Slovenija

Zaradi puranov ob stanovanja

Vipava, 11. 04. 2010 10.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V enem izmed zaselkov Podnanosa bodo namesto stanovanjske soseske zgradili večjo elektrarno. Za gradnjo elektrarne, ki bo sončno energijo pretvarjala v električno, so se odločili zaradi smradu s puranje farme.

O imenu investitorja in višini investicije vipavski župan ni želel govoriti.

Treh hektarov velikega zemljišča lastniku ni uspelo prodati za stanovanjsko gradnjo. V začetku leta pa so na vipavsko občino prišli zainteresirani vlagatelji, ki so želeli na omenjenem zemljišču postaviti elektrarno na sončne celice. Zamisel so podprli tudi občinski svetniki, ob čemer so izrazili bojazen, kaj bo z elektrarno po koncu njene življenjske dobe. Pozitivno mnenje je investiciji namenila tudi krajevna skupnost Podnanos.

"Elektrarna bo imela moč enega megavata, kar sicer ni veliko, vendar pa bo bolje kot nič," je povedal župan občine Vipava Ivan Princes. "Najprej so želeli zemljišče kupiti ljubljanski investitorji, vendar se nam niso zdeli dovolj resni. Nato pa so se za investicijo začeli zanimati primorski investitorji in mislim, da so v teh dneh že podpisali kupoprodajno pogodbo z lastnikom zemljišča," je dejal.

Priprave na gradnjo tako intenzivno potekajo, po županovih besedah pa naj bi prvo električno energijo iz nove elektrarne dobili že sredi letošnjega poletja. "Pri celotni investiciji je pomembno še nekaj. V zaselku Poreče je zelo nizka napetost električne energije, zato bi tam morali zgraditi kakšno močnejšo transformatorsko postajo. To bo moral sedaj postaviti investitor in tako bomo sočasno rešili tudi ta problem," je še dejal Princes.

Večjega problema pa naj za postavitev sončne elektrarne ne bi predstavljala niti burja, saj naj bi bili sončni kolektorji postavljeni tako, da bi prenesli sunke burje tudi do 200 kilometrov na uro.

