Državni zbor je ob koncu zasedanja odločil še o dveh zakonskih predlogih iz opozicijskih vrst in za oba sklenil, da nista primerna za nadaljnjo obravnavo.
Za nadaljevanje postopka obravnave za zakon o romski skupnosti, ki ga je vložila skupina poslancev SNS, so glasovali trije poslanci SNS (proti 60). Poslanci SNS so predlagali, da bi z zakonom o romski skupnosti, ki obsega le tri člene, določili, da ima romska skupnost v Sloveniji posebne pravice, ki pa so omejene s pravicami drugih. Po njihovem mnenju je pomembna zlasti izenačitev Romov s preostalimi državljani, izhajajoč iz ustave, ki vsem državljanom in državljankam zagotavlja enakost pred zakonom. Vlada zakona ni podprla, saj meni, da ne prispeva k ureditvi in izboljšanju položaja romske skupnosti v Sloveniji, ter mu očita protiustaven namen. Odklonilno stališče do zakona pa so imeli tudi v drugih poslanskih skupinah.
Nekoliko večje podpore je bila deležna novela zakona o raziskovalni in razvojni dejavnosti skupine poslancev s prvopodpisanim Slavkom Gabrom. Skupina poslancev s prvopodpisanim Gabrom (član poslanske skupine LDS) je želela z novelo zakona o raziskovalni in razvojni razmerje v upravnih odborih javnih raziskovalnih zavodov vrniti v obliko pred letom 2005, saj bi se na ta način po njihovem mnenju izognili vpletanju politike v delo zavodov. Vlada je namreč s spremembo zakona leta 2005 dosegla, da so večinski delež v pet- do devetčlanskem upravnem odboru dobili predstavniki ustanovitelja. Opozicijski poslanci so predlagali, da bi bili predstavniki ustanovitelja, zaposlenih in uporabnikov znova zastopani po tretjinah.
Sklep, da zakon ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je podprlo 39 poslank in poslancev, proti jih je bilo 24.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.