Koprski kriminalisti naj bi že konec maja na koprsko okrožno državno tožilstvo podali ovadbo zoper nekdanjo vršilko dolžnosti direktorice Zdravstvenega doma Izola Gordano Živčec Kalan, ki je tudi predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, je poročal Dnevnik. Sumijo jo zlorabe položaja, za kar je zagrožena zaporna kazen.
Živčec Kalanova naj bi po ugotovitvah kriminalistov zlorabila svoj položaj, ko je kot odgovorna oseba septembra lani za družbo Mabra inženiring zastavila 150.000 evrov javnega denarja zdravstvenega doma, čeprav tega ne bi smela, s čimer naj bi kršila več zakonov. Naklepno naj bi poslovala v korist Mabre inženiring in zanemarila javno korist zdravstvenega doma, s čimer naj bi posredno delovala tudi v korist Zdravniške zbornice Slovenije, ki ji predseduje, saj je Mabra inženiring gradila objekt Dunajski kristali, v katerem je novi sedež zbornice.
Živčec Kalanova: Depozit je bil varen
Živčec Kalanova ni bila obveščena o morebitni vložitvi kazenske ovadbe. "Vseskozi pa sem sodelovala s policisti, saj menim, da v konkretnem primeru ni šlo za nikakršno kršitev veljavne zakonodaje, še manj pa za kazensko odgovornost, kar potrjujejo tudi mnenja številnih pravnih strokovnjakov, ki v omenjenem pravnem poslu ne vidijo nič protizakonitega ali celo koruptivnega. Nenazadnje je tudi podpredsednik računskega sodišča 6. januarja javno dejal, da eksplicitne prepovedi takšnega ravnanja v zakonu ni," je poudarila.
Vztraja, da v njenih dejanjih ni nobenega kaznivega dejanja ali korupcije, "temveč je šlo zgolj za zasledovanje cilja dobrega gospodarja. Vložitev kazenske ovadbe, še posebej ob vedenju, da je to v zadnjem času priljubljena oblika pritiska, še zdaleč ne pomeni, da je s tem dokazana kakršna koli krivda. Do podobne ugotovitve, da moje vodenje Zdravstvenega doma Izola ni bilo nezakonito, so kriminalisti prišli že v preteklosti, pa čeprav so številne anonimke navajale drugače in so očitno imele zgolj cilj moje neposredne diskreditacije in zamenjave."
Po njenih besedah se povsem postranski in v gospodarskem poslovanju uveljavljeni finančni transakciji neupravičeno pripisuje neprimerno velik pomen. "Pomembno je namreč, da je imel v konkretnem primeru zastave neposredno materialno korist zgolj Zdravstveni dom Izola, nikakor pa ne Zdravniška zbornica Slovenije ali celo jaz osebno. Celotni depozit je bil namreč vrnjen, Zdravstveni dom Izola pa je pridobil tudi obresti in še donacijo za novo opremo reševalcev, nabave, katere pa – mimogrede - sedanje vodstvo še vedno ni realiziralo."
Pojasnila je, da je bil depozit zavarovan s kar trikratno vrednostjo. "Za razliko od sedanjega vodstva Zdravstvenega doma Izola, ki je kljub negativnemu poslovanju v prvem četrtletju posodilo 400.000 evrov lastnih sredstev po celo nižji obrestni meri kot znaša letna inflacija, je to neposreden dokaz vestnega vodenja javnega zavoda in upravljanja z javnimi sredstvi."
Sprožila tudi upravni spor
Septembra lani naj bi Živčec Kalanova naložila 150.000 evrov z računa zdravstvenega doma na Poštno banko Slovenije in dala garancijo podjetju Mabra inženiring za najem posojila v enaki višini. Mabra je potrebovala denar za poplačilo dolgov, saj je bila takrat insolventna. Da posel med Zdravstvenim domom Izola in podjetjem Mabra inženiring ni bil v skladu z zakonodajo, je ugotovila tudi komisija zdravstvenega ministrstva, ki je opravila izredni upravni nadzor v zdravstvenem domu.
Prav tako je protikorupcijska komisija v načelnem mnenju zapisala, da posel ustreza definiciji korupcije. Zato je Živčec Kalanova sprožila upravni spor. "Upravno sodišče je sprejelo vloženo tožbo, upravni spor zoper načelno mnenje protikorupcijske komisije, saj slednje nerazumno odstopa od uveljavljene prakse ustavnega sodišča in kakršne koli resne pravne argumentacije. V nasprotju s prepričanjem komisije pa je upravno sodišče obsežno utemeljilo, da je pristojno za odločanje o tej zadevi," je še sporočila.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.