V Sloveniji je okoli 10 odstotkov odrasle populacije odvisne od alkohola, bolj obremenjujoči pa so odstotki mladine, ki svojo prvo kapljico poskusijo že pred prihodom v srednjo šolo.
Kako mladostno pijančevanje preide v alkoholizem, pa je precej odvisno od različnih dejavnikov. Zdravnica iz psihiatrične bolnišnice Polje dr. Mirjana Radovanovič pojasnjuje, da ''polovica tistih, ki se srečajo z alkoholom kot mladostniki, postane kasneje v življenju odvisnih od alkohola.'' Poleg tega pa kot že omenjeno, je Slovenija 'mokra kultura', kot pravi Radovanovičeva, alkohol je namreč močno vpet v številne življenjske situacije, kar mladim eksperimentiranje z alkoholom naredi bolj sprejemljivo in privlačno.
Kako torej preprečiti alkoholizem, je potrebna nova zakonodaja? Če povzamemo kar besede pokojnega psihiatra dr. Janeza Ruglja, ki je za eno od slovenskih revij dejal: ''Alkoholiki bodo vseeno pili, saj niso tako bedasti, da ne bi znali priti do pijače, pa tudi ponudniki se bodo pobrigali in jim jo bodo priskrbeli po tajnih kanalih. Ampak bistvo je naslednje: imamo 200.000 alkoholikov, 200.000 zarukanih Slovenk, ki živijo z alkoholiki in nič ne napravijo, da bi spremenile svojo samouničevalno pozicijo. Uničujejo sebe, otroke in može, ker jim omogočajo nadaljnji razvoj alkoholizma.'' Torej, kdo je krivec za preveč popitega alkohola?
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.