Člani in podporniki Civilne iniciative izbrisani aktivistov se v ponedeljek odpravljajo na večdnevno potovanje, ki se bo končalo v Bruslju, na poti pa bodo opozarjali na problematiko izbrisanih v Sloveniji.
Med potovanjem, ki se bo začelo z novinarsko konferenco v Ljubljani, nato se bodo odpravili v Trst, Francijo in tamkajšnji parlament, na koncu pa bodo obiskali še Evropski parlament v Bruslju. V belgijski prestolnici jih bo sprejel tudi evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini.
Medtem si minister za notranje zadeve Dragutin Mate še vedno prizadeva zagotoviti dvotretjinsko večino v državnem zboru za podporo dopolnitvam ustavnega zakona o izbrisanih. Mate sicer meni, da bo večino težko najti. Mate pojasnjuje, da je njegovo ministrstvo v to vložilo veliko truda, vključili so tudi zunanje strokovnjake in pripravili osnutek zakona, ki bi lahko pomagal rešiti nekatera vprašanja.
Vlada se je 14. decembra 2005 lotila obravnave predloga dopolnitev ustavnega zakona o izbrisanih, s katerim naj bi uredila položaj izbrisanih. Vendar je odločanje o predlogu odložila, ker je želela ugotoviti, kakšno podporo ima predvsem med opozicijskimi poslanci. Takrat so sicer predlog med opozicijskimi strankami podprli v SNS, medtem ko so mu v LDS in SD nasprotovali.
Predsednik republike Janez Drnovšek je januarja ocenil, da je vladni predlog sprejemljiva osnova za nadaljnje dogovarjanje med strankami. Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic pa je kot predstavnik društva izbrisanih menil, da je predlog "čisti blef" in manever za pridobivanje časa oziroma ustvarjanje videza, da nekaj delajo.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.