Po vetu državnega sveta je bila za potrditev novele potrebna absolutna večina, torej vsaj 46 glasov poslancev, dobila jih je 48. Poleg Gibanja Svobode in Levice, ki si je tik pred zdajci premislila, sta tokrat za glasovala tudi predstavnika narodnih skupnosti.
Decembra so novelo podprli le poslanci največje stranke, teden dni pozneje pa so državni svetniki nanjo izglasovali odložilni veto. Zmotila jih je predvsem določba o možnosti uporabe sredstev za tajno sledenje zgolj na podlagi odločitve predstojnika finančne uprave in brez zunanjega nadzora. Takšno tajno sledenje bi bilo po mnenju kritikov vsaj vprašljivo, morda pa celo nezakonito in neustavno. Nekateri pravniki so opozorili, da bi Finančna uprava RS (Furs) s tem dobila več pooblastil kot tožilstvo.
Še na odboru za finance minuli teden je glas Levice manjkal, predlog pa ni dobil zadostne podpore. A zdaj so si premislili. "Koalicijski partnerji Gibanje Svoboda in Levica bomo pri ponovnem odločanju podprli Zakon o finančni upravi," so pred glasovanjem sporočili iz obeh strank. Poudarili so, da zakon odpravlja škodljive posege, ki jih je v organizacijo in delovanje Finančne uprave vnesla prejšnja vlada. "Poleg tega zakon prinaša novo določbo glede sledenja blagu, s katero bo lahko Finančna uprava učinkoviteje sledila blagu in odkrivala morebitne poskuse utaje davkov in hujše davčne prekrške," so dodali.
Za določilo, ki je bilo kamen spotike, so v Gibanju Svoboda in Levici našli salomonsko rešitev: člen bodo poslali v ustavno presojo. "Ker je pri slednji, kljub izdatnim pojasnilom in strokovnim utemeljitvam, podanim s strani predlagatelja, prišlo do številnih pomislekov tako znotraj koalicije kot tudi s strani zainteresirane in strokovne javnosti, se partnerji v dogovoru z ministrstvom za finance in vlado zavezujemo, da bomo ta člen poslali v ustavno presojo s predlogom za začasno zadržanje," so zagotovili.
Niso pa uspeli prepričati SD. Kot je dejal poslanec Predrag Baković, ni nič narobe, če imajo v koaliciji različna mnenja, zato se bodo pri glasovanju vzdržali. Na nasprotnem bregu so ostali tudi poslanci opozicije, ki noveli očitajo pretirana pooblastila. "Ali si lahko DZ s sprejetjem tega zakona privošči tak poseg v človekove pravice?" je vprašal Jernej Vrtovec (NSi).
Ali zakon rešitev, kakršne so se domislili v Gibanju Svoboda in Levici, sploh dopušča?
Poslanec SDS Anže Logar je opozoril na člen Zakona o ustavnem sodišču, ki pravi, da predlagateljica oziroma predlagatelj ni upravičen vložiti zahteve za oceno ustavnosti oziroma zakonitosti predpisov in splošnih aktov, izdanih za izvrševanje javnih pooblastil, ki jih je sam sprejel. Predlagateljica zakona je sicer vlada, ki jo sestavlja koalicija Gibanja Svobode, Levice in SD.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.