Ob robu zasedanja pa je bilo precej govora tudi o skoraj pet mesecev trajajoči krizi v odnosih štirinajsterice do Avstrije zaradi sodelovanja svobodnjakov v vladi na Dunaju.
Avstrijsko vodstvo je srečanje voditeljev EU izkoristilo za vnovično zahtevo po brezpogojni ukinitvi sankcij, ki jih je štirinajst članic pred skoraj petimi meseci proti Avstriji uvedlo zaradi sodelovanja svobodnjakov (FPOe) v vladi na Dunaju. S takšnim pozivom je kolege naslovil avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, zunanja ministrica Benita Ferrero Waldner pa je ob robu vrha izrazila pričakovanje, da bo do konkretnih premikov v smeri izhoda iz krize prišlo še v času portugalskega predsedovanja unije, torej do konca junija.
Delo vrha EU pa se je včeraj zapletlo ravno zaradi avstrijske blokade. Avstrija namreč kot edina članica unije ne pristane na kompromisni predlog portugalskega predsedstva o uskladitvi davka na kapitalski dobiček v petnajsterici. Dunaj dogovor zavrača predvsem zato, ker bi se moral odpovedati tajnim bančnim računom. Za zaplet, zaradi katerega se je delo vrha zavleklo, naj bi bil po poročanju portugalske tiskovne agencije Lusa osebno odgovoren avstrijski kancler Wolfgang Schüssel. Lusa poroča, da je avstrijski finančni minister Karl-Heinz Grasser na predhodnem zasedanju finančnih ministrov kompromisni predlog že sprejel, nato pa se umaknil, ker je tako zahteval Schüssel. Grasserjev tiskovni predstavnik je pisanje Luse sicer zanikal.
Avstrijska diplomacija je ob robu vrha zagotavljala, da Avstrija dogovora ne blokira zaradi diplomatskih sankcij, temveč brani svoje nacionalne interese. Sicer pa gre pri tem omeniti, da je Grasser, ki naj bi bil na kompromisni predlog predsedstva po poročanju Luse pripravljen pristati, član FPOe.
Voditelji Evropske unije so v sklepnem dokumentu z dvodnevnega vrhunskega zasedanja zapisali, da so vse države zahodnega Balkana potencialne kandidatke za članstvo v Evropski uniji. Vrh je potrdil, da osrednji cilj unijine politike do zahodnega Balkana ostaja največja možna integracija držav iz regije v politične in ekonomske evropske tokove prek procesa za stabilizacijo in pridruževanje, političnega dialoga, liberalizacije trgovine in sodelovanja na področju pravosodja in notranjih zadev. Vse zadevne države so potencialne kandidatke za članstvo v EU, so pri tem zapisali voditelji petnajsterice.