Slovenija

Zagreb: Sporazum o meji ni argument

Zagreb, 24. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po besedah predstavnice hrvaškega zunanjega ministrstva sporazum o slovensko-hrvaški meji, na katerega se sklicuje slovenski premier Anton Rop, nima nobene mednarodne pravne vrednosti, ker ni bil nikoli podpisan niti ratificiran.

"V skladu s tem se Slovenija v sklopu posvetov o razglasitvi izključne ekonomske cone (EEZ) ne more sklicevati na ta sporazum," je po navedbah zagrebškega Nedeljnega Jutarnjega lista za časnik povedala tiskovna predstavnica hrvaškega zunanjega ministrstva Natalija Bukovec.

Po Ropovi napovedi pogovori šele sredi septembra

Premier Rop je dialog o hrvaških namerah glede EEZ napovedal za september
Premier Rop je dialog o hrvaških namerah glede EEZ napovedal za september FOTO: POP TV

S tem se je odzvala na Ropovo izjavo v pogovoru za sobotni Večer, ko je dejal, da za izključno ekonomsko cono ne vidijo možnosti, preden se ne uredi vprašanje mej, ter da je sporazum o meji vlada sprejela in da je potrebna njegova ratifikacija na hrvaški strani. Tudi ko bo vprašanje meje urejeno, pa "se bo o coni odprlo kup vprašanj," je za Večer še dejal premier Rop, ki je dodal, da bodo pogovori o EEZ stekli sredi septembra.

Hrvaška pojasnila o EEZ

Na hrvaškem zunanjem ministrstvu so sicer ob tem poudarili, da je, glede na to, da gre za izjavo slovenskega premiera, treba na uradni odziv Zagreba počakati s strani hrvaškega premiera Ivice Račana, ki pa v soboto ni bil dosegljiv, navaja Nedeljni Jutranji list.

V razčiščevanje glede hrvaških načrtov v Jadranu se je vključil tudi kmetijski minister Pankretić
V razčiščevanje glede hrvaških načrtov v Jadranu se je vključil tudi kmetijski minister Pankretić FOTO: Reuters

Časnik, ki je omenjeno Ropovo izjavo označil kot "zaostreno inačico stališča, ki ga je izrekel pred nekaj tedni ob slovenski noti Hrvaški o ekonomski coni v Jadranu", je objavil tudi ostale izjave glede odnosov s Hrvaško, ki jih je premier Rop dal v pogovoru za Večer.

Ob tem je časnik še poročal, da je hrvaški kmetijski minister Božidar Pankretić v odzivu na "sporočila iz slovenskega vrha" dejal, da Hrvaška ne more pristajati na nikakršne ultimate. "Dobrososedske odnose je potrebno ohranjati, ko pa se začnejo postavljati taki ultimati, je to težje. Mi ostajamo na stališču, da je razglasitev izključne ekonomske cone v našem interesu, o razglasitvi svobodne ribiške cone pa je moč razpravljati," je po poročanju dejal Pankretić.

Mikulić je še dejal, da v primeru hrvaške razglasitve EEZ ne pričakuje težav z Evropsko unijo, ker bi bila deloma tudi njej v prid. Ob tem je dodal, da ni moč nikomur braniti izlova viška rib v hrvaški ekonomski coni, seveda ob določenem nadomestilu, kar velja tako za ribiče iz Slovenije kot iz EU.

Zagrebški Nedeljni Vjesnik pa je glede tega, kaj bi pomenila razglasitev EEZ za Hrvaško, objavil pogovor z direktorjem sektorja za kmetijstvo, prehrambeno industrijo in gozdarstvo pri Hrvaški gospodarski zbornici (HGK) Dubravkom Mikulićem. Ta je med drugim dejal, da je razglasitev te cone v interesu članic Hrvaške gospodarske zbornice in da zato že nekaj let poudarjajo, da je z njeno razglasitvijo treba reševati probleme ribištva. Ob tem je povedal, da bi v uresničitev EEZ morala Hrvaška vložiti kakih 45 milijonov evrov.

Glede predlogov, da bi Hrvaška namesto EEZ razglasila le ribolovno cono v Jadranu, pa je menil, da Hrvaška ne bi smela sprejemati polovičnih rešitev in da bi morala vztrajati pri razglasitvi EEZ, ker ima za to tako pravno kot gospodarsko možnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10