Slovenija

Zakaj ob hudih nevihtah ni zazvonil SI-Alarm?

Ljubljana, 23. 06. 2026 20.33 pred 5 urami 2 min branja 28

Uničeni objekti v Komendi

Vročino prekinjajo hude nevihte in nalivi, ki jih je bilo zadnje dni kar veliko. 10. junija je supercelična nevihta razdejala občino Komenda, minulo soboto je hudo neurje zajelo prestolnico. Za njihov nastanek je, kot opozarjajo vremenoslovci, potrebna kombinacija velike nestabilnosti v atmosferi in pregreto ozračje pri tleh. In zakaj ob tako hudih nevihtah ne dobimo SI-Alarma?

Komendo je neurje razdejalo 10. junija, tudi minuli konec tedna pa so nevihte pustošile po državi. V soboto je prestolnico poplavilo, avtomobili so ostali ujeti v podvozih, polnih vode. In vsakodnevne nevihte so stalne spremljevalke vročinskih valov.

"Za nastanek nevihte je potreben pogoj: velika nestabilnost v atmosferi, ta se povečuje, če je ozračje pri tleh pregreto in če je dovolj vlažno," pojasnjuje Brane Gregorčič z Arsa.

Neurje, ki je razdejalo Komendo, je bila t. i. supercelična nevihta, razlaga Gregorčič. "To je nevihta, ki ima vrteč se vzgornik in preživi lahko tudi velike razdalje ter se sproti obnavlja in ne izgublja svoje moči," doda.

Skoraj dva tedna po ujmi v Komendi pri Bohinčevih, tako kot pri skoraj vsaki hiši v občini, poteka sanacija. Bohinčevim je huda ura odnesla strehi na dveh hlevih, poškodovala polja žita in gozd. "Vsakič, ko vidiš tiste oblake, misliš, da bo spet tako, zdaj sploh, ko še nimamo vseh streh pokritih. Če bi zdaj prišlo tako neurje, nam še tisto odnese, kar je ostalo, in je še več stvari za popraviti," razlaga Neja Bohinc.

Čeprav je med ljudmi zaokrožilo, da je v Komendi divjal tornado, Gregorčič pravi, da se to ni zgodilo. "Pri tornadu gre pa za ta vrtinec vetra, kjer pa hitrosti dosežejo tudi 200 km/h ali več, ampak so posledice potem prepoznavne, ker so predmeti razmetani v obliki vrtečega se stebra zraka."

Zakaj ni bilo SI-Alarma?

Arso na leto izda med 20 in 30 oranžnih opozoril, ki pa niso dovolj, vendar se zanje ne prižge SI-Alarm. Zakaj?

"Če bi 30-krat samo na to oranžno opozorilo Arsa v Sloveniji posredovali SI-Alarm, mislim, da je vsem jasno, da bi izključili te zadeve in bi nas hudo motile, dosegli bi nasprotni učinek," meni Leon Behin z Uprave za zaščito in reševanje.

Tudi Gregorčič ocenjuje, da je SI-Alarm primeren za rdeča opozorila, ki se morda pojavijo enkrat do dvakrat letno.

Ko se sproži SI-Alarm, mora biti zelo natančno napisano, ali naj se ljudje na določenih območjih zaščitijo ali naj se umaknejo. In kot zaključita sogovornika, je ob takšnih vremenskih situacijah težko napovedati, kje in kako hudo bo. Zato sprožitev alarmov za vsako ceno ni priporočljiva.

