Komisija za preprečevanje korupcije ugotavlja, da vlada v četrtek sprejetem predlogu zakona o ukrepih države za krepitev stabilnosti bank ni upoštevala bistvenih pripomb, ki jih je podala na prvotni predlog zakona. Pri tem izpostavlja izključitev določb, ki urejajo nezdružljivost funkcij funkcionarjev, in določb o javnosti nekaterih informacij.
"Po našem mnenju sta neprepričljivi tako ureditev kot obrazložitev, ki opredeljujeta članstvo upravnega odbora v predvideni družbi za upravljanje terjatev bank. Predlagano določbo bi bilo treba dopolniti s položaji oz. funkcijami, ki so nezdružljive s tem članstvom," je komisija zapisala v sporočilu za javnost.
Po njenem mnenju bi bilo nujno, da se člane upravnega odbora določi kot zavezance za prijavo premoženjskega stanja po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije ter se jih zaveže k doslednemu izogibanju nasprotju interesov.
Prav tako bi bilo treba po njihovem prepričanju v zakon vključiti določbo, da sta tako družba za upravljanje terjatev bank kot sklad za stabilnost bank zavezanca za posredovanje informacij javnega značaja, kar bi omogočalo preglednost ter dostopnost (vsaj dela) finančnega poslovanja družbe.
"To je nujno za večjo transparentnost delovanja odgovornih oseb in družbe same ter za omejevanje korupcijskih tveganj," so še poudarili v komisiji, ki je vsebinsko mnenje posredovala tudi DZ. Kot so še izpostavili, apelirajo na to, da je v tako pomembne zakone nujno vnesti protikorupcijske varovalke, saj je bistveno, da se korupcijo preprečuje.
Vlada je predlog zakona sprejela minuli četrtek. Ta predvideva ustanovitev posebne družbe, ki bo upravljala poseben sklad, na katerega se bodo iz bank prenesle slabe terjatve. DZ bo predlog obravnaval v petek, v četrtek pa se bo do njega opredelil parlamentarni odbor za finance.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.