Družinski zakonik v središče postavlja otrokove pravice in ne ruši tradicionalne družine, so dan pred obravnavo zakonika v državnem zboru spet poudarili koalicijski poslanci. Po besedah Dejana Levaniča (SD) bi bilo glede na predstavljene argumente glede zakonika najbolje, da bi tudi opozicija spoznala, da referendum trenutno ni smiseln. "Pomembno je, da neka politična opcija ne nabira političnih točk na račun neke manjšine in njihovih pravic," je dejal.
Izpostavil je številne novosti družinskega zakonika, ob čemer verjame, da bo tudi sprejet. Pri urejanju istospolnih partnerstev poudarja, da ne gre za privilegiranje ene skupine ljudi ali zgolj za odpravljanje diskriminacije istospolnih partnerjev, ampak za pravice otrok. Veliko argumentov, ki takšni rešitvi nasprotujejo, se po njegovih besedah lahko zavrne s strokovnimi utemeljitvami. Dejstvo je, da otroci v takšnih družinah živijo, in naša naloga je, da njihove pravice uveljavimo, je še poudaril.
'Razvoj otroka odvisen od odnosov v družini'
Tudi Ljubo Germič (LDS) je spet napovedal podporo družinskemu zakoniku. Sporočilo LDS je po njegovih besedah, da je treba spoštovati temeljne človekove pravice, da nihče ne sme biti diskriminiran zaradi svoje spolne usmerjenosti ter je treba položaj vseh oblik družin v Sloveniji urediti enotno. Pojasnil je, da razvoj otroka ni odvisen od oblike družine, ampak od odnosov v družini.
Vito Rožej (Zares) meni, da družinski zakonik nikomur ničesar ne odvzema, niti ne ruši tradicionalne oblike družine. Zakonik bo sicer, kot pravi, z nekaterimi določbami "dregnil v samo srž naše še vedno patriarhalne družbe, ki pa se s časom spreminja". Večina nasprotovanj družinskemu zakoniku po njegovem izhaja iz nepoznavanja tematike in morda iz prepričanja, da so nekatere pravice privilegij. Ob tem razume, "da so dnevnopolitične potrebe takšne, da je zakoniku lažje nasprotovati, kot ga zagovarjati". A poslanec je prepričan, da bi izhajajoč iz pravic otrok, ki živijo v istospolnih skupnostih, takšna zahteva za referendum težko prestala presojo ustavnega sodišča. V poslanski skupini DeSUS po besedah poslanca Antona Urha načeloma podpirajo zakonik, ker "otrokom daje možnost, da so enakopravni v družbi". Posebej pozdravljajo tudi uvedbo inštituta zagovornika otrok.
Opozicija napoveduje referendum
Za opozicijske stranke SDS, SLS in SNS pa je družinski zakonik nesprejemljiv. V primeru sprejetja takšnega dokumenta so danes, dan pred prvim branjem zakonika v DZ, napovedale tudi referendum, če bo zakonik sprejet v obliki, kot je predlagana. "Predlagani družinski zakonik sicer vsebuje vrsto dobrih rešitev, a je nesprejemljiv, ker bistveno spreminja razumevanje družine oziroma zakonske zveze," je zapisal poslanec SDS Franc Cukjati.
SDS se sicer zavzema za pravno ureditev istospolne partnerske zveze, poudarja poslanec, a nasprotuje "degradaciji klasične zakonske zveze na nivo homoseksualne skupnosti". "Ta po svojih naravnih zakonitostih ne bo nikoli plodna in po svojem reproduktivnem ter vzgojnem pomenu enakovredna urejeni klasični družini," je zapisal. Če bo zakonik kljub močnemu nasprotovanju javnosti sprejet, bodo v SDS zanj zahtevali referendum, je napovedal Cukjati.
Tudi v SNS po besedah predsednika Zmaga Jelinčiča pravice istospolnih do posvojitve otrok ne bodo podprli. Če bi bila omenjena pravica sprejeta, lahko namreč v kratkem pričakujemo, da bodo legalizirali tudi pedofilijo in poroke z živalmi, je dejal poslanec. Če bo prišlo do referenduma o zakoniku, ga bodo v SNS podprli. Prvak SNS še ocenjuje, da takšni predlogi kažejo na veliko krizo vrednot v Sloveniji.
Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik meni, da je zakonik potreben, a se v SLS ne strinjajo zlasti z možnostjo posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev. Meni, da se bo vlada referendumu izognila le, če bo umaknila sporne določbe. Ob tem je tudi napovedal, da bo SLS morebitni referendum podprla. Presečnik je še prepričan, da koalicija manipulira s podatki, da je otrok, ki živijo pri istospolnih partnerjih, okoli sto.
Civilna iniciativa napisala 'Deset neresnic o družinskem zakoniku'
Člani Civilne iniciative za družino in pravice otrok so medtem napisali 'Deset neresnic o družinskem zakoniku', s katerimi želijo seznaniti tudi poslance. Trdijo, da ni nobene podlage za izenačitev zakonske in istospolnih skupnosti, da bo uveljavitev zakonika stala skoraj 7,6 milijona evrov davkoplačevalskega denarja, da bo z zakonikom uzakonjena najhujša oblika diskriminacije otroka, ki bi mu država odvzela temeljno naravno pravico do očeta in matere. Jutri naj bi se kot obiskovalci udeležili splošne razprave o predlogu zakonika v državnem zboru.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.