Slovenija

Zaradi preplaha finančne posledice

Ljubljana, 30. 03. 2006 11.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Minister Šturm je dejal, da je sodni sistem zaradi grožnje o podtaknjeni bombi v ljubljanski sodni palači utrpel velik izpad.

Ljubljanska sodna palača: Zaradi grožnje z bombo so izpraznili prostore ljubljanskih sodišč
Ljubljanska sodna palača: Zaradi grožnje z bombo so izpraznili prostore ljubljanskih sodišč FOTO: Dare Čekeliš

Okrog 10.40 ure je neznanec poklical na Operativno komunikacijski center (113) in sporočil, da je v ljubljanski sodni palači nastavljena bomba. Klic naj bi prišel iz ene od javnih telefonskih govorilnic na območju ljubljanske mestne četrti Moste.

Lažni klici o podtaknjenih bombah predstavljajo storitev kaznivega dejanja Zlorabe znamenj za pomoč in za nevarnost (312. čl. Kazenskega zakonika), za katerega je predpisana denarna kazen ali kazen zapora do 6-ih mesecev.

Na sporočilo so se takoj odzvale policije patrulje, zaposlene in stranke pa so iz poslopja evakuirali na varno. "Na kraj so prispeli policisti in protibombni tehniki, pri iskanju eksplozivnega telesa pa sodeluje policijski pes," je za 24ur.com povedala tiskovna predstavnica policije Martina Gramec.

V poslopju ljubljanske sodne palače so prostori okrajnega, okrožnega in višjega sodišča, svoj sedež pa ima tudi Vrhovno sodišče RS. Okrog 13. ure so policisti končali spregledom, eksploziva pa niso našli. Gramčeva je potrdila, da je tudi v tem primeru šlo za lažni preplah.

sodišče
sodišče FOTO: Dare Čekeliš

Pred enim tednom, točneje 23. marca, je neznanec grozil s postavljeno bombo na mariborskem sodišču, vendar se je obvestilo izkazalo za neresnično.

Pred dvema tednoma, 15. marca, je bil podoben, prav tako lažen preplah v stavbi koprskih sodišč. Kot kaže, si je neznanec oziroma več neznancev v zadnjih treh tednih rezerviralo en dan za strašenje po slovenskih sodiščih.

Šturm: Vsaka grožnja pomeni 200 izgubljenih dni

Sodni sistem je z domnevno podtaknjeno bombo v ljubljanski sodni palači utrpel velik izpad, je poudaril minister za pravosodje Lovro Šturm. Po njegovih besedah je bilo z evakuacijo palače, kjer dela nad 200 sodnikov, izgubljenih 200 delovnih dni, v katerih bi lahko rešili 150 sodnih zaostankov.

sodišče
sodišče FOTO: Dare Čekeliš

Današnji dogodek je ocenil za izredno neodgovorno dejanje posameznikov, ki bi jih bilo treba po Šturmovem mnenju javno obsoditi. Vsak sodni zaostanek, ki ga kot takega prepozna Evropsko sodišče za človekove pravice, stane državo milijon tolarjev, torej je samo posredno škodo mogoče oceniti na 150 milijonov tolarjev, je poudaril minister.

Ob tej priložnosti je pozval vse, ki imajo opravka s sodišči in sodnimi postopki, naj zaupajo v delovanje sodišč ter naj se redno udeležujejo razpisanih narokov. "Kajti zaostanki od razpisanih sodnih narokov pomenijo dodatno obremenitev sodišč in dodatno motnjo v učinkovitosti dela pravosodnega sistema," je dejal Šturm. Prepričan je tudi, da bodo v naslednjih tednih storili vse za zagotovitev optimalnega delovanja sodišč.

Še več denarja za varnost sodišč

Državni sekretar na ministrstvu Robert Marolt je pojasnil, da je varovanje sodišč trenutno prepuščeno posameznemu sodišču glede na sredstva, s katerimi razpolagajo. Po njegovih besedah so sicer letos zbrali želje in potrebe pravosodnih organov po nakupu varnostne opreme, vendar so potrebni še razpisi za njen nakup.

Poleg tega ministrstvo za notranje zadeve pripravlja uredbo o obveznem organiziranju službe varovanja, v okviru katere bodo določili t.i. kritično infrastrukturo, torej pravosodne organe. V sodelovanju z notranjim ministrstvom pa pripravljajo tudi podzakonski akt k zakonu o sodiščih, v katerem bodo določili varnostne standarde poslovanja sodišč, je povedal Marolt.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.