Slovenija

Zaradi nesreče gneča – kdo je odgovoren?

Ljubljana, 01. 07. 2009 15.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"Kdo še ni opravil svojega dela pri načrtih zaščite in reševanja za nesreče na avtocestah?" se sprašujejo na URSZR ter zavračajo odgovornost gasilcev in reševalcev za prometni zamašek.

Goreč avtobus-1
Goreč avtobus-1 FOTO: Uroš Bostič

Nesreča romunskega avtobusa na primorski avtocesti je povzročila prometni zamašek. Promet je stal kar v treh kolonah vse do 2. ure zjutraj. Ko so oviro odstranili in uredili cestišče, pa je – po treh urah in 20 minutah – promet znova stekel.

Poročanje o tej nesreči je vzbudilo odziv Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR), saj menijo, da predvsem v tiskanih medijih ni bilo izpostavljeno, kakšna je dejanska vloga omenjene uprave. Hkrati naj bi manjkala obrazložitev, kdo je "odgovoren za stvari, ki so se oziroma se niso dogajale po nesreči na Razdrtem".

V načrtih zaščite in reševanja ob množični nesreči na avtocesti je množična nesreča na avtocesti takrat, kadar v njej umre ali je teže telesno poškodovanih več kot 10 oseb. Množična nesreča na avtocesti je tudi, če je v nesreči udeleženo eno ali več tovornih vozil, ki prevažajo nevarno snov, in je ob nesreči prišlo do eksplozije ali uhajanja nevarne snovi v okolje, ki ima škodljive učinke na ljudi in širše okolje.

Policija na mestu nesreče ugotovi, ali gre za množično nesrečo, in o tem obvesti pristojni center za obveščanje, saj je podlaga za aktiviranje načrta.

Goreč avtobus-3
Goreč avtobus-3 FOTO: Uroš Bostič

Dars še nima pripravljenih načrtov

Po pridobljenih podatkih maja 2009 iz izpostav URSZR, ki so pristojne za usklajevanje posameznih načrtov zaščite in reševanja, Dars, razen v zahodnoštajerski regiji, še nima pripravljenih obratnih načrtov zaščite in reševanja za posamezne odseke avtoceste oziroma hitre ceste ali pa jih še ni posredoval pristojnim izpostavam URSZR v usklajevanje.

S temi načrti se določajo tudi rešitve glede urejanja prometnega režima, ki so v pristojnosti upravljavca ob nesrečah. "Te odgovornosti in pristojnosti ni mogoče nalagati gasilcem oziroma drugim reševalcem, ki posredujejo ob posameznih prometnih nesrečah," pravijo na URSZR.

Načela, ki se uporabljajo za ukrepanje ob množičnih prometnih nesrečah, veljajo tudi za ukrepanje ob drugih prometnih nesrečah. Pri tem velja še posebej poudariti, da za urejanje prometnega režima, preusmerjanje prometa na obvozne ceste, ustrezno prometno signalizacijo in druge ukrepe za usmerjanje prometa ni mogoče zadolžiti gasilcev in drugih reševalcev, temveč sta za te ukrepe vedno odgovorna upravljavec in policija.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User425450
02. 07. 2009 08.15
ljudje sami , ker nismo strpni na cestah :)
User414300
01. 07. 2009 17.31
Policija....ker ne začne obračat avtov nazaj do prvega izhoda proti obvozu!!! V IT sem 3x doživel res hude prometne nesreče in zamaške pa so še vsakič policisti zavarovali prvi izhod za nami in nas preusmerili do naslednjega vstopa na AC!!! ...sam pri nas so itak loleki glavni in posledično mi ostajamo boleki..... :(
User413238
01. 07. 2009 17.02
vlačič pa z lučkami mimo gužve in se nato pritoževati nad ljudmi, ki se zaletavajo...čakamo na nove obljube vlaćića
User443137
01. 07. 2009 16.33
Zaradi nesreče gneča – kdo je odgovoren? jasno no prvi, ki je ustavil na cesti rezervirani za promet tupeky
anjerd
01. 07. 2009 16.23
Na tem odseku je cesta vsaj široka, če se to zgodi na pomurki, kjer se vozi največ vozil iz vzhodne evrope, ki so še v zelo slabem stanju, žerjav dvaq dni ne pride domov.