Zaradi poslabšanja stanja brežin v Zali (Jelični vrh) na cesti Spodnja Idrija–Godovič bodo na najbolj nevarnem previsnem delu skale vgrajeni podajno lovilni sistemi in sidrane ter viseče mreže. S tem bo vzpostavljeno začasno varovanje prometa na cesti, hkrati pa bo zavarovano tudi območje gradbišča, saj bodo na tem mestu zgradili galerijo.
Popolna zapora bo predvidoma trajala od 23. julija do 20. avgusta
Zaradi zahtevnega terena je treba brežino očistiti drevja ter odkrušenega kamenja in skal. To so pripravljalna dela, ki jih delavci alpinisti izvajajo predvsem ročno, tako da kontrolirano prožijo kamenje in skale. Cesto bodo pred poškodbami zaščitili s predhodno posekanim drevjem in grmovjem.
Ker del ni možno izvesti drugače, je predvidena popolna zapora ceste. Če ne bo nepredvidenega krušenja večjih skal, ki bi poškodovale vozišče, bo zapora predvidoma trajala od 23. julija do 20. avgusta, če bo možno, pa bodo že od 6. avgusta sprostili izmenično enosmerni promet v nočnem času od 22. ure do 5. ure zjutraj.
V času popolne zapore bo obvoz za promet (tudi avtobusi) nad skupno maso 7,5 tone čez Logatec in Novo Gorico do Tolmina in Idrije. Pot med Idrijo in Ljubljano se bo tako podaljšala za skoraj 140 kilometrov in za skoraj dve uri. Za vozila do skupne mase 7,5 ton pa je predviden obvoza čez Žiri: Logatec–Žiri–Govejk–Marof–Spodnja Idrija.
Gradnja galerije pod previsom se bo začela prihodnje leto
Celotna problematična brežina se razteza nad cesto v dolžini 800 metrov, najbolj problematičen pa je osrednji del, kjer je previs. Pred tremi leti so sicer sanirali le preostala dela brežine, saj je bilo treba izvesti kar nekaj preiskav terena.
Najustreznejša rešitev za zavarovanje tega dela brežine je galerija, katere gradnja se bo pričela prihodnje leto. Projektna dokumentacija je zaključena, razpis za izvedbo gradbenih pa bo objavljen do konca leta.
Gradnja galerije bo potekala dve gradbeni sezoni. V letu 2019 je predvidena prav tako 30-dnevna popolna zapora, v letu 2020 pa je predvidenih šest popolnih zapor ob koncih tedna, ostalo pa bodo polovične zapore.
'Treba je nekaj ukreniti in kolikor časa že traja, bi lahko bilo to urejeno že prej.'
Načrtovanje sanacije sta pospešili dve prometni nesreči, ki sta se zgodili spomladi zaradi padajočih skal in kamenja. V enem primeru se je voznica zaletela v kamenje, ki je padlo na cesto, v drugem pa je skala padla na armaturno ploščo avtomobila. Voznika sta jo na srečo odnesla brez resnih poškodb.
O stanju in nevarnosti tega odseka poveljnik PGD Idrija Andrej Bezeljak pravi: "Gasilci smo velikokrat posredovali, v dveh primerih pa je prišlo prav do padca kamenja in posledično do prometne nesreče. Treba je nekaj ukreniti in kolikor časa že traja, bi lahko bilo to urejeno že prej."
Dodaja, da je ta odsek nevaren tudi zaradi neprilagojene vožnje: "Veliko je nesreč zaradi spolzkega cestišča, prehitevanja v škarje... je tak odsek, kjer se da hitro peljati in je veliko ovinkov. Pravzaprav je cela Keltika proti Cerknemu problematična že od začetka."
Kolektor: Stroški so lahko nekaj deset tisoč evrov tedensko
Popolna zapora glavne idrijske prometnice bo močno vplivala tudi na okoliške prebivalce in lokalna podjetja.
