V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so še naprej kritični do sprememb študentskega dela, ki jih pripravljajo na ministrstvu za delo. Ker ministrstvo ni upoštevalo njihovih predlogov, so se odločili, da ne bodo imenovali svojega predstavnika v medresorsko komisijo za pripravo zakona o malem delu, kot so se dogovorili na sestanku pri premierju Borutu Pahorju. Študentje naj bi pripravili okoli 200 strani dolg predlog sprememb, ki jih ministrstvo ni upoštevalo.
Vladi očitajo, da je pripravila zakon, ki ne upošteva realne situacije. Pravijo pa tudi, da študentsko delo nadomešča štipendije, ki jih je premalo, in da veliko študentov brez dela ne bi moglo študirati.
Na ministrstvu so odločitev obžalovali in poudarili, da novi zakon študentskega dela ne bo ukinil, ampak bo delo le bolj obdavčeno. Glede ukinjanja avtonomije pa je Zoran Kotolenko z ministrstva dejal, da bo ta ostala, saj se bo Študentska organizacija še naprej financirala iz koncesije. Je pa res, da se bodo določene aktivnosti financirale preko javnih razpisov, je dejal.
Po njegovih besedah vzporedno s pripravljanjem zakona o malem delu pripravljajo tudi spremembe zakona o štipendiranju, po katerih se bo število državnih štipendij študentom v primerjavi s približno 14.000 v lanskem letu povečalo na približno 40.000. Obe besedili nastajata vzporedno, veljati pa bosta začeli hkrati, je zagotovil Kotolenko.
Predlog MDDSZ: 14 ur na teden, 30-odstotni davek, vsi bi lahko delali malo delo
Kot je znano, je ministrstvo za delo pripravilo spremembe zakona o študentskem delu, ki bi se po novem imenovalo malo delo. Po predlogu bi na področju malega dela lahko delali tudi upokojenci in nezaposleni, časovno pa bi se skrajšalo na največ 672 ur na leto, kar je približno 14 ur na teden. Delo bi se lahko opravilo v enem kosu ali razdeljeno čez celo leto, plačilo pa ne bi smelo presegati letnega zneska minimalne plače. Pogodba o zaposlitvi bi bila še vedno brez dodatnih adimistrativnih ovir, saj bi ohranili napotnico kot napotitev na delo. Poleg tega pa na ministrstvu za delo v osnutku predlagajo, da bi se oseba, ki opravlja malo delo, vključila v invalidsko in pokojninsko zavarovanje ter v zdravstveno zavarovanje – kar bi pomenilo, da tudi takemu delavcu teče delovna doba. Delo je sedaj obdavčeno 12,5-odstotno, po novem pa bi bilo do 30-odstotno
Predlog študentov: Več nadzora države in skupne evidence vpisa
V Študentski organizaciji pa menijo, da študentsko delo ni treba ukiniti, lahko pa bi z nekaj ukrepi izboljšali njegovo izvajanje, da ne bi prihajalo do zlorab. Predlagajo, da bi država zagotovila boljši nadzor nad delodajalci. Poleg tega pa še, da bi uvedli skupno evidenco vpisa v posamezne fakultete, kar bi pomenilo zmanjšano število fiktivnih vpisov. Podpirajo pa spremembe zakona, da delodajalci študentov ne bi smeli zaposlovati na sistematiziranih delovnih mestih, to je tam, kjer je 40-urni tedenski delovnik.
ŠOS: ministrstvo zavaja javnost
Predstavniki Študentka organizacije Slovenije (ŠOS) so sporočili, da so študenti ogorčeni nad nadaljevanjem zavajajoče ministrstva za delo. Sklicujejo se na izjave Zorana Kotolenka, ki je dejal, da ministrstvo za delo "transformira študentsko delo v drugo obliko dela…« in »…ureditev študentskega dela je mogoèa le v Zakonu o malem delu!“. Trdijo, da je s to izjavo ministrstvo priznalo, da gre za popolnoma novo obliko dela in ne le urejanje študentskega dela.
"Nova oblika dela pa nima več nič skupnega s socialnim korektivom, ki ga predstavlja študentsko delo. Za 3,7 odstotka trga dela, ki ga trenutno predstavlja študentsko delo, bo ob 190.000 študentih (zgolj 1/5 jih prejema štipendijo v višini 180 evrov mesečno ) in dijakih, konkuriralo še 500.000 upokojencev (ki vsi prejemajo pokojnino) in 100.000 brezposelnih. To je tudi eden izmed poglavitnih razlogov zakaj ŠOS ne želi sodelovati pri 'socialnem monologu', saj MDDSZ ne odstopa od svojih nerealnih izhodišč“, so še poudarili.
MLD kritični do organizacije ŠOS
V podmladku LDS Mladi liberalni demokraciji (MLD) pa ocenjujejo, da je "demoniziranje procesa reforme študentskega dela" očitno vse, česar je ŠOS trenutno sposoben. Drugače si v MLD ne znajo razlagati vnaprejšnje zavrnitve imenovanja predstavnika študentov v medresorsko komisijo za pripravo zakona o malem delu in današnjih izjav predstavnikov ŠOS, so zapisali.
"Izjava, da financiranje političnih podmladkov pomeni financiranje političnih strank, je neresnična in zavajajoča," menijo v podmladku LDS. Aktivnosti, ki jih izvaja MLD, so po njihovem namreč ločene od delovanja stranke in organizacije predvolilnih kampanj. Kot so še zapisali, si bodo prizadevali, da bodo "pri reformi študentskega dela v ospredju pravice in interesi študentov in dijakov, ne pa interesi posameznih stanovskih organizacij".
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.