Gre za omrežje javnih služb za zaposlovanje in njihovih nacionalnih partnerjev iz držav članic EU in iz držav, ki so članice Evropskega gospodarskega prostora (EEA) in ga koordinira Evropska komisija. Sistem so minuli teden predstavili v informacijskem centru predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Centru Evropa.
S sistemom EURES unija državljanom pomaga pri uresničevanju ene izmed njihovih temeljnih svoboščin - prostega pretoka oseb med članicami EU. Načelo ima med drugim podlago v 39. členu Pogodbe o Evropski skupnosti. Slednji delavcem znotraj EU zagotavlja prosto gibanje, pravico do iskanja zaposlitve v drugih članicah EU in prepoveduje diskriminacijo delavcev na podlagi državljanstva glede dela, plačila in drugih pogojev dela.
Okrnjen prost pretok delovne sile
S širitvijo EU so se nekatere članice povezave odločile za delno okrnjen prost pretok delovne sile, saj so uvedle prehodna obdobja za delavce iz novih članic. Kljub temu za delavce iz Slovenije in ostalih članic EU prehodnega obdobja niso uvedle Estonija, Litva, Latvija, Poljska, Madžarska, Češka, Slovaška, Malta, Ciper, Švedska, Irska in Velika Britanija.
V Sloveniji delujejo štiri EURES svetovalke
Področje Ljubljane, Sevnice in Trbovelj pokriva Katarina Zajec, Maribor, Ptuj, Mursko Soboto, Velenje in Celje Darja Grauf-Kapun, Koper in Novo mesto Mirela Pekica, Novo Gorico in Kranj pa Vanja Nardin.
Med strankami svetovalnic EURES so najpogosteje iskalci zaposlitve - tako brezposelni kot zaposleni, delodajalci, študentje, združenja delavcev, sindikati in univerze. Svetovalci strankam pri iskanju zaposlitve pomagajo predvsem z informacijami o delovnih in življenjskih pogojih v drugih članicah povezave. Do omenjenih informacij lahko stranke pridejo tudi preko EURES spletne strani http://europa.eu.int/eures/.
Kot je v Centru Evropa pojasnila Zajčeva, se v Sloveniji na svetovalce EURES največkrat obračajo mladi, izobraženi in samski ljudje, pri tem pa ni postregla s konkretnimi številkami. Največje zanimanje vlada med strankami za zaposlovanje v Veliki Britaniji, Zajčeva pa vidi razlog zato v tem, da država za iskalce zaposlitve iz Slovenije ni uvedla prehodnega obdobja, država pa je za iskanje zaposlitve privlačna tudi zaradi jezika, saj je angleščina med najbolj razširjenimi tujimi jeziki v Evropi. Kot je še dodala, je tudi zanimanje za Slovenijo za iskalce zaposlitve iz tujine precejšnje, za delo pa se zanimajo predvsem Slovaki in Poljaki, ki si želijo z delom v tujini izboljšati življenjski standard.