Zapletom še ni videti konca
Prvo prekinitev seje je včeraj odredil predsednik DZ, Borut Pahor, za posvet z vodji poslanskih skupin in sekretariatom za zakonodajo in pravne zadeve. Po sestanku, ki je potekal za zaprtimi vrati, so poslanci glasovali o razpisu referendumov. Zanj so se strinjali le v primeru Šmartnega pri Litiji.
Kmalu zatem je Andrej Vizjak s svojim nastopom poskrbel še za en premor in ponoven posvet vodstva DZ z vodji poslanskih skupin. Večina poslancev se s prekinitvijo seje ni strinjala, tako da so soglasno s 45 glasovi ZA sprejeli odlok o razpisu referenduma in določitvi referendumskih območij.
Takoj zatem je sledila še ena prekinitev in sicer za usklajevanje tega odloka s prej sprejetim sklepom. Tu se je spet zapletlo.
Poslanska skupina Nove Slovenije je državni zbor zapustila že pred koncem zasedanja, saj naj bi šlo pri uskladitvenem dopolnilu za kršitev odločitve državnega zbora. Vlada je nato vložila uskladitveno dopolnilo, ki pa ne omogoča razpisa referenduma v štirih predlogih, za katere DZ meni, da izpolnjujejo pogoje za ustanovitev občin. Nesklepčnost – tudi zaradi obstrukcije Nove Slovenije – je državnemu zboru nato preprečila, da bi našli ustrezno rešitev.
O posvetovalnem referendumu za Bizeljsko
Do zapleta je prišlo že pred koncem četrtkovega zasedanja, ko so poslanke in poslanci najprej ugotovili, da Bizeljsko izpolnjuje zakonske pogoje za ustanovitev občine, nato pa so se izrekli proti razpisu posvetovalnega referenduma na tem območju.
Poslanci so se po pomoč obrnili na parlamentarno pravno službo, pri čemer jih je vodja Tina Bitenc Pengov opozorila, da v poslovniku DZ ni posebnih določil za omenjeni postopek in je zato državni zbor smiselno uporabil določbe, ki veljajo za podobne akte.
Večina ni podprla referenduma
Poslanci so se včeraj ustavili pri odločanju o razpisu posvetovalnih referendumov na območjih, za katere je DZ pred tem ugotovil, da izpolnjujejo zakonsko določene pogoje za preoblikovanje občin. Predsedujoča Irma Pavlinič Krebs (LDS) je sejo prekinila, saj je vodja poslanske skupine SLS Janez Podobnik zahteval odmor za posvetovanje pred nadaljnjim odločanjem.
Podobnik je bil zaprepaden, ker parlamentarna večina ni podprla razpisa referenduma za Bizeljsko, čeprav je pred tem ugotovila, da izpolnjuje zakonske pogoje. "Niti v sanjah si ne bi upali pomisliti, da bi se lahko poslanci - potem ko so se v nasprotju z mnenjem vlade odločili, da tri občine vendarle izpolnjujejo zakonske pogoje za razpis referenduma -, z drugim glasovanjem odločili drugače," je bil ogorčen Podobnik, ki sicer "želi najti izhod, ne pa še dodatno zaplesti nastale situacije".
SDS: Gre za nelogičen način odločanja
Tudi Andrej Vizjak (SDS) je ocenil, da je državni zbor v tem primeru "izumil unikum", saj gre za popolnoma nelogičen način odločanja, ko so poslanci glede vsebine predlogu ugodili, z vidika procedure pa ga zavrnili.
Izpis glasovanja o razpisu referenduma pri štirih koalicijskih poslancih, ki so presenetljivo podprli ustanovitev občine Bizeljsko, pokaže, da sta Jože Avšič in Jaša L. Zlobec (oba LDS) glasovala proti njegovemu razpisu, Vojko Čeligoj in Valentin Pohorec (oba DeSUS) pa sta se glasovanja vzdržala. Nekateri poslanci SLS, ki so ocenili, da območje Bizeljskega izpolnjuje zakonske pogoje za preoblikovanje občin, pa med glasovanjem o referendumu sploh niso bili navzoči.
Ob Bizeljskem je sicer državni zbor ugotovil, da izpolnjujeta pogoje za izločitev iz sedanjih občin le še Dobova in Šmartno pri Litiji. Poleg tega po prepričanju parlamentarne večine pogoje za spremembo statusa v mestno občino izpolnjujeta občini Jesenice in Radovljica.