Slovenija

Zakon o trgovini padel

Ljubljana, 17. 12. 2007 19.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci so zavrnili zakon o trgovini. Imel je podporo le 39-ih, potrebnih pa je bilo 46 glasov.

Državni svet je veto izglasoval zaradi deregulacije poklica trgovca.
Državni svet je veto izglasoval zaradi deregulacije poklica trgovca. FOTO: Kanal A

Državni zbor je po vetu, ki ga sprejel državni svet v prejšnji sestavi, zavrnil zakon o trgovini. Za sprejetje vladnega zakona je glasovalo 39 poslancev, proti pa 15. Ob vnovičnem glasovanju bi moralo za zakon, da bi bil sprejet, glasovati vsaj 46 poslank in poslancev.

Državni svet je veto izglasoval zaradi popolne deregulacije poklica trgovca. Pred vnovičnim glasovanjem v DZ pa so se pomisleki začeli pojavljati tudi pri nekaterih koalicijskih poslanskih skupinah.

Čeprav naj bi bili po napovedih zagotovljeni glasovi za podporo zakonu, pa se je ob današnjem glasovanju izkazalo drugače. Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je namreč prejšnji teden zagotovil, da bo takoj po sprejemu zakona vložena novela, ki bo določala tudi izobrazbene pogoje.

Proti zakonu so kljub napovedani podpori glasovali tako opozicijski kot koalicijski poslanci, med njimi Josip Bajc (SLS) in Majda Zupan (NSi). Ostalih osem poslancev Nove Slovenije pa se je glasovanja vzdržalo, ker zakon ne predvideva zaprtja prodajaln ob nedeljah. Anton Kokalj (NSi) je tako danes kot razlog za nepodporo zakonu pojasnil, da je ta v nasprotju z izraženo voljo ljudi na referendumu. Meni, da je zakon rezultat predvsem močnega trgovskega lobija.

Nov predlog v četrtek?

Vizjak je razočaran nad nekaterimi poslanci NSi.
Vizjak je razočaran nad nekaterimi poslanci NSi. FOTO: Dare Čekeliš

Minister Vizjak, se je že odzval na nesprejetje zakona in dejal, da je "najbolj razočaran nad nekaterimi poslanci NSi, ki so mu še danes zagotavljali, da bodo popravljeni zakon podprli". Njihovo ravnanje je spodbudilo poslance opozicije, ki so zakon podpirali, da na koncu niso glasovali za sprejem zakona, je menil. Vizjak je ob tem dejal, da bo ministrstvo za gospodarstvo v četrtek vladi predstavilo popravljen zakon, predvsem del, ki govori o izobrazbenih pogojih. Zahteve nekaterih poslancev NSi, da mora zakon predvidevati zaprtje prodajaln ob nedeljah, pa v popravljeno novelo zakona ne bodo vključili, je poudaril.

Ministrstvo je deregulacijo poklica želelo uvesti zato, ker meni, da pomeni regulacija brez stvarno utemeljenega razloga nepotrebne administrativne ovire, zlasti pa omejuje trg delovne sile. Da na trgu delovne sile ni prodajalcev, so vseskozi poudarjali tudi predstavniki trgovcev, ki deregulacijo poklica podpirajo. Nasprotovali so ji predstavniki zaposlenih, po mnenju katerih bi se na ta način razvrednotil poklic in se poslabšal položaj zaposlenih.

Zakon o potrošnikih z več podpore

Poslanci so podprli novelo zakona o varstvu potrošnikov.
Poslanci so podprli novelo zakona o varstvu potrošnikov. FOTO: POP TV

Poslanke in poslanci so, potem ko so v okviru druge obravnave, v četrtek razpravljali o noveli zakona o varstvu potrošnikov, danes zakon sprejeli. Še pred tem so odločili o edinem vloženem dopolnilu, s katerim je poslanska skupina italijanske in madžarske narodne skupnosti predlagala, da bi bile poleg informacij v slovenskem jeziku na območju, kjer avtohtono živita italijanska ali madžarska narodna skupnost, nujne tudi informacije v italijanskem ali madžarskem jeziku.

Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je v okviru četrtkove obravnave dejal, da bo novela zagotovila višjo raven varstva potrošnikov, ki so šibkejši udeleženec na trgu, sklop sprememb pa se nanaša tudi na uporabo jezika pri poslovanju podjetij s potrošniki. Največji sklop sprememb zakona se po Vizjakovih besedah sicer nanaša na zagotovitev upravnega varstva oziroma tržnega nadzora na področju turističnih aranžmajev, kot so organizirana potovanja in izleti, in nepoštenih pogodbenih pogojev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kr_ena**
18. 12. 2007 17.27
laokoon | 18.12.2007 | mislim da še je kako potrebno, da trgovec ima šolo. ti bom tak rekla, marsikaj ti pride v praksi prav, kar v šoli predavajo, sploh zato ker tudi veliko stvari iz ekonomije in v praksi določene stvari prej dojameš zakaj se grejo. ker bit trgovec ni samo stat za pultom al pa za blagajno, še marsikaj druga zajema ta poklic. tudi nekakšna odgovornost, saj imaš opravek z denarjem. res, da v šoli ne učijo kako biti komunikativen, da sploh kaj prodaš ampak vseeno nemore neko tele z samo OŠ si zmislit, eh jaz pa grem v trgovino delat saj za to ne rabim poklica zakaj bi se dodatno izobraževal. pa dajte no. že poklicni trgovci si eni tak mimo da brezveze. pa še pravično ni, saj eni so hodli v šolo da se izučijo za ta poklic... ne ne strinjam se s tem, nikakor !! še dobro da zakon ni bil sprejet. to je ista finta , zakaj bi hodo primer. v kmetijsko šolo, saj kmet je pa lahko pač vsak ( kar vsi vemo , da ni glih tako enostavno). pa še to, jaz si tudi želim, želim.. marsikdo si želi delat v življenju nekaj kar si ŽELI , pa za to rabi izobrazbo.
mikis@mail386.com
18. 12. 2007 11.59
laokoon, svet se vrti okrog prodaje , če ne prodaš si lačen.teslo za pultom je največja škoda. zato je poklic prodajalca zeloooo pomemben.kvečjemu bi morali prodajalcem omogočiti še več dodatnega izobraževanja. sicer se pa lahko danes vsakdo poizkusi v prodaji od vrat do vrat.to je najtežja življenska šola prodajanja...kar probaj nihče te ne sili , da bi zato imel šolo.
laokoon@volja.net
18. 12. 2007 08.36
Škoda, da je zakon padel. Največja pridobitev je popolna deregulacija poklica trgovec. Cehe je potrebno razbijati, ne pa ščititi. Le zakaj je potrebno za to, da si trgovec, imeti šolo? Prodajanje bi moralo biti omogočeno vsakomur, ki to hoče delati.
kriss714@amis.net
17. 12. 2007 23.00
Še marsikateri blesav zakon bi padel, če bi ga pred sprejemanjem v parlamentu sploh prebrali (in razumeli). Pravna država pomeni : kratko, jasno in stabilno zakonodajo. Samo na ta način se sme tudi pričakovati, da ljudje zakone poznajo in tudi spoštujejo.
hinko.murovec@siol.net
17. 12. 2007 20.01
Joško82 , 19:34, vidiš kako nič ne razumeš, koalicija je trdna, to je le posledica infiltracije reakcijonarnih rdečih sil v njihove vrste, spregledali pa so jih varnostni organi zaradi barve nosu gospoda Vizjaka, zato bo od sedaj naprej Vizjak vsopal sam in ne v družbi, tako bo izključen vpliv odseva rdeče barve. LP
Joško82
17. 12. 2007 19.34
Hmmm... enotnost koalicije je... hmmm... na psu :)))