Slovenija

Fides: Denar odteka skozi javna naročila

Ljubljana, 30. 06. 2010 13.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poslanci so obravnavali novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki najbolj razburja zdravniški sindikat Fides. Vlada namerava znižati dodatke za dežurstva za 50 odstotkov.

Odbor DZ za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje danes obravnava novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katero namerava vlada poseči v višino položajnega dodatka in nadomestil za dežurstvo v javnem sektorju. Zaradi posega v dežurstva noveli zakona najbolj nasprotuje zdravniški sindikat Fides.

Državni zbor
Državni zbor FOTO: POP TV
Spričo vladnega vztrajanja pri neusklajenem predlogu novele zakona in dodatnih ukrepih, o katerih vlada razmišlja na področju plač v javnem sektorju – od odmika dokončne odprave plačnih nesorazmerij do zamrznite napredovanj in stimulacij – je predsednik Fidesa Konrad Kuštrin že napovedal trdo sindikalno jesen za zdravnike.

Znižanje dodatkov za delo

Večina na odboru ni sledila pobudi iz sindikalnih vrst, da bi iz zakona črtali neusklajene rešitve, ki zadevajo položajni dodatek in plačilo v dežurstvu. Kljub nasprotovanju sindikatov je vlada namreč predlagala drugačno osnovo za obračun izplačila v času dežurstva in znižanje dodatkov za delo v manj ugodnem delovnem času v času dežurstva za 50 odstotkov.

Ura dežurstva bo po besedah ministrice tudi po novem vredna 30 odstotkov več kot ura v rednem delovnem času, predlagajo pa znižanje dodatkov za delo v manj ugodnem delovnem času, torej za nočno, nedeljsko in praznično delo, ki se prištevajo k tem 30 odstotkom. To pa bi po njenih besedah prihodek dežurnega zmanjšalo največ za 15 odstotkov, tako da izjave, da bo z novelo zakona dežurstvo plačano za polovico manj, po njenem ne držijo.

Irma Pavlinič Krebs
Irma Pavlinič Krebs FOTO: 24ur.com

Ob tem vlada po ministričinih besedah predlaga še določitev dežurnih mest glede na obremenitev posameznika. Po sedanji ureditvi je osnova za obračun dodatkov osnovna plača in pri predstojniku je to njegova predstojniška plača, je pojasnila ministrica in dodala, da je tako predstojnik, ko dežura na istem delovnem mestu, kot neki drugi specialist, bolje plačan.

Ministrica Irma Pavlinič Krebs je navedla, da gre za odpravo anomalij, ki so se pojavile s prehodom v nov plačni sistem. Kot je opozorila, se je ob prehodu povečala osnova za obračun dežurstva, poleg tega se je prej v dežurstvu plačevalo efektivno in neefektivo delo.

Za odpravo anomalij gre po besedah ministrice tudi pri drugem predlogu, ko vlada kljub nestrinjanju sindikatov pri položajnem dodatku predlaga znižanje zgornje meje z 20 na 12 odstotkov osnovne plače. Sedaj imajo namreč nekateri predstojniki nižje prejemke kot njihovi podrejeni, ki vodijo notranje organizacijske enote, pravi Pavlinič Krebsova.

Fides: Dežurstva so nujna

Predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin je danes poudaril, da je dežurstvo nujno za zagotavljanje nujne medicinske pomoči in da so zdravniki v dežurstvo razporejeni. Zdravniki, ki jih primanjkuje, opravijo vse zdravstvene storitve, je poudaril in dodal, da pa se ustvarja vtis, da so dežurstva v zdravstvu največji problem, medtem ko denar odteka skozi javna naročila in investicije.

Konrad Kuštrin, predsednik sindikata FIDES
Konrad Kuštrin, predsednik sindikata FIDES FOTO: Dare Čekeliš

Poleg tega nekateri podatki, ki jih vlada predstavlja, po Kuštrinovih besedah sploh ne držijo. Kot neresnično je denimo zavrnil trditev, da bi zdravnik, ki je predstojnik, imel uro v dežurstvu plačano od predstojniške plače. Delovno mesto predstojnika namreč ne obstaja, pravi Kuštrin, ki opozarja, da bi določitev dežurnih delovnih mest pomenila, da bodo "mojstri plačani kot vajenci oz. manjši mojstri".

Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Janez Posedi je mnenja, da "globalno gledano s tem zakonom dobiva 11 funkcionarjev, nekaj čez 150.000 javnih uslužbencev pa zgublja". Utemeljitev za spremembe pri položajnem dodatku je označil "za navadno demagogijo" in dejal, da tudi v industriji ni management nujno tisti, ki največ zasluži. Ne vedo pa tudi, kje v javnem sektorju je kdo imel 20-odstotni dodatek.

Glede dežurstev Posedi meni, da ne gre za zgodbo o zdravnikih, ampak za "zgodbo o tem, kako nekomu, ki mora delati pod zahtevnejšimi oz. manj ugodnimi delovnimi pogoji, znižati plačo". Od vlade so glede dežurstev pričakovali, da bo to uredila v kolektivni pogodbi za javni sektor s sindikati, sam pa ocenjuje, da je to ob resnih in dobrih predlogih možno. Če pa bo DZ sedaj sprejel te neusklajene rešitve, se bo bistveno otežilo dogovarjanje tudi za naprej.

  • MERCATOR zivalice
  • ŽAN
  • ŽIGA
  • ROK
  • VESNA
  • SAŠA
  • BRUNO
  • LIZA

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ForwardThinking
03. 07. 2010 18.15
eur30.06.2010, 21:13 BRAVO!!!!!
ForwardThinking
03. 07. 2010 18.15
se strinjam.... (z naslovom). Za neko zdravstveno napravo, ki stane v originalu 900€, plačamo 6000€!!!!!!!!!!!!
Tonček Balonček
30. 06. 2010 22.04
Viranta pred sodišče"!
eur
30. 06. 2010 21.13
Mene pa zanima, zakaj se ne bodo znižale tudi sejnine in dnevnice poslancev??? Aja, sebi pa ja ne bodo trgali od ust, a ne!?!
yerbas
30. 06. 2010 20.53
scipio
30. 06. 2010 16.48
kuštrin torej pravi, da je najbolj kriv hardver, ki ga zdravniki s svojim znanjem (ki je softver) potrebujejo za to, da rešujejo ljudi. magneti, mamografi, tomografi, kar naštevaj vse to. eno vprašanje je, če toliko tega res potrebujemo, drugo spet, ali je ekonomično izkoriščeno in tretje ali nam ga kdo predrago prodaja in pri tem mastno služi in pri tem še korumpira taiste zdravnike. ko se boste zavedeli, da svojemu ljudstvu glavo skrajšate (zdravniki spadajo zraven glave ljudstva po poslanstvu in po defaultu, pa če to hočete priznati ali ne) in ne storite dovolj, da bi posredniki, ki vam prodajajo ta hardver, bili objektivno bolj konkurenčni in PREGLEDNI (to so velike ribe v majhni mlaki, ki "skrbijo za svoj trg"), bo nepopravljiva škoda že storjena. Siemens bo prodajal svojo robo nakokrog po svetu tudi jutri, domačih dohtarjev pa ne boste več imeli, vsaj dobrih ne.
vetrolov
30. 06. 2010 16.41
ja dežurstva so nujna, samo da v dežurni primariji in vodje oddelkov spijo, nadomeščajo jih pa specializanti, ki si jih velikokrat boje zbudit sredi noči, če naletijo na primer, ki presega njihovo znanje ! to vedo vsi.
Izbrisani5
30. 06. 2010 15.52
Se strinjam s Kuštrinom, denar odteka zdravnikom pod mizo od javnih naročil v največji meri, drugi so pa državni uradniki, ki pišejo take razpise, da so pisani na kožo tistemu, ki največ ponudi!
blue05
30. 06. 2010 15.21
javna naročila nimajo nobene veze s plačami!!!
Garfield7497
30. 06. 2010 14.30
KAKOR HITRO JE PRIŠEL PAHOR NA VLADO VSE CRKAVA NAROD NIMA DELA KORUPCIJA JE POVEČANA SAMA NEPRAVILNOSTI KAJ PA SEDAJ ???????? SEJ NAROD VSE PLAČA ANE BOLANOOOO
Tonček Balonček
30. 06. 2010 13.55
Ampak ta Virantova reforma plačnega sistema v javnem sektorju je bila pa očitno še večja "posranija" kakor ustavna listina!