Iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so sporočili, da so na Kliničnem oddelku za intenzivno interno medicino Interne klinike morali zaradi pomanjkanja medicinskih sester in večjega števila odhodov na druga, lažja delovišča, zapreti oddelek s petimi posteljami. "Kljub ponovljenim kadrovskim razpisom nismo uspeli nadomestiti vseh odhodov," so zapisali na UKC Ljubljana.
Kot poudarjajo, se povpraševanje po teh kadrih v Sloveniji in bližnji tujini vsak dan povečuje. "Problem pomanjkanja zdravstvenih kadrov (medicinskih sester) ni le slovenski, ampak globalni problem, zato imajo dobri kadri v tujini odlične ponudbe," so pojasnili.
Primanjkuje 12 medicinskih sester
"Zapiramo oddelek, na katerem je 14 postelj, torej zaprli smo tretjino oddelka. To je stanje, ki se vleče že nekaj let. Že dalj časa opozarjamo, da sestre delajo na limitu. Nikoli nismo dosegli stanja, da bi imeli polno zasedenost z zaposlenimi, vsaka bolniška se je poznala," je razmere, ki se vlečejo že vrsto let opisala Vojka Gorjup, namestnica predstojnika KO za intenzivno interno medicino Interne klinike UKC Ljubljana.
Na oddelku je povprečna ležalna doba za bolnike tri dni. Ker so zaprli oddelek, so nekaj bolnikov premestili v regionalne bolnišnice. Vodstvo UKC zdaj išče rešitve, kaj bi se dalo narediti. Trenutno jim primanjkuje 12 medicinskih sester, da bi lahko delo potekalo nemoteno. Delo je namreč organizirano tako, da so povprečno tri medicinske sestre na izmeno.
Oddelek je od januarja zapustilo devet izkušenih medicinskih sester. "Tri odhode smo uspeli nadomestiti, šest pa ne. Poleg tega sta dve medicinski sestri odšli na porodniški dopust," je pojasnila Suzana Rozman, glavna medicinska sestra na kliničnem oddelku.
Medicinske sestre odhajajo zaradi preobremenjenosti
Razlog za tako velik odliv izkušenih medicinskih sester Gorjupova vidi predvsem v zelo napornem delu na intenzivnem oddelku. "Delo je težko, ni pa bolje plačano, zato medicinske sestre odhajajo na druge oddelke," je pojasnila. Že vrsto let se namreč medicinske sestre soočajo s preobremenjenostjo in izgorelostjo, kar posledično vodi v več bolniških in na koncu v odhod z oddelka. Rozmanova je sicer poudarila, da medicinske sestre ne odhajajo v tujino, pač pa na druge oddelke znotraj UKC Ljubljana ali druge bolnišnice v Sloveniji.
"Medicinska sestra zjutraj prevzame bolnika in dela nego bolnika, od osnovne nege do specialnih stvari," je opisala delo teh sester Rozmanova. Poleg tega sestre pripravljajo tudi infuzije in zdravila, bolnikom dajejo ta zdravila, spremljajo njihovo stanje in aparate ter o tem obveščajo zdravnike. Oddelek so morali zapreti, saj bi se v nasprotnem močno poslabšala kakovost oskrbe.
Na oddelku opozarjajo, da to delovno mesto za izkušene medicinske sestre ni privlačno, tudi zato, ker ni bolje plačano glede na količino dela in odgovornost, ki ga nosi. Poudarjajo tudi, da uvajanje v to delo zahtevno. Tudi, če bi zdaj zaposlili nove delavce, bi potrebovali eno leto, da bi ti postali povsem samostojni.
Kaj bo v primeru, da bi na oddelek sprejeli povečano število bolnikov? Na UKC Ljubljana priznavajo, da plana B nimajo. "Ena od rešitev bi bila, da bi na oddelek vpoklicali medicinske sestre iz drugih oddelkov, najverjetneje bi morali delavce poklicati tudi z dopustov," je povedala namestnica predstojnika.
Na KO za intenzivno interno medicino Interne klinike UKC Ljubljana so ponavadi vsako poletje in ta čas poskrbeli za določene adaptacije, beljenja, preverjanja signalizacija in generalna čiščenja, vendar so prejšnja leta v tem letnem času zaprli manjši oddelek z dvema posteljama, so še pojasnili na ljubljanskem kliničnem centru. Vendar, tokrat so ga zaprli zato, ker ni dovolj ljudi, ki bi na njem delali.
KOMENTARJI (235)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.