Na naše uredništvo se je danes obrnila bralka Nuška, ki živi na Vrzdencu pri Horjulu. Zaradi žleda je na hišo njene družine padlo drevo, ki je povzročilo kar nekaj škode. "Preživljali smo težke trenutke, ure, dneve, še najhujše so bile noči, ker nam je pokalo dobesedno nad glavami. V prvi noči so postopoma padla štiri drevesa, veje pa so prebile strop," je zapisala. Veje so uničile večji del strehe in prebile strop. Na pomoč so prihiteli gasilci, ki so padla drevesa odstranili, streho pa pokrili s folijo. Kljub temu še nekoliko zamaka, sicer pa je pomagal tudi lokalni obrtnik iz Horjula, ki je z dvigalom odstranil še ostala drevesa, ki so ogrožala hišo.
"Štiri dni smo bili odrezani, ostali brez elektrike,ogrevanja in telefonskih povezav. Kot je delno razvidno iz slik,je to nastalo zaradi žleda, tudi sami smo storili vse, da ne pride še do večje škode," je zapisala.
Težave tudi drugod po državi, nekateri so morali domove zapustiti
Sicer po državi drevesa ogrožajo še številne stanovanjske hiše. Včeraj so gasilci posredovali v Semiču, kjer se je drevo malo po 14. uri podrlo na stanovanjsko hišo in poškodovalo del strehe. Drevo so odstranili poškodovani del strehe pa zaščitili s folijo. Tudi v občini Ljubno so gasilci odstranili drevesi, ki sta poškodovali stanovanjsko hišo in gospodarski objekt. V Kranju pa so včeraj odstranili drevo, ki je padlo na lopo.
V občini Slovenj Gradec je na Brdinjah padlo drevo na vikend, v katerem ni bilo nikogar, in ga poškodovalo. Gasilci skušali priklicati lastnika, a ni bil dosegljiv, zato bodo pomoč nudili kasneje. V Selah, prav tako v tej koroški občini, pa se je na drevo podrlo na stanovanjsko hišo. Gasilci so ga odstranili.
V vasi Sovodenj nad Gorenjo vasjo pa je družinsko večerjo že v soboto prekinil glasen hrup. Na streho njihove hiše se je namreč podrla smreka, ki je končal v sinovi sobi. K sreči je družina v tistem trenutku jedla v spodnjih prostorih, saj bi sicer lahko smreka sina ubila. Družino so gasilci začasno namestili v gasilskem domu, občina pa je kasneje uredila, da se je družina začasno preselila v Gorenjo vas. Domove so morali zapustiti tudi v Zgornji Savinjski dolini.
Številna drevesa še vedno ogrožajo domove
Danes so drevesa po poročanju uprave za zaščito in reševanje ogrožala hiše v Novem mestu, Kranju, na Jesenicah, na Cerkljah na Gorenjskem, v Radovljici, v Vuzenici, Slovenj Gradcu, Črnomlju, Škofji Loki, v Račah, v Ravnah na Koroškem in Domžalah.
Že včeraj in predvčerajšnjim so gasilci zardi dreves, ki so ogrožala stanovanjske hiše, posredovali v Celju, na Jezerskem, v Slovenj Gradcu, Krškem, Dravogradu, Ljubnem, Mokronogu, v Šentjurju, Zrečah, Kranju, Potočah, Bohinju, v Mozirju, Cerknici, Slovenski Bistrici in Braslovčah. Veliko dela pa so imeli tudi v ponedeljek.
Drevesa padala tudi na vozila
Padla drevesa so precej nevarna tudi za voznike. Samo včeraj so na območju policijske uprave Celje obravnavali dve nesreči. Prva se je zgodila malo po 11. uri na relaciji Plešivec-Graška gora. Drevo je padlo na sprednji del kombiniranega vozila in je lažje poškodovalo voznika, ki so ga morali s tehničnim posegom rešiti gasilci PGD Velenje. Okoli 15. ure pa je večje drevo padlo tudi na osebno vozilo na cesti Boharina-Skomarje. Tudi v tej nesreči je voznik utrpel lažje poškodbe. Posredovali so gasilci PGD Zreče, ki so drevo odstranili.
Po vsej državi pa imajo podobne težave zaradi vremena tudi ljudje, za katere še nihče ne ve, kako hudo jim je. Še vedno je namreč od sveta odrezanih precej krajev. Eden takšnih je tudi Podlanišče pri Idriji. Tam so že šest dni brez elektrike, ceste do tam pa so neprevozne. "Samo agregat bi", nam je danes od tam sporočila bralka Jana.
Oglasila pa se je tudi bralka Eva, ki je zapisala, da so bili tudi na Gabrški Gori pri Škofji Loki odrezani ves vikend. "Voziti po cestah ni bilo varno. Drevesa so se lomila kot domine. Ves čas smo le poslušali grozne zvoke lomljenja dreves in upali, da se ne odlomi kakšno nad nami. V nedeljo nekaj časa in v ponedeljek ves dan smo bili brez elektrike," je zapisala. Dodala je, da se jim je meso v zamrzovalnikih odtajalo in, ker niso mogli kuhati, so si kosilo pripravili kar zunaj na žaru. To je bil edini vir tople hrane. Priložila je tudi fotografijo.
Rdeči križ: Večinoma so pomagali svojci
Za takšne primere smo se obrnili tudi na Rdeči križ Slovenije. Boris Plavšič, ki je član upravnega odbora RKS, je povedal, da takšnih primerov, kjer je bilo treba družinam, ki živijo v objektih, neprimernih za bivanje, ni veliko. Večinoma so bili takšni težavi rešeni s t.i. solidarnostno pomočjo, kar pomeni, da so jim pomagali sorodniki, prijatelji ali znanci. Je pa povedal, da Rdeči križ za ogrožena območja zbira hrano in oblačila.
Včeraj je poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan povedal, da ljudje za življenjsko nujne klice uporabljajo številko 112, saj je ta zelo obremenjena. Za ostale potrebe pa bi se morali najprej obrniti na občine in župane, ki bodo za pomoč zaprosili državo. "Mi jim bomo pomagali po vseh svojih močeh," je dejal Šestan.
Po tej poti bi želeli pozvati še vse, ki so odrezani od sveta, pa se o njih ni še nič govorilo. Če imajo to možnost, se nam lahko oglasijo prek spodnjega obrazca, lahko pa tudi pišejo na elektronski naslov 24ur.com@pop-tv.si. Z objavo njihove zgodbe jim bomo skušali pomagati tudi mi.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.