Zalokar Oražem. V liberalni demokraciji namreč menijo, da koalicijska pogodba na področju regionalnega razvoja in lokalne samouprave, na kateri bo temeljilo delo novoimenovanega ministra, ni dodelana in je "močno problematična". Takšna so denimo področja financiranja občin in ustanavljanja pokrajin.

Pogojno podporo kandidatu so napovedali v SNS, če bo novi minister dosledno sledil pozitivni politiki na področju decentralizacijeoz. skladnega regionalnega razvoja, kot je pojasnila Barbara Žgajner Tavš.

Bojan Kontič iz ZLSD je sicer priznal, da je veliko Žagarjevih stališč v "sozvočju" z njihovimi, vendar pa obstaja nekaj ključnih razlik, zlasti na področju regionalizma, kjer se ZLSD zavzema za ustavne spremembe - torej za model obveznega ustavnega ustanavljanja pokrajin in ne prostovoljnega povezovanja občin, kar zagovarja novi minister.

Kakšna je dejansko ta "razlika", pa je pojasnil Alojz Sok iz NSi: najprej je treba sprejeti zakon o regijah, v katerem bi se opredelile njihove pristojnosti, hkrati patudi zakon o njihovem financiranju. Šele, ko bosta oba zakona sprejeta, bo mogoč nastanek pokrajin, ker se bodo občine samoiniciativno povezovale. NSi je sicer napovedala podporo kandidatu, njegovo ustreznost namreč potrjujejo tudi predstavitev na matičnem odboru, ko proti Žagarju ni glasoval nihče.

Janševa ekipa 'skoraj' kompletna

Z današnjim Žagarjevim imenovanjem je ministrska ekipa Janeza Janše že skoraj celovita; novembra sprejete spremembe zakona o vladi namreč dopuščajo imenovanje še enega ministra brez resorja. Kdaj naj bi ga premier Janša predlagal, še ni znano, zadolžen pa naj bi bil za področje razvoja oz.usklajevanja razvojnih politik. Za razliko od 15 resornih ministrov minister brez listnice oz. resorja pomaga predsedniku vlade pri usklajevanju dela ministrov oz. ministrstev samo v okviru pooblastil, ki mu jih da predsednik vlade.