Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je opozorila na "nedopusten primer ločitve matere od dojenčka", saj je v Zavodu za prestajanje kazni zapora na Igu priprta ženska, ki ima tri mesece starega sina, vendar ga ne more dojiti. Zaradi tega je ženska že poskusila narediti samomor, so zapisali na spletni strani institucije varuhinje.
V zapisu so navedli, da je bilo sodišče z dejstvom, da je pripornica doječa mati, nedvomno seznanjeno, kljub temu pa ni dobila možnosti, da bi z dojenjem nadaljevala, kar jo je pahnilo v hudo stisko.

Prošnji sodišče ugodilo
Podpredsednica Okrožnega sodišča v Ljubljani Andreja Sedej Grčar je v sredo ob 18.25 opravila nadzor na Igu. Prošnja pripornice je bila danes zjutraj posredovana predsedniku senata, ki je prošnji ugodil in o tem že obvestil zavod Ig.
Pripornici bo tako omogočeno, da bo v priporu lahko dojila svojega otroka, pri tem pa bosta ločena od ostalih pripornic.
Naj bodo upoštevane otrokove pravice
Direktorica zapora Ig Danijela Prelić je za 24ur.com pojasnila, da je sodišče tisto, ki odreja stike pripornice z otrokom, sorodniki in centrom za socialno delo. Za sestanek zapornika z varuhom človekovih pravic pa to ne velja. Pripornica je prek odvetnika podala prošnjo za hišni pripor, ki je sodišče ni odobrilo. Sodnica, ki je zadolžena za ta primer, se je v sredo že sestala z materjo, vse ugotovitve pa je posredovala senatu sodišča, ki se bo potem odločil o nadaljnjem postopku.
Pripornica je bila sprejeta v sredini julija. Vprašanja, ali je dojenje v tem času potekalo, pa niso komentirali, saj je to v pristojnosti sodišča. So pa pripornici podaljšali obiske. Po zakonu pripada pripornici obisk enkrat tedensko in traja približno 75 minut. Dovoljeni pa so tudi vsakodnevni telefonski stiki z družinskimi člani. Dejala je še, da so uredili tudi prostor, v katerem bo ta pripornica lahko imela stike z otrokom. S pripornico pa redno opravljajo svetovalne pogovore.
"Jaz upam, da bo nastala situacija hitro rešena in v čim boljšo korist otroka. Želimo si, da bo odločitev sodišča takšna, da bodo upoštevane otrokove pravice. Včeraj je bila sodnica na zavodu, posredovala je poročilo na pristojno sodišče. Lahko, da bo informacija (možnosti stika otroka z materjo) podana v zelo kratkem času. Po zelo dolgem času imamo primer, da je pripornica z novorojenčkom,“ je še dejala.

Otroci uživajo posebno varstvo
Varuhinja človekovih pravic opozarja, da otroci po ustavi uživajo posebno varstvo in skrb, ter dodaja, da podobno opredeljujejo tudi številni mednarodni dokumenti. Hkrati je še dodala, "da ima otrok, ki je začasno ali za stalno prikrajšan za svoje družinsko okolje ali katerega koristi ne dopuščajo, da bi še naprej ostal v tem okolju, pravico do posebnega varstva in pomoči, ki mu jo zagotovi država".
Prav zato je Čebašek Travnikova ocenila, da so bile v navedenem primeru kršene tako pravice matere kot otroka. Tako je začasni predsednici ljubljanskega okrožnega sodišča predlagala, da pripornico obišče in oceni, ali obstajajo nepravilnosti, ki bi jih bilo potrebno nemudoma odpraviti. Varuhinja je predlagala tudi, da ljubljansko okrožno sodišče obravnava njeno mnenje pri morebitnih nadaljnjih odločitvah v tej zadevi in da jo o tem tudi obvesti.
Minister za pravosodje Aleš Zalar pa je v sredo za Televizijo Slovenija pojasnil, da je podpredsednici sodišča predlagal, da takoj opravi pregled oziroma nadzor nad ravnanjem z omenjeno pripornico.
Za otroke skrbi njihov oče
Center za socialno delo Ljubljana Bežigrad od 15. julija dalje aktivno spremlja omenjeno družino in sodeluje z očetom otrok. Oče uspe skrbeti za vse štiri otroke, kar je nazadnje potrdil tudi danes v času obiska in razgovora na domu s socialnimi delavci, so sporočili z bežigrajskega centra za socialno delo.
Kot navajajo na centru, je bila pripornica sprejeta v Zavod za prestajanje kazni zapora na Igu v sredini julija. 15. julija je Policijska postaja Bežigrad po telefonu center obvestila, da bo pri omenjeni ženski opravljena hišna preiskava in pozneje pridržanje. Glede na to, da gre za mater štirih mladoletnih otrok, sta bili strokovni delavki centra za socialno delo ves čas hišne preiskave navzoči, opravili sta tudi razgovor z obema staršema otrok, zatrjujejo na centru.
Oče in mati otrok sta na zapisnik podala izjavo. Mati je predlagala, da za vse štiri otroke v času njene odsotnosti oziroma pridržanja skrbita oče otrok in sestrična, ki živi v bližini. Oče pa je izjavil, da bo v času odsotnosti matere poskrbel za vse štiri otroke, pomagala pa mu bo sestrična, ki živi v bližini in je v prisotnosti strokovnih delavk centra in policistov izjavila, da "je pripravljena pomagati pri oskrbi otrok".

Otrok gre na zdravniški pregled
Mati je v času hišne preiskave v prisotnosti strokovnih delavk centra in kriminalistov po navedbah centra za socialno delo trimesečnega otroka hranila po steklenički. Pri otroku, kot so zapisali, ni bilo opaziti, da bi zavračal hranjenje po steklenički.
Strokovni delavki centra sta 28. julija v Zavodu za prestajanje kazni zapora na Igu obiskali mater in jo informirali glede oskrbe njenih otrok. V času obiska so zaposleni zavoda Ig ob navzočnosti strokovnih delavk centra mater "vzpodbujali, da svojo željo o tem, da želi imeti najmlajšega otroka pri sebi, pisno naslovi na sodišče".
Na podlagi današnjih dogodkov in razgovora z direktorico zapora Ig Danijelo Prelić in očetom je bilo odrejeno, da bo oče otroka danes odpeljal na zdravniški pregled, v petek pa ga bo v spremstvu centra za socialno delo odpeljal v zapor Ig k materi, še dodajajo na bežigrajskem centru za socialno delo.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.