Miha Šajhar iz Velenja, ki je v Mercatorju kupil napolitanke Podravka, je v eni izmed napolitank našel kos kovine. "Moja punca je pred pol ure prišla iz ene izmed trgovin, in ko sva odprla napolitanke Podravka iz Hrvaške in ko je te napolitanke začela dajati v posodo, je bila v eni kovina, s katero bi si lahko kdo še kakšen zob zlomil," je povedal Miha. No, na srečo sta kovino opazila pravočasno, tako da do poškodbe ni prišlo. Sicer najdbe kovine Miha ni prijavil, napolitanke pa je vrgel stran.
Kot so povedali na Zvezi potrošnikov Slovenije, ima potrošnik, če kupi živilo, ki ni varno, več možnosti: lahko ga vrne v trgovino in zahteva povračilo kupnine (lahko se tudi pogaja za odškodnino), hkrati lahko napiše prijavo na zdravstveni inšpektorat, lahko pa se obrne tudi na Zvezo potrošnikov Slovenije, če je njen član.
V Mercatorju so pojasnili, da v takih primerih kupca prosijo, naj izdelek vrne v trgovino, kjer ga je kupil. Potem si lahko izbere drug izdelek ali pa mu vrnejo kupnino. O izdelku potrebujejo čim več podatkov zaradi njihovega postopka z dobaviteljem. O neustreznem izdelku takoj obvestijo dobavitelja in proizvajalca, ki izdelek in tujek pošlje na temeljito analizo. V Mercatorju potem zahtevajo temeljito poročilo o nadzoru v proizvodnji tega izdelka, poročilo o upoštevanju vseh varnostnih ter drugih predpisov in podobno.
Vse serije tega izdelka v trgovinah pa dajo vzorčno pregledati, če je treba, izdelke začasno ali stalno umaknejo iz prodaje, odvisno od primera in poteka postopka.
"Podobne najdbe so izjemno redki in posamični primeri, ki niso odraz proizvodnje ali kakovosti izdelka, saj od vsakega proizvajalca zahtevamo vrsto certifikatov kakovosti in kontrole, preden sploh začnemo sodelovati," še pojasnjujejo v Mercatorju. Proizvajalec pa mora ugotoviti, kako je do takega primera sploh lahko prišlo, saj je v postopku proizvodnje vrsta mehanizmov, ki preprečujejo tujke v izdelkih.
Na zdravstvenem inšpektoratu so pojasnili, da v primeru, če potrošnik najde nekaj, kar v izdelek ne sodi, potrebujejo živilo in račun, iz katerega bi bila razvidna vrsta proizvoda, ter čas in kraj nakupa. Vsaka stvar, ki v izdelku ne bi smela biti, se obravnava kot zdravju škodljiva, so še pojasnili na inšpektoratu. Kupec sicer lahko zahteva vrnjeno kupnino, vendar je najbolje, da zadevo prijavi na zdravstveni inšpektorat. Če dokazov ne bi mogel predložiti, bi inšpektor vseeno vodil postopek na podlagi podatkov, ki bi jih prejel. Če je izdelek iz druge države, pa je za napako odgovoren "eden nazaj" v prodajni verigi. V našem primeru torej Mercator, ki mora tudi opraviti nadzor.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.