
Po nedeljskem zboru delavcev mariborskega avtobusnega podjetja Veolia, ki ga je pripravil sindikat Neodvisnost, so danes svojega pripravili še v Sindikatu delavcev prometa in zvez, ki spada pod okrilje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Tudi tokrat se je zbrala le peščica voznikov, v sindikatu pa napovedujejo podpis podjetniške pogodbe.
Kot je povedala sekretarka v območni organizaciji ZSSS Podravja in Koroške Breda Črnčec, so delavcem predstavili tisto, kar so uspeli izpogajati z vodstvom Veolie Transporta Štajerske. Po njenih besedah bodo o tem, ali bodo podjetniško kolektivno pogodbo tudi zares podpisali, odločali zaposleni, a verjame, da bo do podpisa vendarle prišlo.
"Za delavce je zagotovo izpogajano več, kot je bilo doslej. Dogovorjena je večja urna postavka, s katero se strinjajo tudi v konkurenčnem sindikatu, ki je bil prav tako prisoten na današnjem zboru. O vsebini pogodbe pa ne bi želela razpravljati, dokler ne bo zares podpisana," je dejala Črnčecova in priznala, da je bila današnja razprava precej burna, saj so delavci že naveličani dolgotrajne agonije.
Če kaže na to, da so člani obeh sindikatov vendarle našli skupen jezik kar se tiče tarifnega dela njihovih zahtev, ki se je ustavil na 4,46 evra urne postavke, pa je slabše v zvezi z zahtevo neodvisnega sindikata po odpravi časa razpoložljivosti za voznike.
"A smo se dogovorili, da bomo s kolegi iz konkurenčnega sindikata jeseni znova sedli skupaj in skušali za pogajalsko mizo z vodstvom podjetja iztržiti boljši dogovor, kot je predlagan," je dejala Breda Črnčec in dodala, da bodo v sredo opravili še zbor delavcev z območja Ptuja, potem pa bodo že lahko vsaj približno vedeli, ali in kdaj bo do morebitnega podpisa dogovora prišlo.
Manj optimistični so še vedno v sindikatu KNSS Neodvisnost, kjer pravijo, da večjih premikov tudi danes ni bilo. Še vedno se namreč ne strinjajo s ponudbo vodstva podjetja, ki bi jim priznal sedem ur, dodatne ure razpoložljivosti pa bi jim plačali s 85 odstotki vrednosti urne postavke ter jih ne bi priznali v delovni čas.
"To pomeni, da če bi bil v službi 10 ur, bi delodajalec vozniku priznal sedem ur za vožnjo, ostale ure pa bi plačal po nižjem plačilu in jih ne bi priznal, tako da bi potem voznik morali zaradi 35-urnega delavnika dodatno delati še v soboto," je pojasnil predsednik omenjenega sindikata v podjetju Dušan Vidovič in dodal, da se s tem absolutno ne strinjajo.
Sicer pa je bilo na današnjem zboru delavcev prav tako zelo malo število navzočih šoferjev, kar kaže na njihovo naveličanost in obup, saj sta zaradi sporov očitno njihovo zaupanje izgubila oba sindikata. "Zaposleni se bojijo in imajo vsega dovolj. Ne vedo namreč, kaj jih čaka, in tako ne gre več naprej," je dejal Vidovič.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.