Možnosti zaposlitve v EU so velike, na voljo so različne vrste delovnih mest v različnih institucijah: Evropski parlament, Svet Evropske unije, Evropska komisija, Sodišče Evropske unije, Evropsko računsko sodišče, evropski varuh človekovih pravic itd. Glede na svoj poklicni profil se v evropskih institucijah lahko zaposlite s t.i. splošnim profilom pravnika, diplomanta javne uprave, ekonomista ali t.i. profilom strokovnjaka, ki vključuje poklice finančnega uradnika, zdravnika, prevajalca, tehnika, znanstvenika ipd.
Na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani se zavedamo izjemnih kariernih priložnosti, ki jih prinaša možnost zaposlitve v evropskih institucijah, zato že od leta 2020 izvajamo študijski program Upravljanje v EU, z vzpostavitvijo izobraževalnega programa EPSO PRIPRAVE, pa smo tudi širši javnosti omogočili, dodatno pomoč pri opravljanju vstopnih pogojev za delo v EU institucijah.
Kakšne so možnosti zaposlitve v institucijah EU?
Evropska unija zagotavlja zaposlitev v različnih kategorijah osebja (ang. staff categories):
1. Stalno osebje oz. uradniki za nedoločen čas, ki predstavljajo osrednjo delovno silo. Delimo jih v tri kategorije: upravni uslužbenci (AD), strokovno-tehnični uslužbenci (AST) in tajniki oz. referenti (AST/SC).
2. Pogodbeni uslužbenci, ki opravljajo fizične ali upravno-administrativne naloge ter zagotavljajo dodatne zmogljivosti na specializiranih področjih.
3. Začasni uslužbenci, ki so zaposleni v institucijah EU za določen čas, od nekaj mesecev do nekaj let in opravljajo regulativne, znanstvene, pravne, upravne naloge, naloge na področju informacijskih tehnologij ipd.
4. Napoteni nacionalni strokovnjaki na podlagi strokovnega znanja in izkušenj opravljajo delo v EU za določen čas.
5. Pripravniki (pogoj: diplomanti) v Evropskem parlamentu, Evropski komisiji, Svetu EU, Evropskem računskem sodišču ali v agencijah EU. Pripravništvo traja določen čas, običajno 5 mesecev.
6. Drugi – samostojni prevajalci, strokovnjaki EU, občasni uslužbenci ipd.
Kako poteka zaposlitveni postopek in kateri organ je pristojen za njegovo izvedbo?
Evropski urad za izbor osebja (v nadaljevanju EPSO) lahko prepoznamo kot neke vrste zaposlitveno agencijo EU. Glavna naloga urada je iskanje in priprava izbora talentov prek splošnih natečajev in natečajev za specializirane profile širom celotne EU. Posameznik, ki si želi zaposlitve v institucijah EU, mora uspešno opraviti izpit – t.i. concour.
Če iščete zaposlitev v institucijah Evropske unije, sledite naslednjim korakom:
1. Poiščite odprta delovna mesta: preverite uradno spletno stran Evropske unije
2. Pripravite prijavo: pri prijavi na delovno mesto v institucijah Evropske unije je treba poskrbeti za kakovostno prijavo. Prijavni obrazec je na voljo na spletni strani, kjer se morate registrirati in izpolniti vse zahtevane podatke, vključno s svojim življenjepisom in motivacijskim pismom.
3. Opravite preizkus izbora: delovna mesta v institucijah Evropske unije zahtevajo opravljanje preizkusa izbora, ki lahko vključuje pisne in ustne izpite, pa tudi druge vrste preverjanja znanja. Z EPSO PRIPAVAMI, ki jih izvajamo na Fakulteti za upravo boste razumeli metodologijo EPSO izpitov in vsebinsko in časovno obvladovanje različnih oblik testov, ki so na podlagi posebne metodologije razviti za ocenjevanje kompetenc za zaposlitev v EU institucijah.
Katere prednosti prinaša zaposlitev v evropskih institucijah?
1. Delo v mednarodnem okolju omogoča tesno sodelovanje z izredno ambicioznimi in entuziastičnimi posamezniki. Delovno okolje je spodbudno, proaktivno ter usmerjeno v poglabljanje znanja in širitev obzorij posameznika. Bruselj kot največja diplomatska prestolnica predstavlja neverjetno delovno okolje, zlasti z vidika dostopnosti do informacij in mreženja.
2. Zaposleni sodelujejo v ustvarjalnem procesu ustvarjanja evropske zakonodaje, pri čemer so v nenehnem stiku z interesnimi skupinami, nevladnimi organizacijami in celotno mrežo drugih podpornih institucij in organov.
3. Pri delu v evropskih institucijah ima posameznik odlično priložnost, da že obstoječe znanje tujih jezikov utrdi, nadgradi in se dodatno priuči novih tujih jezikov.
4. Delo v evropskih institucijah omogoča dobro usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja (40-urni tedenski delavnik, prosti vikendi, možnost dela od doma).
5. Plačni sistem je primerljiv s sistemom v mednarodnih organizacijah.
6. Zaposlene v evropskih institucijah se spodbuja, podpira in se jim omogoča nenehno poglabljanje znanja in izobraževanje. Podpira se mobilnost med različnimi področji Vzpostavljen je dobro delujoč sistem vertikalne kariere, uspešnost se nagrajuje in lahko vodi do zasedbe vodstvenih položajev.
7. Nenazadnje izkušnja dela v institucijah EU omogoča izjemne možnosti za nadaljevanje kariere v diplomatskih organizacijah, organizacijah Združenih narodov ter na splošno v mednarodnih vodah.
Katere so kompetence in pogoji za delo v evropskih institucijah?
Vsak kandidat mora ne glede na vrsto prijavnega delovnega mesta izpolnjevati tri osnovne pogoje:
1. uživati mora vse pravice kot državljani države članice EU,
2. izpolnjevati mora vse nacionalne zakonske obveznosti glede služenja vojaškega roka,
3. biti mora moralno primeren za opravljanje dela in predvidenih nalog.
Ministrstvo za javno upravo je v skupni analizi z Evropsko komisijo ugotovilo, da zanimanje za delo slovenskih državljanov v evropskih institucijah obstaja. Dva dejavnika sta v zvezi s tem izjemno pomembna: promocija zaposlitvenih možnosti in usposabljanje državljanov kandidatov v postopkih EPSO. Fakulteta za upravo si prizadeva za uresničevanje obeh, zato zainteresiranim kandidatom nudimo pomoč pri opravljanju vstopnih pogojev EPSO PRIPRAVE.
Naslednji termin EPSO PRIPRAV bomo izvedli v živo in na daljavo, v soboto, 13. maja. 2022. Vabljeni, da se nam pridružite in si odprete nove zaposlitvene možnosti v EU!
Naročnik oglasa je Fakulteta za upravo Univerze v Ljubljani.