Razmere v pravosodju so po nastopu ministra Aleša Zalarja vsak dan bolj kritične, ocenjuje njegov predhodnik Lovro Šturm.

Očitki se začnejo pri največji težavi slovenskega sodstva – zaostankih. Šturm ugotavlja, da sedanji minister za pravosodje "gradi zidove v oblakih". Zalarju očita iluzije, da bodo alternativne metode reševanja sporov ključne pri zmanjšanju sodnih zaostankov. Po njegovem mnenju so le ena od možnosti, ne pa edina, in ni mogoče resno računati, da bodo pomenile močno protiutež pri reševanju sodnih zaostankov. Presenečen bo, če bo na ta način rešenih več kot 1000 zadev letno, kar pa je v primerjavi s 100.000 pomembnimi zadevami, ki jih vsako leto rešijo v pravosodju, zanemarljivo.
"Očitno minister ne pozna ali pa noče poznati prvega in doslej najbolj uspešnega projekta za odpravo sodnih zaostankov – projekta Lukenda," ugotavlja Šturm. Njegov cilj je odprava sodnih zaostankov do konca leta 2010 in z nadaljevanjem projekta bi ga lahko dosegli, meni Šturm.
Ob tem je opozoril, da bo zaradi Zalarjeve odločitve, da ne dovoli zaposlitev sodnikov na okrožnih sodiščih, na njih prihajalo do kopičenja nerešenih, zlasti t. i. pomembnih zadev.
Šturm je prepričan, da je sedanji minister podlegel odvetniškemu lobiju, ki je po njegovem mnenju tesno povezan z vodstvom LDS in njegovim odvetniškim zaledjem. Zato je sistem določanja odvetniške tarife minister iz zakonodajne veje oblasti prenesel nazaj na odvetniški lobi, poudarja. Ocenjuje še, da je Zalar popustil tudi notarskemu lobiju. Znižal je število notarskih mest, s čimer se je zmanjšala dostopnost, ne pa tudi cena storitev.
Šturma preseneča, da slovenski zapori še vedno nimajo zaposlenih več kot 40 dodatnih paznikov, čeprav so se postopki za zaposlitev začeli že v preteklem letu. V zamudi je po njegovih besedah tudi izgradnja novih zaporskih zmogljivosti, alternativne oblike prestajanja kazni pa niso zaživele.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.