Vodje koalicijskih poslanskih skupin naj bi v petek nadaljevali usklajevanja o vsebini zakona o žrtvah vojnega nasilja. Potem ko so minuli teden že dosegli dogovor o novem besedilu 6. člena, po katerem bi bili iz pravic izključeni pripadniki katerih koli oboroženih enot med drugo svetovno vojno, še vedno ostajajo na različnih bregovih.
V DeSUSu, kjer so napovedali izstop iz koalicije v primeru, če bo državni zbor potrdil z njimi neusklajeno novelo zakona o žrtvah vojnega nasilja, s takšno formulacijo še niso zadovoljni. Kot je pojasnil vodja poslancev stranke upokojencev Franc Žnidaršič, je dogovor, ki so ga dosegli, sicer napredek, a njihovim zahtevam vendarle še ni zadoščeno. Tako bodo na nadaljnjih usklajevanjih predlagali dopolnitev, po kateri bi bili iz pravic po zakonu izvzeti vsi sodelavci okupatorja, tudi civilni. V stranki sicer še niso dorekli nadaljnjega ravnanja, če njihov predlog ne bi bil upoštevan, Žnidaršič pa bi v takšnem primeru predlagal izstop iz koalicije.
Vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok pa je že minuli teden povedal, da je poslanska skupina NSi zaradi nujnosti čimprejšnjega sprejema novele pripravljena na kompromis in podporo predlogu. Dodal pa je, da na torkovem sestanku niso mogli pristati na "ideološke formulacije", torej predlog DeSUSa, da se iz zakona izvzame vse sodelavce okupatorja. Poslanca NSi Franca Capudra pa čudi, da DeSUS zakon znova želi dopolniti, saj so prejšnji dogovor sprejeli ravno na njihovo pobudo, ter njihovo pobudo ocenjuje kot zavlačevanje.
Vodja poslanske skupine največje koalicijske stranke SDS Jože Tanko pred petkovimi usklajevanji "težko kar koli reče" in tudi še ni mogel govoriti o tem, ali je predlog za največjo poslansko skupino sprejemljiv. Dejal pa je, da so v poslanski skupini pripravljeni na kompromise ter da sprejema zakona ne bodo ovirali.
V SLS upajo, da se bo poslanskim skupinam konec tedna uspelo dokončno uskladiti o vsebini zakona. Vodja poslanske skupine te stranke Jakob Presečnik meni, da bodo dosegli kompromis. Nekateri predlogi DeSUS so namreč korektni in bi jih bilo tudi "korektno sprejeti", je ocenil Presečnik.
Po končanih usklajevanjih znotraj koalicije pa nadaljnje usklajevanje zahtevajo tudi v SD. Po besedah vodje poslanske skupine Mirana Potrča bi lahko sporna vprašanja v zakonu razčistili tudi s pomočjo neodvisne skupine strokovnjakov. Potrč je komentiral tudi dogovor koalicijskih poslanskih skupin, da so iz pravic izključeni pripadniki katerih koli oboroženih enot, in meni, da je nesmiseln. "To, kar so zapisali, je namreč napisano že v prvem členu zakona, ki določa, da so žrtve vojnega nasilja lahko samo civilne osebe," pravi Potrč, ki se mu zdi edino smotrno, da se iz pravic izključi vse sodelavce okupatorja.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.