Slovenija

Zakon v nasprotju z ustavo

Ljubljana, 13. 11. 2006 16.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ustavno sodišče je soglasno sprejelo odločitev, da je zakon o žrtvah vojnega nasilja v neskladju z ustavo.

Odločba ustavnega sodišča pomeni, da bodo morale parlamentarne stranke znova začeti pogovore o noveli zakona o žrtvah vojne, ki so zastali junija po več poskusih, da bi stranke dosegle konsenz o rešitvah v noveli. V skladu z odločbo ustavnega sodišča imajo tako leto dni časa za dogovor.

Zakon o žrtvah vojnega nasilja je v neskladju z ustavo, ker priznava status žrtve vojnega nasilja le tistim civilnim osebam, ki so bile izpostavljene nasilnim dejanjem oziroma prisilnim ukrepom oboroženih sil okupatorja in ne tudi druge strani v spopadu.

Po presoji ustavnega sodišča je zakonodajalec s tem, ko je del civilnih žrtev vojne v celoti izključil iz posebnega varstva ravnal v neskladju s pooblastilom iz tretjega odstavka 50. člena ustave. Ta določa, da je vojnim veteranom in žrtvam vojnega nasilja zagotovljeno posebno varstvo v skladu z zakonom. Pooblastilo, ki ga ta določba daje zakonodajalcu, ni neomejeno. Zakonodajalec ga lahko izvršuje samo v okviru ustavnih načel in ob spoštovanju ustavno zagotovljenih človekovih pravic in temeljnih svoboščin, opozarja ustavno sodišče.

Zakon o žrtvah vojnega nasilja je del civilnih žrtev vojne v celoti izključil iz posebnega varstva, kar je v nasprotju z ustavo
Zakon o žrtvah vojnega nasilja je del civilnih žrtev vojne v celoti izključil iz posebnega varstva, kar je v nasprotju z ustavo FOTO: POP TV

"Državni zbor je s tem, ko je v 6. členu zakona o žrtvah vojnega nasilja določil, da so iz kroga žrtev vojnega nasilja izključene osebe, ki so prostovoljno ali poklicno sodelovale z okupatorjem, ravnal v okviru tega pooblastila. Ureditev, ki bi priznavala status žrtve vojnega nasilja osebam, ki so sodelovale z okupatorjem, bi bila lahko v neskladju s splošno veljavnimi načeli mednarodnega prava in s tem v neskladju z ustavo. Vendar pa iz ustave ne izhaja, da bi bilo treba pojem žrtve vojnega nasilja omejiti samo na tiste civilne osebe, ki so bile izpostavljene nasilnim dejanjem oziroma prisilnim ukrepom oboroženih sil okupatorja," piše v odločbi.

Pobudniki ustavne presoje so bližnji svojci civilnih oseb, ki so med drugo svetovno vojno umrle nasilne smrti zaradi nasilja partizanov in ne sodijo v krog oseb, ki so prostovoljno ali poklicno sodelovale z okupatorjem.

Ustavno sodišče navaja, da je za opredelitev pojma civilne žrtve odločilno, da gre za osebe, ki so bile izpostavljene nasilju zaradi vojnih dogodkov, ne da bi bile aktivno udeležene na katerikoli od vojskujočih se strani. Ugotavljanje, ali so morebitne žrtve vojnega nasilja sodelovale z okupatorjem, je lahko predmet konkretnih postopkov in s tem tudi predmet morebitne konkretne ustavnosodne presoje aktov, izdanih v teh postopkih, ne pa predmet ustavnosodne presoje predpisa.

