Slovenija

Zakon o Vzajemni pred poslance

Ljubljana, 26. 04. 2007 07.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada je pripravila predlog zakona o pogojih za statusno preoblikovanje zdravstvene zavarovalnice.

Vzajemna je ustavila napovedano povezovanje z Adriatic Slovenico
Vzajemna je ustavila napovedano povezovanje z Adriatic Slovenico FOTO: POP TV
Vzajemna je nastala na osnovi zakona, v katerem piše, da je v lasti zavarovancev. Tudi nastala je iz sredstev zavarovancev, so sporočili iz zavarovalnice. "Če bo zakon skoraj polovico Vzajemne dodelil državi, to pomeni, da bo država ljudem vzela to, kar je njihovo," so še dodali.

Vlada je pripravila predlog zakona o pogojih za statusno preoblikovanje Vzajemne zdravstvene zavarovalnice, ki ga bo v državni zbor poslala za obravnavo po nujnem postopku.

Zakon na transparenten način ureja možnost statusnega preoblikovanja Vzajemne z določitvijo kriterijev, postopkov in pogojev preoblikovanja, je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril minister za zdravje Andrej Bručan. Kot je pojasnil, zakon ne prinaša obveze, ampak daje možnost za preoblikovanje te zdravstvene zavarovalnice, če bo do njega prišlo, pa določa natančne pogoje.

Za preoblikovanje Vzajemne bo potrebno soglasje velike večine upravičencev, zato zakon predvideva višji kvorum oziroma višjo večino ter poseben postopek sklica skupščine za sprejetje sklepov o preoblikovanju, je poudaril Bručan.

Po njegovih besedah naj bi z zakonom med drugim določili tudi, da se Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) kot ustanovitelju delež ne vrača, dokler Vzajemna posluje kot družba za vzajemno zavarovaje. Če pa bi prišlo do njenega preoblikovanja v delniško družbo, bo potrebno pred registracijo nove družbe ustanovitelju izplačati njegov delež.

Vzajemna naj bi tudi po morebitni takšni odločitvi delovala naprej s portfeljem zavarovancev, ki soglasja za prenos pogodb niso podali - pod pogojem, da bo Agencija za zavarovalni nadzor po preučitvi delitvenega načrta ugotovila, da je nadaljnje poslovanje Vzajemne sploh možno.

Predlog zakona ne omogoča preoblikovanja

V zdravstveni zavarovalnici Vzajemna poudarjajo, da predlog zakona o pogojih za statusno preoblikovanje Vzajemne, ki ga je danes sprejela vlada, po prvi oceni ne omogoča njihovega preoblikovanja, saj za to zahteva kar 90 odstotno večino. V odzivu na predlog zakona so sicer poudarili, da potrebujejo nekaj časa za preučitev predloga, saj jim ga ministrstvo za zdravje kljub pozivom še ni posredovalo in tako niti dobro ne vedo, kaj točno zakon opredeljuje.

"To je svojevrsten precedens. Če bi takšni kriteriji veljali pri referendumu za svobodno Slovenijo, Slovenija danes ne bi bila samostojna. Za samostojnost je namreč glasovalo 88,2 odstotka ljudi," poudarjajo na Vzajemni.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User202360
26. 04. 2007 10.58
uprava vzajemne zna najprej zase dobro poskrbeti ( veliki strokovnaki) da počiš