"Navdušen sem," je Rupel ironično odgovoril na vprašanje v zvezi z zahtevo za preiskavo, potem ko je zapustil brifing, na katerem je slovenskim novinarjem v Bruslju spregovoril o potekajočih medvladnih pogajanjih o reformi EU.
Rupel je osumljen zlorabe uradnega položaja po določbi 4. in 3. odstavka 261. člena kazenskega zakonika. Tretji odstavek določa, da se uradna oseba, ki z namenom, da bi sebi ali komu drugemu pridobila protipravno premoženjsko korist, izrabi svoj uradni položaj ali prestopi meje uradnih pravic, ali ne opravi uradne dolžnosti, pa pri tem niso podani znaki drugega kaznivega dejanja, kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let. Četrti odstavek kazenskega zakonika pa določa, da če je storilec s takim dejanjem pridobil veliko protipravno premoženjsko korist in mu je šlo za to, da si pridobi tako korist, se storilca kaznuje z zaporom od enega do osmih let.
Kot je znano, je minister Rupel 18. februarja letos ljubljansko Fakulteto za družbene vede (FDV) pisno obvestil, da zunanje ministrstvo razdira sporazum, po katerem je fakulteta vse od leta 1994 izobraževala diplomate zunanjega ministrstva, slednje pa je študij financiralo. Ministrstvo naj bi namreč ugotovilo, da v študijskem letu 2002/2003 ni bil izkazan interes za študij na omenjenem programu, zato tudi ni potekal študijski proces. Zato naj bi z dnem, ko je bilo pismo poslano, odstopilo od navedenega sporazuma. Vendar je Rupel že naslednji dan podpisal sporazum s Pravno fakulteto in diplomatsko akademijo (PFDA) iz Portoroža. V tem sporazumu je pisalo, "da obstaja obojestranski vzajemni interes za dolgoročno sodelovanje na področju podiplomskega izobraževanja".
PFDA v času podpisa pogodbe še ni bila sodno registrirana, študijskega programa, ki naj bi ga izvajala, pa svet za visoko šolstvo še ni potrdil. Lastnih prostorov, v katerih bi potekal študijski proces, ni imela, prav tako tudi ne lastnega knjižničnega fonda in ne redno zaposlenih profesorjev. Minister Rupel pa je z njo že podpisal pismo o nameri, v katerem je izrazil pripravljenost sodelovati kot predavatelj, za kar bi bil seveda plačan kot zasebnik. Rupel s PFDA podpisal tudi aneks k pogodbi, v katerem je bilo predvideno, da ministrstvo nakaže akademiji osem milijonov tolarjev zagonskih sredstev, ki pa jih mora PFDA vrniti, v kolikor študijski program ne bo verificiran do 31. decembra 2003. Sredstva niso bila nakazana, ko je zadeva prej prišla v javnost.
Poročanje medijev je komentiral tudi zunanji minister, ki je izjavo z naslovom Izvensodni proces objavil kar na spletnih straneh zunanjega ministrstva. Namesto pravnih so ga doleteli najostrejši medijski postopki, je zapisal Rupel. Med drugim se je minister spotaknil tudi ob izjave generalne državne tožilke Zdenke Cerar, ki je izjavila, da se že pol leta resno in intenzivno ukvarjajo z njegovim primerom. Rupel se je spraševal, če ni to nov dokaz čistosti in nepristranosti ali izganjanje še zadnjih predstavnikov politike, ki je dosegla osamosvojitev Slovenije pred dvanajstimi leti.
Na MZZ začudeni nad zahtevo za preiskavo zoper Rupla
Ministrstvo za zunanje zadeve je v današnjem sporočilu za javnost izrazilo začudenje glede odločitve o zahtevi za preiskavo zoper zunanjega ministra Dimitrija Rupla zaradi poskusa kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja. Po prepričanju ministrstva zunanji minister pri izpolnjevanju zakonsko naložene dolžnosti zagotavljanja strokovnega izobraževanja diplomatov ni storil nič nezakonitega. "Minister Rupel bo storil vse, da se v postopku pred preiskovalnim sodnikom to dejstvo potrdi," so zagotovili na zunanjem ministrstvu, kjer tudi pričakujejo, da bo do tega prišlo v čim krajšem času ter da bo tako preprečena nadaljnja moralna in politična škoda.