  • Dogodki splošno 1
  • Kronanje popeja
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Edward Clug CLUSTER
  • Robben Ford
  • Vicente amigo
  • Večer z legendami kubanske glasbe
  • Fantom iz opere
  • Goran Bojčevski & Balkan Nuevo
  • Rade Šerbedžija
  • Od Čardaša do Valčka
  • večer Puccinijeve glasbe
  • Svetlana Zaharova
  • Dogodki splošno 2
  • Dogodki splošno 3
  • Dogodki splošno 4
KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User104180
14. 11. 2006 13.22
Se strinjam z razsodbo. Veliko ljudi je po nepotrebnem trpelo. Sicer pa, če si preberete članek v celoti, je jasno, da so še vedno iz statusa žrtev vojnega nasilja izključene osebe, ki so prostovoljno ali poklicno sodelovale z okupatorjem. Torej belčki in domobrančki adijo.
User104180
14. 11. 2006 13.03
Končno nekaj, kar ni cigansko. Hvala 24.com. sracko, a nisi še nedolgo tega kričal, da je sodstvo rdeče. Zdaj ti je ustavno sodišče dokazalo, da to ni res. Do indoktriniranega, zagamanega jakata37 ta informacija še ni prišla. Daleč je do Argentine.
theykilledKenny
14. 11. 2006 12.51
Saj bela garnitura ne bo preživela naslednjih volitev. Potem pa bo itak vse drugače ;)
K_K
14. 11. 2006 10.04
Zakon o žrtvah vojnega nasilja (Uradni list RS, št. 63/95, 8/96, 44/96, 70/97, 43/99, 28/2000, 64/01, 110/02, 3/03 in 18/03
User100376
14. 11. 2006 09.58
sracko, se strinajm s tabo. Če je kaj rdečega v tej državi, je to zagotovo sodstvo, še posebno ustavno. A vseeno prava odločitev.
User46718
14. 11. 2006 07.42
Pošteno in po črki zakona. Na parlamentu je, da sklamfajo skupaj zakon, ki bo držal vodo..
User108508
14. 11. 2006 07.33
ALADAR, lepa zgodba, hvala bogu jo je ta družina kar dobro odnesala, preživeli so vojno in živeli dalje svoje življenje. A vsi niso imeli te srče. Poznam primer družine z 10 otroki, ki se ji je dogajalo podobno. Prihajali so eni in drugi in vsak je pobral tiso, kar je pač bilo trenutno pri hiši. A problrm je nastal, ker so jim partizani strahotno zamerili, da pri njih pobirajo tudi okupatorji. Očeta so takoj označili za izdajalca in ga ubili, pobili pa so še ti sinove. Po vojni so jim zaplenili zemljo in na odločbo zapisali, da "niso vredni člani človeške družbe". Ta družina je po vojni živela svojega življena, neprastani pritiski vaških oblatnikov, policajev, uradnikov itd so se dogajali dogo po vojni. Življenej je potalo vsaj znosno šele po l.60 potem so si s pridnim delom utvarili primerne življenske razmere, a ostali so označeni kot izdajalci praktočno do danes. Tista odločba še vedno velja. Z odločitvijo ustvanega sodišča se jim vsaj moralno popravlja 60 letna krivica, a večina članov te družine jo ni niti dočakala. Vsi pa so bili zelo zavedni Slovenci.
aladar2
13. 11. 2006 20.20
čeprav sem sam proti priznavanju kakršnih koli pravic kvizlingom oz. njihovim pomagačem pa menim, da je US ravnalo prav in razumno, saj je vojno nasilje zajelo tudi ljudi, ki sicer niso sodelovali z nobeno stranjo, trpeli pa so vseeno. Takih je bio veliko. Zgodba ene izmed družin, ki jo dobro poznam je bila ta, da je v družinibilo 7 majhnih otrok oba starša in stari starši. Katera koli vojaška formacija je prišla mimo je pobrala ves živež naj so bili to partizani, nemci ali pa ustaši (živeli so v Obsotelju). Nikogar ni zanimalo, če trpijo majhni otroci, ki so le s težavo dojemali, kaj se dogaja. Zaradi vojnih operacij, jim je dvakrat pogorel dom. Vojaške formacije so svoje mrliče puščale kar na dvorišču, ki jih je oče s starejšima sinovoma moral tudi pokopati, da niso trupla razpadala na dvorišču. Po vojni so živeli svoje življenje dalje. Sosedje čez potok so pridobili pravice kot pregnanci - interniranci oni sami pa ne, saj je domačija le nekaj metrov oddaljena od meje območja, odkoder so prebivalce izselili predvsem v delovna taborišča v Nemčijo, sami pa so ravno tako preživljali eneke ali še hujše grozote kot interniranci v domačem kraju. Različne vojske so jih obiskovale vsakodnevno tudi vse v isti noči. Zaradi tega niso nikoli ničesar zahtevali, menim pa da jim pripada vsaj spoštovanje, da so živeli in preživeli kot zavedni Slovenci na svoji skromni domačiji. Zato Andrej1977 nikar ne zmerjaj sodišča z belim, ker je ravnalo človeško.
User109003
13. 11. 2006 20.13
ko ustavno sodišče ne dela po ukazih centralnega komiteja ZZB, je že "belo". res hecno. Pa še ta mlajši Ribičič je v njem. On je pa ziher "belček". Kenede?
User93301
13. 11. 2006 17.02
evo... belo ustavno sodišče že deluje