Investitorji te sončne elektrarne bodo vso pridobljeno električno energijo prodali na trgu. "Lastnik zemljišča je zadovoljen, ker ga je lahko prodal, mi pa tudi, ker bomo dobili elektrarno. Mogoče bi bilo res boljše, da bi tam postavili obrtno cono, saj bi tako v občini pridobili tudi nova delovna mesta. Vendar se zemljišča drugače zaradi smradu po puranih ni dalo prodati," je še dejal Princes.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Roxy79
12. 04. 2010 11.44
Eko tako sosesko so zgradili v Cerknici... pred britofom,ko greš na jezero. Čez cesto pa ima kmet ob cesti kup gnoja,gnojevko..itd. Sevede... ubogi kmet bo moral zaradi pritiskov kupcev oz stanovalcev se po 200-ih letih odseliti ,ker moti s smradom tamkajšnje prebivalce. c c c c
Nauders
12. 04. 2010 10.01
matr kwa človk vse je
kan777
11. 04. 2010 23.26
Edino pravilno.Vsaj enkrat,da se že neka dejavnost,ki je prisotna že dalj časa, ni umaknila prišlekom.Spomnimo se samo stanovanjske soseske,ki so jo gradili blizu kmetije,ko so se vanjo vselili ljudje,pa so jo hoteli na vsak način odstranit.Kot,da niso vedeli,da so prišli živet pred vrata štale.Kdo je bil prej?Enako bi se zgodilo v tem primeru.Vsak naj najprej pogleda okrog sebe,kje bo živel,ko kupuje nepremičnino,da mu kasneje ne bo žal,ali celo zahteval nekaj,kar ni logično.
WikiX
11. 04. 2010 20.59
Pri nas so bile vse bajte kvadratne in bloki enaki, ker je tako najbolj učinkovito, marksistično gledano. Še nekaj časa bo trajalo, da se zamenja cela generacija projektantov, inženirjev, arhitektov, predvsem pa ekonomistov in ostalih birokratov, odgovornih za neodgovorne projekte. Tehnološka revolucija je preresna stvar, da bi jo zaupali politikom ali drugim državnim lobijem, zato se mora odpreti prostor v javnosti, da lahko sodelujemo s svojim znanjem, idejami, predlogi,... Že iz kometarjev izhajajo boljše rešitve, vendar tu zmanjka tudi najbolj briljantnem vizionarju, saj ne gre le za industrijo ali umetnost, temveč povsem novo, celostno življenjsko izkušnjo. Danes bi morale vse občine že imeti razdelane osnove pametnih hiš, opremljenih z ekološko tehnologijo, pravzaprav celo urbanistiko, kot tudi družbeni, sociološki, kulturni pogled na spremembe. To končno usmerja tudi strokovnjake ter podjetja, s kakšnimi problemi in izzivi se morajo soočiti. Temu primerno se vedejo, ker je elektrika danes dober posel, ki se precej subvencionira, zato lahko s spretno politiko celo zaslužijo. Če bi bili projekti res javni, oziroma posamezne faze načrtov pravočasno, pregledno ter interaktivno predstavljene vsaj lokalni javnosti, bi na parceli nastajalo življenje, kot tudi energija. Tako pa bodo zgleda dobili bolj še en perpetum mobile. Namesto celic in veternic na strehah, vključno z ostalo tehnologijo, na organsko oblikovani farmi, ki leže v naravo, bi menda najraje še purane opremili z nahrbtniki, v katerih bodo z gibanjem polnili akomulatorje, ki so trenutno dražji kot purani.
jaz-ti-on
11. 04. 2010 20.48
najbolj pametno bi bilo postaviti veternice, skoraj non stop bi delovale in pri tem proizvajale elektriko, ampak slovenci raje zasedamo prostor z zgradbami.
am_staff
11. 04. 2010 20.32
Na mizi v jedilnici tudi smrdi.
blue05
11. 04. 2010 15.40
fotovoltaične sisteme tudi na javne zgradbe! Dandanes ima že vsak pajzl svojo klimo, pa rabmo še več štroma. Smo tako leni, da morjo biti še šipe v avtu na štrom!
ACEG
11. 04. 2010 14.58
.vzdrži sunke do 200 km/h. Ali ni bila ta hitrost že presežena?
jure920
11. 04. 2010 14.43
Zanimivo,da se ni farma umaknila stanovansemu naselju.Očitno je v igri premalo denarja.
LazniviZares
11. 04. 2010 14.02
Bi se sel kar staviti da se bo dobilo gnezdo slovencelnov ki bodo projekt poskusali prepreciti.
elan5
11. 04. 2010 13.53
antonino- tole o javni razsvetljavi pa koruzi in pšenici. No to si ga malo mimo vsekal.
Morbidje
11. 04. 2010 13.12
Getafix
11. 04. 2010 12.45
Imamo neverjetnih kvadratnih kilometrov že degradiranih površin na katere bi lahko postavili kolektorje - recimo ob celotnem delu primorske avtoceste, pa na strehe tovarn, šol itd. Pri nas se obnašajo kot da je prostora neomejeno in, kot da ga je trebe celega v nekaj par letih izkoristit. Naj se lokalni šerifi raje malček umirijo...
antonino
11. 04. 2010 12.00
ne razumem - približno dve desetletji nazaj smo imeli ogromno industrije - nekatero celo energetsko zelo potratno, pa smo imeli dovolj elektrike, danes pa gospodarstva skoraj ni več, slovenija bo kmalu ena sama elektrarna, elektrike pa ni dovolj - a jo porabi toliko javna razsvetljava , zgrajena na vsakem polju, da ponoči hitreje raste koruza in pšenica, A NE BI BILO BOLJE, DA BI SE V VASI RAJE DVE ALI TRI HIŠE NAMESTO TE VSILJENE NOČNE SVETLOBE PO POLJIH OGREVALE NA ELEKRTIKO, ne pa da gledaš poti, kjer se komaj pelješ z traktorjem - z avtom se zaradi slabe poti ne moreš, vsakih 25m pa stoji javna razsvetljava, na treh kilometrih pa je ena hiša z dvema človekoma
antonino
11. 04. 2010 11.50
kmalu bomo jedli samo še denar in elektriko, ker drugega več ne bomo imeli zaradi naših " požrešnih " strokovnjakov
antonino
11. 04. 2010 11.48
POKRILI BI FARMO Z KOLEKTORJI, PA BI IMELI DVOJNO KORIST - ZOPET SO PREVLADALI OSEBNI INTERESI. Boste videli, kako bodo še leteli po zraku ob kaki močnejši burji
march76
11. 04. 2010 11.47
Pa ne morš verjet,to je možno samo pri nas.Kmet naj dela na zemlji,ne pa da jamra,vleče subvencije in prodaja zemljo.Sončne elektrarne pa na strehe ne pa na trevnike in pašnike. Najprej naj prodajo obstoječa prazna stanovanja potem pa naj gradijo nova.Dvomim da bi bila neprofitna,ostalih pa ne rabimo.
zovec123
11. 04. 2010 10.56
tale lepotec že ni s farme!