V Kolektorju, kamor se vsak dan po tej cesti pripelje 300 delavcev in okrog deset vlačilcev, so ob tem poudarili: "Treba pa se je zavedati tudi posledic na gospodarstvo, ki niso majhne. Ocenjujemo, da so lahko stroški, čeprav je čas letnih dopustov, nekaj deset tisoč evrov tedensko. Pri obvozu prek Nove Gorice govorimo o šest ur daljšem potovalnem času in 280 kilometrih dodatne poti, pri obvozu čez Kladje pa bi se prevoz podaljšal za približno štiri ure."
Izpostavili so še, da so bili s termini zaprtja seznanjeni relativno pozno: "Informacija je bila precej pozna, zato smo imeli malo časa za ustrezno organizacijo alternativ. Takoj smo stopili v kontakt z vsemi prevozniki in partnerji, s ciljem, da bodo izdelki pravočasno pri kupcih."
Pravijo, da dodatnih rezerv v proizvodnji ni: "Na nekaterih delih proizvodnje delamo že tako ali tako brez premora – triizmensko, vse dni v tednu. Rezerv tu več ni, zato pričakujemo predvsem od prevoznikov, da bodo našli rešitve. Ključno je, da ne ustavimo proizvodnje."
Hidria: V normalno delujočih državah bi škodo pokril proračun
Pravijo še, da bi morala stroške, ki jim bodo nastali, pokriti država: "Trenutno vse sile usmerjamo v iskanje najboljših rešitev za nastali položaj, natančna ocena stroškov pa je še v pripravi. Glede na do zdaj prejete informacije bomo vse stroške morali pokriti sami. Gre torej za veliko neposredno in posredno škodo, ki bi jo v normalno delujočih državah morala pokriti država oz. proračun."
Odgovorne pozivajo, naj dela na cesti nujno zaključijo do predvidenih rokov, saj bi dolgotrajnejša zapora za gospodarstvo pomenila izpad dohodkov, povečanje stroškov in padec globalne konkurenčnosti, pomembne za razvoj tako lokalne skupnosti kot države.
Župan Sever: Enkrat smo morali v to ugrizniti
Sever še dodaja: "Narejene so bile študije, ki so pokazale, kje je najbolje urediti obvoze. Že en teden prej so bili označeni, predviden pa je tudi dogovor z direkcijo za ceste, da bodo ceste, kjer so obvozi, sami vzdrževali. Drugje, kjer ni uradnih obvozov, pa zna imeti občina težave, ker ljudje se znajdejo po svoje in iščejo druge bližnjice. Z dodatnim urejanjem teh cest pa bomo imeli mi probleme."
Idrijski župan se sicer ne strinja s podjetji, da bi jih z zaporo seznanili prepozno: "Dogovori so se začeli že lani. Zame informacija tako pozna ni bila. Imam izkušnje, da tudi če bi bila informacija kakšen mesec kasneje, se mi ne bi zganili nič prej. Vsak bi pa seveda najraje videl, da je cesta urejena in ne bi bila zaprta, ampak enkrat smo morali v to ugrizniti in verjamem, da se bodo tudi podjetja znala temu prilagoditi."
Podjetjem so, še pravi, pomagali z obvozom čez Kladje: "Mi smo pomagali s tem, da smo za tovornjake dodatno odprli cesto čez Kladje, tako da se za njih skrajša tista daljša obvozna pot čez Novo Gorico."
Direkcija se očitkov brani: Nujno je izvesti zavarovanje ceste
Z Direkcije RS za infrastrukturo pravijo, da so je bil njihov prvotni načrt le, da se v naslednjem letu zgradi galerija: "Na željo podjetij smo načrt prilagodili tako, da pade zapora v čas dopustov in rečeno je bilo, da imajo večja podjetja takrat po en mesec kolektivnih dopustov.”
A zaradi letošnjih nesreč so se odločili, da je treba izvesti nujno zavarovanje ceste: "14. junija je občina Idrija na našo pobudo organizirala sestanek s predstavniki vpletenih podjetij. Predstavili smo jim projekt in točen termin popolne zapore. Na njihov predlog smo določili še dodatno varianto obvoza za tovorna vozila z dvournimi intervali, ki velja za tovorni promet do Idrije in ne za tranzitni promet, ker bi sicer lahko prihajalo do večjih zastojev. To je najbolj optimalno, kar je bilo možno narediti."
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.