Zakorakali smo v december, pred nami pa je tudi čas bližajočih se božično-novoletnih praznikov, ki jih s pridom izkoriščajo tudi nepridipravi. Žal se prepogosto dogaja, da posamezniki samozaščitnemu ravnanju tudi v tem času posvečajo premalo pozornosti in lahko tako postanejo žrtve tatvin, vlomov v vozila in stanovanja, hiše, poslovne in druge gospodarske objekte ter drugih kaznivih dejanj, opozarjajo policisti.
Glede preprečevanja tovrstnih premoženjskih kaznivih dejanj policisti PU Nova Gorica tudi tokrat opozarjajo na upoštevanje osnovnih samozaščitnih ukrepov in v primeru izvršenih tatvin in vlomov v omenjene objekte občanom in občankam svetujejo, da nemudoma pokličejo policiste najbližje policijske postaje ali znano interventno številko Policije 113 oz. anonimni telefon Policije 080 1200. Do prihoda policistov naj ničesar ne prijemajo ali premikajo zaradi morebitnega poškodovanja ali uničenja sledi, ki bi lahko pripeljale do odkritja storilca kaznivega dejanja, poudarjajo.
Kot pojasnjujejo na novogoriški PU, nepridipravi pogosto izkoristijo odsotnost stanovalcev, na kar se dobro pripravijo, tudi tako, da opazujejo, ali so v stanovanjskih objektih prižgane luči. Odsotnost luči v poznih popoldanskih ali zgodnjih večernih urah namreč kaže tudi na odsotnost stanovalcev, kar nepridipravi s pridom izkoriščajo za izvršitev kaznivega dejanja.
Vlomilec bo raje izbral tisto stanovanje ali hišo, kjer bo za kaznivo dejanje najmanj ovir in tveganje za odkritje najmanjše. Stavba, v kateri ni nikogar, ker so stanovalci na primer na dopustu, ali ki je očitno brez varovanja, bo bolj verjetno tarča vloma kot obratno. Posebno "vabljiva" za vlomilce so odprta vrata ali okna, razpoložljivo orodje za dostop (na primer zaboji, lestev, ki omogoča dostop do drugače nedosegljivih oken ipd.), vrtnarsko orodje, s katerim lahko vlomilec nasilno vlomi, zapuščene žive meje ali visoke ograje ...
"Vse občane zato pozivamo, da več pozornosti namenijo samozaščitnemu ravnanju, saj je z nekaterimi enostavnimi ukrepi možno storiti veliko," opozarjajo policisti.
Med preventivne ukrepe zagotovo sodijo naslednji:
- - poskrbite, da bo videti, kot da je nekdo vedno doma (naj vam prijatelj ali sosed redno prazni poštni nabiralnik, dviguje rolete);
- - vgradite časovna stikala za samodejno prižiganje luči, odpovejte dostavo časopisov;
- - tudi med krajšo odsotnostjo je zaželena delna osvetlitev prostorov v hišah, morebiti prižgan TV-sprejemnik ali radio, da objekt ne daje videza odsotnosti stanovalcev;
- - doma parkirana vozila zaklenite ter varno shranite dokumente in ključe, tudi rezervne;
- - ustrezni hrambi vrednejših predmetov je treba nameniti več pozornosti, denarnice in gotovina v kuhinjskih omarah, zlatnina v nočnih omaricah, predalnikih itd., so najpogostejša in lahka tarča storilcev;
- - ne puščajte orodja ali drugih priročnih sredstev v okolici hiše;
- - z vidnih mest umaknite vrednejše predmete.
Policisti občane in občanke prav tako pozivajo, da več pozornosti namenijo morebitnemu zaznavanju sumljivih oseb in vozil v stanovanjskih soseskah večjih mest in po vaseh. Vse tovrstne informacije lahko krajani sporočijo policistom najbližje policijske postaje oz. pokličejo na telefonske številke Policije.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.