"Še posebej po tem, ko so sodišča začela izvajati program Lukenda, ki je skrajšal dolgotrajne pravdne postopke, smo prišli v obdobje, ko je na sodiščih razpisanih rekordno število dražb nepremičnin," pojasnjuje Bernard Ravnak s portala javnadrazba.si. "To sicer ne pomeni, da so vse tudi izvršene, kajti upnik lahko dražbo zadnji hip preloži ali prekliče. Pri manjših zneskih ponavadi dolžnik poišče vse možnosti in dolg poplača tik pred razpisano dražbo. Nadaljnja možnost je tudi mediacija v smeri obročnega odplačila in odložitve dražbe in še kaj ..."
Ravnak tudi pravi, da se marsikdo ne zaveda resnosti problema, dokler ne udari realnost v obliki "sklepa o izročitvi". "Takrat gre zares! Pojejo pesti, SMS-sporočila z grožnjami švigajo kot po tekočem traku, takrat delujejo živci. Ampak ni vedno tako. Na 10 deložacij so 2–3 takšne "smrtno resne", ostali večinoma uvidijo, da so si povečini sami krivi za nastalo situacijo."
Nepremičnina je na dražbi zares prodana šele, ko je sklep o izročitvi pravnomočen in nepremičnina predana kupcu. Pogosto namreč prihaja do pritožb in ponovnih razpisov dražb.
A tudi pravnomočnih sklepov je izdanih veliko. Preverite, koliko Slovencev je lani in letos izgubilo nepremičnine, ki so jih nato prodali na javni dražbi, kako drago ali smešno poceni lahko na dražbah kupujete, kakšen je postopek in kakšna stanovanja trenutno na dražbo pošilja ljubljanski stanovanjski sklad za 29.100 in 288.300 evrov.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.