Matoz o strožji obravnavi migrantov in odstopu Muženiča

Novi biometrični registri: državni zbor potrdil poostren nadzor meje

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI28

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kakorkoliže
23. 06. 2026 21.59
Zato ker so samo pobrali velik denar, naredili pa skrpucalo.
ap100
23. 06. 2026 21.57
ker tista vlada ni bila sposobna najeti nikogar ki bi ga znal urediti
2fast4
23. 06. 2026 21.53
Ker niso vsi dobili 10%...
NeXadileC
23. 06. 2026 21.52
'Zakaj ob hudih nevihtah ni zazvonil SI-Alarm?' - Zato ker so nesposobni in ne znajo, kaj bi s tem, niti kako, naredili. Torej, alarm bi gotovo lahko uporabili, enako kot bi recimo lokalne sirene, ne le ob sobotah, saj alarm ima več stopinj nevarnosti. Ne bomo, menda, šli nazaj na cerkvene zvonove?
Podlesničar
23. 06. 2026 21.47
Ker ga je JJ izklopil... pravi verniki ne rabijo rdečih alarmov. Bog da, Bog vzame 🙏
Shalom
23. 06. 2026 21.46
SI-Alarm enostavno ne more delovati. Primarno je bil nared za duo Robertina,da jim javlja,kje so potencialne stranke. Za javno rabo ni,samo to stara peterokraka koalicija ni izdala !
klop12
23. 06. 2026 21.45
nej za vsako kapljico pošljejo SMS, da se nehajo slovenčki za vsak d*ek pi*dakat
Peni Stojanović
23. 06. 2026 21.44
hahahahaha
Prototip
23. 06. 2026 21.42
Ne deluje zato,ker je nekdo dobil po vezah ta posel,pokasiral veliko denarja,sistem je pa neuporaben,,,kot večina slovenske birokracije....
bk22
23. 06. 2026 21.47
ve se kdo, venar v članku ne. Če samo rečem "židje" se pa marsikomu posveti. Pač leva oblast ki se bori za "vaše pravice". Še dobro da se sedaj to spreminja.
cekinar
23. 06. 2026 21.41
Izvajalec NATO ni pravočasno obvestil?
vitranc22
23. 06. 2026 21.39
Imate brezplačno aplikacijo WeatherAlarm za slo. Tam dobiš obvestilo (veter, toca, poplava…) tudi od drugih uporabnikov, ki jih je že zajela nevihta. Tako dejansko veš kaj lahko pričakuješ
St. Gallen
23. 06. 2026 21.36
Zapauscina ex koalicije
VladaJePadla
23. 06. 2026 21.35
Vprašajte digitalne frajle, mogoce bodo one znale kaj več povedat.
tech
23. 06. 2026 21.34
"Zakaj ob hudih nevihtah ni zazvonil SI-Alarm?" ker smo v Sloveniji, kjer rihtajo sami preplačani šalabajzerji.
Tami69
23. 06. 2026 21.29
SI alarm je nastal samo zaradi tega,da so lahko koruptivni možakarji vtaknili nekaj v žep..! Vprašajte se malo kdaj je nastal kao ta moder znanilec nevarnosti? Sajasti tržičan bi vam znal kaj povedati o tem..sicer malo bolj počasi,da vlada dela dobro...
MarkoJur
23. 06. 2026 21.29
Zato, ker je nekdo pokasiral milione, sistem pa NE DELUJE, tako, kot ne delujejo računalniki brez OS, tako kot ne deluje zdravstvo z vedno novimi odhodi strokovnjakov, tako, kot ne deluje sodna palača, pardon - podertija na Litijski...
rogla
23. 06. 2026 21.22
SI alarm je nekaj, kar pač ne ve se zakaj in za kdaj. Nekaj kar tako ...
Nehajte ze enkrat
23. 06. 2026 21.20
Zato ker ta alarm tako kot drugod je za 1 k,,,,,kaj VSI mislite da prezijo na nevarnost,ce je ze tako kje tej posamezniki delujejo?????
Slovenec007
23. 06. 2026 21.17
Hhahaha....obe vozili v vodi BMWja .... klasika.
itsju
23. 06. 2026 21.15
In kaj bi ta alarm tukaj pomagal? Bi bila kakšna streha manj razbita? Ta aplikacija je dobra samo za to, da si je par golobčkov napolnilo denarnice...
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763