Zaradi povečanega števila raztrosov pepela pokojnikov bodo na ljubljanskih Žalah uvedli desetletne najemne pogodbe za plošče z napisom v Gaju spomina. Tako bodo zagotovili urejen in enoten videz območja za raztros pepela, sredstva pa bodo porabili za kritje povečanih stroškov vzdrževanja tega dela pokopališča.
Spremembe ravnanj in želja uporabnikov pokopališča so izvajalca javne službe, podjetje Žale, prisilile, da je začel preurejati del pokopališča, ki je namenjen raztrosu pepela.
Mestni svetniki so na pobudo izvajalca na zadnji seji sprejeli osnutek odloka o pogrebni in pokopališki dejavnosti, ki bo omogočil novo ureditev in sklepanje najemnih pogodb.
V 70. letih manj kot 100 upepelitev na leto
Do sredine 70. let prejšnjega stoletja je bilo upepeljevanj in žarnih pokopov umrlih v Sloveniji zelo malo; še leta 1974 manj kot sto, je navedeno v gradivih za sejo. V letu 1978, ko je bila v Ljubljani zgrajena prva upepeljevalnica v Sloveniji, je njihovo število naraslo, vendar jih je bilo še vedno manj kot tisoč letno.
Število upepelitev je nato postopoma naraščalo. Leta 1989, ko je bila z izgradnjo novega dela pokopališča Žale uvedena nova oblika pokopa – raztros pepela, so upepelili 4290 pokojnikov iz cele Slovenije. V zadnjih letih so postali žarni pokopi v Ljubljani in Sloveniji prevladujoča oblika pokopov. V Ljubljani je takšnih 90 odstotkov pokopov.
Preberite si, kako poteka upepelitev, in poglejte, kaj se skriva za zidovi krematorija na Žalah.
Domnevali, da se bodo za raztros odločali revni
Delež raztrosov pepela se po njihovih navedbah giblje med šestimi in osmimi odstotki, česar ob načrtovanju prostora za raztros pepela konec osemdesetih letih ni nihče pričakoval. Domnevali so namreč, da se bodo za raztros pepela odločali le redki posamezniki, predvsem naročniki socialnih pokopov. Zaradi tega je prostor za obeležja z imeni pokojnikov za današnje potrebe premajhen.
Sedaj so imena vklesali v skupinske nagrobnike, ki so jih sčasoma tudi razširili, prostora pa je pred nekaj leti kljub temu zmanjkalo. Javno podjetje je zato nasproti prostora za raztros pepela uredilo Gaj spomina, kjer so napisne plošče z imeni pokojnikov pritrjene na zid.
Nov način omogoča zamenjavo posameznih napisnih plošč z imeni pokojnikov. Nekateri naročniki napisov na skupinskih nagrobnikih, ki so sčasoma zbledeli, so namreč napise obnavljali, nekateri pa ne, kar je začelo kaziti videz urejenega območja za raztros pepela.
Cena plošče in najema znese okoli 410 evrov
Z naročniki napisov na ploščah bo tako mogoče skleniti desetletne pogodbe z možnostjo podaljšanja. Obstoječe skupinske nagrobnike pa bodo v podjetju Žale po preteku desetletnega prehodnega obdobja odstranili in imena pokojnikov prenesli v Gaj spomina.
Naročniki pogreba z raztrosom pepela bodo tako za najem prostora za napisno ploščo, če jo bodo želeli, plačali slabih 48 evrov, kar je enako višini enoinpolletne najemnine za enojni grob. Poleg tega bo moral naročnik plačati tudi dejanske stroške nakupa, izdelave in postavitve plošče, ki trenutno znašajo dobrih 365 evrov.
Desetletna najemnina pa predstavlja tudi stroške vzdrževanja skupnih objektov in naprav na pokopališčih. Zaradi povečanega obiska za raztros pepela se namreč povečujejo tudi stroški čiščenja ter odvoza sveč in uvelega cvetja.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.