Slovenija

Zagovornik načela enakosti: Nekateri ukrepi za ranljive neskladni z zakonom

Ljubljana, 16. 12. 2022 11.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zagovornik načela enakosti je državnim organom in lokalnim skupnostim kot zavezancem za zagotavljanje varstva pred diskriminacijo priporočil, naj bodo pri pripravi posebnih ukrepov za odpravo slabšega položaja ranljivih pozorni na pravila za take ukrepe. V več ocenah diskriminatornosti predpisov je nekatere rešitve ocenil kot neskladne z zakonom.

Kot neskladne z zakonom o varstvu pred diskriminacijo je ocenil nekatere rešitve, ki so bile uvedene s sicer legitimnim namenom odpraviti manj ugoden položaj ranljivih skupin. Uvedbo posebnih ukrepov je tako prepoznal denimo pri solidarnostnem dodatku za odpravo posledic energetske revščine in zakonu o spodbujanju digitalne vključenosti in ocenil, da v teh primerih niso bili uvedeni na primeren način, so zapisali pri zagovorniku.

Zagovornik načela enakosti nekatere ukrepe za ranljive ocenil kot neskladne z zakonom.
Zagovornik načela enakosti nekatere ukrepe za ranljive ocenil kot neskladne z zakonom. FOTO: iStockphoto

Omenjeni ukrepi po zagovornikovi oceni niso temeljili na analizah, ki bi potrjevale slabši položaj določenih skupin, ali pa skupine niso bile ustrezno določene. Med skupinami s slabšim premoženjskim stanjem so se namreč znašle tudi skupine, ki so bile v neprimerljivo boljšem premoženjskem položaju, zato njihova uvrstitev med upravičence ni bila upravičena. Predlagatelj predpisa, ki je navajal podlago za izvajanje posebnih ukrepov, tudi ni izkazal primernosti in nujne potrebnosti posebnih ukrepov za določene skupine glede na cilje, ki so jih ukrepi zasledovali.

Zakon o varstvu pred diskriminacijo v 17. in 18. členu za uvajanje posebnih ukrepov predvideva določena merila, ki zagotovijo, da z ukrepi ne bi poglobili obstoječih neenakosti v družbi ali celo povzročili nove diskriminacije. V priporočilu o uvajanju posebnih ukrepov zato zagovornik državnim organom in lokalnim skupnostim priporoča, naj se dosledno držijo zakonskih zahtev tudi pri tem načinu zagotavljanja varstva pred diskriminacijo.

Posebne ukrepe je treba vedno pripraviti na podlagi analiz, ki potrjujejo dejanski obstoj manj ugodnega položaja oseb z določeno osebno okoliščino. Za odpravo tako ugotovljenega manj ugodnega položaja je treba izbrati takšne ukrepe, da je z njimi mogoče doseči izboljšave in da je to mogoče doseči samo s temi izbranimi ukrepi, ne pa tudi s kakšnimi blažjimi. Poleg tega je pomembno, da so ukrepi začasni in prenehajo veljati takoj, ko z njimi dosežemo želene izboljšave. To pomeni, da je treba učinke teh ukrepov tudi stalno meriti, so še zapisali pri zagovorniku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vlahov
16. 12. 2022 14.10
+1
Cilj tega tipa je , da vas skrega med sabo. Karl SCHWab
vlahov
16. 12. 2022 14.09
+2
Evo ti analize 65 % ljudi v državi životari in se imenujemo REVEŽI
Rezervni Kristus
16. 12. 2022 13.31
+0
Tale zagovornik je izgubil svojo kredibilnost, ker je podpiral diskriminacijo v času covid ukrepov.
Maiike
16. 12. 2022 12.59
+7
A bomo ostali tudi lohka gradili na tujem, na črno, kradli krompir, meso, nekaznovano vozili brez tehniškega izpita, in delali škodo tako kot državljani prvega reda. Sam prašam ? Za nagrado npa še socialka in komunalije zastojn, ne brezplačno.
TEDYC
16. 12. 2022 13.43
+3
Ne!Ker nismo ranjiva skupina. nas bodo tepli in privili.
bergman
16. 12. 2022 12.53
+4
Tale model naj samo pogleda v plače privilegirancev v Sloveniji, če so upravičeni do tako visokih plač in raznoraznih dodatkov, kot so poslanci, ministri PV, PD, javna uprava, novodobni "kapitalisti" (managerji) in ostali prejemniki anormnih prejemkov in nagrad, ki jih dobijo, potem pa naj malo pogleda, kako zaslužijo zaposleni v gospodarstvu, ki jih ravno taki imenujejo "trg delovne sile", kot da so ti ljudje enaki, kot živali v kmetijstvu!!! To je eden tistih, za katerega bi človek lahko rekel, da ne privošči drugim, ker se boji, da bo za njega premalo ostalo!!! Zakaj pa ON NE DELA ZA 500-600€ na mesec, pa bomo potem videli kako bo govoril!!!!
komarec
16. 12. 2022 12.21
+16
Zagovornik načela enakosti, Varuh človekovih pravic, KPK, ..............same institucije ki so same sebi namen. Vsi samo nekaj opozarjajo, za to delo, ki je brez učinka so dobro plačani, sodišča pa tralala tralali odvisno kakega odvetnika imaš. Če to ni odraz skorumpirane države sem jaz papež-.