"Dolgotrajna oskrba je sistem, ki nudi pomoč vsakomur, ko jo potrebuje, ne samo tistim, ki si jo lahko privoščijo," je dejal minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, ki je zakon o dolgotrajni oskrbi označi za "eno od naših zelo uspešnih akcij". Dejal je, da so z zakonom vzpostavili sistem, ki je dostopen tako geografsko kot finančno in ki ponuja celotno paleto oskrbe in socialnega varstva za vse. Posamezniku omogoča, da čim dlje ostane v okolju, v katerem živi.
Zakon začne veljati z novim letom, pravice in storitve dolgotrajne oskrbe pa se bodo v naslednjih dveh letih uveljavljale postopoma. "Celoten paket s pravico do dolgotrajne oskrbe institucij in pravico do denarnega prejemka bo začel veljati 1. decembra 2025, pred tem pa dolgotrajna oskrba na domu in e-oskrba s 1. 7. 2025, najhitreje, takoj na začetku uveljavitve pa pravica do oskrbovanega družinskega člana," je minister povzel časovnico.
Še prej bodo upravičenci do storitev dolgotrajne oskrbe na dom začeli prejemati odločbe ZZZS o vključitvi v zavarovanje. Pošiljali jih bodo do konca leta, prve bodo na pošto oddali v ponedeljek. "To je odločba, ki od nas ničesar ne zahteva," je ob tem pojasnil Maljevec. Dokument nam odpira vrata do storitev dolgotrajne oskrbe, če jih potrebujemo oziroma, ko jih bomo potrebovali, je dodal.
Gre za okrog 1,7 milijona zavarovanih oseb, to so vsi, ki so stari vsaj 18 let in so obvezno zdravstveno zavarovani za primer bolezni in poškodbe izven dela, pa tudi zavarovanci za obvezno zdravstveno zavarovaje, ki so lahko mlajši od 18 let in so obvezno zavarovani na podlagi delovnega razmerja, je povedala generalna direktorica Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Tatjana Mlakar.
Ministrstvo in ZZZS sta ob tem vzpostavila spletni strani in kontaktne številke, ki prebivalcem nudijo informacije glede dolgotrajne oskrbe. Kontaktni center ministrstva je na številki 080 9810 dostopen ob ponedeljkih med 9. in 12. uro, ob torkih, četrtkih in petkih pa v enakem terminu in med 14. in 17. uro. ZZZS pa bo informacije posredoval na telefonski številki 01 30 77 605, ki bo pričela delovati v ponedeljek.
Zavarovanci lahko sicer urejenost zavarovanja za dolgotrajno oskrbo na spletni strani ZZZS preverijo tudi sami.
Na vprašanje glede kadrovske problematike v domovih za starejše je Maljevac odgovoril, da je v zaključni fazi priprava posebnega zakona, ki ga bodo predvidoma v dveh tednih poslali v javno obravnavo. Zakon bo prinesel pomemben korak na področju kadrov v domovih za starejše, je prepričan minister.
Spomnimo. Dolgo pričakovani zakon, ki je v veljavo stopil sredi poletja, se bo začel postopno uporabljati s 1. januarjem, ko bodo dobili pravico do oskrbovalca družinskega člana. Oskrbovalec bo prejel delno plačilo za izgubljeni dohodek v višini 1,2-kratnika minimalne plače v državi. Če pa bo skrbel za dva uporabnika hkrati, bo to delno plačilo v višini 1,8-kratnika minimalne plače. Na voljo bo imel 21 dni dopusta, v tem času bo oskrbovanec v socialno-varstveni ustanovi, ki mu bo nudila enak obseg storitev.
Upravičenost prosilca do storitev bodo ocenili na vstopnih točkah, ki bodo na centrih za socialno delo vzpostavljene s 1. januarjem 2025. Tam bodo izdelali tudi osebni načrt storitev zanj.
Pomemben datum je tudi 1. julij 2025, takrat se bo pričela zvajati dolgotrajna oskrba na domu. Zakon uporabnikom zagotavlja vse, kar bi mu sicer nudili v domovih za starejše, od pomoči pri oblačenju in hranjenju do pomoči pri jemanju zdravil. Istega dne se bo začela izvajati e-oskrba. Uporabnik bo nosil elektronsko zapestnico, ki bo nenehno beležila njegovo stanje. V primeru padca ga bo povezala s klicnim centrom in aktivirala nujno pomoč.
Država pa nam bo vsem – delodajalcem, delojemalcem in upokojencem – prav tako 1. julija 2025 začela obračunavati nov obvezni prispevek.
Pravico do dolgotrajne oskrbe v instituciji bo mogoče koristiti od 1. decembra 2025. Uporabnik bo plačal le za namestitev, medtem ko bo celoten obseg socialno-varstvenih storitev pokrila solidarnostna blagajna.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.