V včerajšnjih močnih nalivih je bila na udaru tudi prestolnica. Nekaj minut po 18. uri se je nad Ljubljano razvilo močno deževje, ki je povzročilo večje težave in številne intervencije gasilcev.
V večini primerov so morali gasilci posredovati zaradi vdora meteornih voda v objekte, predvsem v kleti, pojasnjujejo v Gasilski brigadi Ljubljana. Vodotoki so tokrat ostali v svojih strugah in niso povzročali poplav. Okoli 21.30 se je stanje umirilo. V tem času so opravili 61 intervencij, večino zaradi deževja.
Zaliti cestni podvozi, kaj je rešitev?
Zalilo je tudi več cestnih podvozov, iz katerih so na treh lokacijah reševali vozila in osebe v njih. Kljub opozorilom žal nekateri še vedno zapeljejo v globoko vodo in tam seveda tudi obstanejo, opozarjajo.
O problematiki je danes na novinarski konferenci spregovoril tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Eden od predlogov je zato tudi postavitev semaforjev pred podvozom, ki bi ob stoječi vodi ustavili promet. A župan meni, da marsikdo s semaforjem ne bi bil zadovoljen, saj bi se ta lahko prižgal že, ko bi bil ta zaradi nižje količine vode še prevozen. Že doslej so na neprevoznost prehodov opozarjali gasilci. "Če kdo zapelje v podvoz kljub temu, da vidi, do kje je prišla voda, jaz res ne morem pomagati," je bil kritičen zlasti do tistih, ki ne upoštevajo signalizacije pristojnih služb.
Policisti in upravljalci cest so med ponedeljkovimi nalivi začasno zaprli pet poplavljenih podvozov v Ljubljani, in sicer podvoz na Dunajski cesti pred Bavarskim dvorom, v Drenikovi ulici, pri Vilharjevi cesti v križišču s Šmartinsko cesto, v Zalogu ter na Celovški cesti, so navedli na PU Ljubljana. Po njihovih navedbah je v podvozu na Vilharjevi cesti obtičala voznica, ki so jo iz vozila rešili mimoidoči, prav tako sta vozili obstali v podvozih na Celovški in Drenikovi. O poškodovanih v teh dogodkih policisti niso bili obveščeni.
Danes pa so zaradi jutranjega deževja zaprli podvoz na Šmartinski cesti v Sneberjah, podvoz v Zalogu in pa podvoz na Ljubljanski cesti v Domžalah, kjer so sanacijo že opravili gasilci. Policisti so za varnost udeležencev v prometu poskrbeli tako, da so postavili cestne zapore ali trak, s katerim so omejili promet na odsekih, kjer so ceste poplavljene.
Vozniki, ki so zapeljali v poplavljene podvoze, niso kršili cestno prometne zakonodaje, saj pred njihovim prihodom cestne zapore še niso bile postavljene. V kolikor bi zapeljali mimo cestne zapore, bi storili prekršek, so zapisali.
Policisti med močnim deževjem voznikom svetujejo previdnost in opazovanje stanja vozišča, predvsem v podvozih, kjer je težko oceniti višino naplavljene vode. Prav tako odsvetujejo vožnjo v poplavljene podvoze.
Tudi v Sneberjah nekaj nevšečnosti
Včerajšnje deževje je nekaj nevšečnosti povzročilo tudi v Sneberjah, a na srečo voda tokrat ni prišla v noben bivalni prostor, je danes še povedal Janković. "Jaz računam, da bo letos urejen nasip," je ob tem dejal. Dodal je, da bodo razmislili tudi o opornem zidu pred hišami.
Kot smo že poročali, je Janković vpoklical devet gradbincev, s katerimi sodeluje občina, ki bodo po enotni ceni – 20 tisoč evrov na hišo – obnavljali zidove, tla in inštalacije. Delati bodo začeli predvidoma 15. septembra, del stroškov bo pokrila Zveza prijateljev mladine.
KOMENTARJI (404)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.