Kot je po današnji seji vlade povedal finančni minister Janez Šušteršič, smo zaradi referendumske pobude, ki blokira zakon o izvrševanju, v podobnem položaju, kot če proračun sploh ne bi bil sprejet.
V obdobju začasnega financiranja je mogoče le financiranje, ki ga dopušča zakon o javnih financah, mogoča ni niti uporaba preteklih proračunskih zakonov, saj se jim izteka rok veljavnosti.
Šušteršič pričakuje, da bo začasno financiranje trajalo le dober mesec. Pričakuje namreč, da bodo poslanci referendumski predlog poslali v presojo ustavnemu sodišču, od katerega minister pričakuje podobno odločitev kot v zadnjih dveh presojah, ko so bili predlagani referendumi ustavljeni.
Zadrževanje proračuna se ne bo poznalo le javnim uslužbencem, ampak tudi drugim državljanom, sporoča vlada na svoji spletni strani.
Tako bodo na primer starši 66.533 dijakov in študentov plačevali dražje vozovnice, saj ministrstvo za infrastrukturo ne bo imelo dovolj sredstev, s katerimi bi izvajalo subvencioniranje mesečnih vozovnic v enaki višini kot doslej.
Ogroženo naj bi bilo črpanje več kot 500 milijonov evrov evropskih razvojnih sredstev, ki so po mnenju vlade edina sredstva, ki jih Slovenija še ima za razvoj. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pa na področju podjetništva in konkurenčnosti ne bo moglo realizirati novih javnih razpisov niti že sprejetih obveznosti.
Visoko šolstvo in znanost naj bi ostala brez dobrih 40 milijonov evrov sredstev. Med drugim ne bo predvidenih dodatnih 23,7 milijona evrov sredstev za šolsko prehrano v celi izobraževalni vertikali.
Športne organizacije bodo ostale brez denarja za treninge in tekmovanja. Ta društva namreč niso upravičena do financiranja po dvanajstinah.
Prišlo naj bi tudi do zastoja dejavnosti umetniških javnih zavodov, Slovenskega filmskega centra in Javne agencije za knjigo ter Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti v Sloveniji, saj ne bodo dobili odločb za leto 2013. Doktorski študenti pa naj bi ostali brez 7 milijonov evrov za financiranje doktorskega študija.
Na področju dela, družine in socialnih zadev zadržanje proračuna med drugim ogroža izplačila štipendij in zagotovitev osebne asistence več kot 1000 najtežjim invalidom, ki jo življenjsko nujno potrebujejo, posledično pa pomeni tudi izgubo 270 delovnih mest.
Poslabšala pa bi se lahko tudi varnost, še svari vlada. Omejena bodo sredstva za izplačevanje transferjev, kar bo pomenilo največjo težavo pri zagotavljanju sredstev za sofinanciranje, s katerimi se zagotavlja delovanje operativnih enot, društev in drugih organizacij za zaščito, reševanje in pomoč, kot so gasilci, jamarji, gorski reševalci, kinologi, potapljači in podobno. "S tem bo bistveno zmanjšana odzivnost in stabilnost sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Sredstva, ki se iz proračuna namenjajo za sofinanciranje in delovanje teh enot, predstavljajo enotam več kot 75 % vseh sredstev, ki jih potrebujejo za delovanje," so še zapisali na spletni strani vlade.
KOMENTARJI (580)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.