Tržiški župan in sedaj že nekdanji poslanec SDS v državnem zboru Pavel Rupar je sam odstopil s poslanskega mesta. Čeprav mu mandat ni prenehal in gre za odstop, pa je Rupar zahteval enoletno nadomestilo za poslansko plačo, kar mesečno znaša več kot milijon tolarjev bruto.
Ker ima Rupar še eno službo – župansko funkcijo - njegovi nasprotniki zahtevi nasprotujejo, zato bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za presojo zakona o poslancih.
Pobudnik ustavne presoje, občinski svetnik stranke LDS, Jože Kuhelj meni, da je Ruparjevo dejanje nemoralno, saj, kot pravi, tudi delavci, ki samovoljno dajo odpoved vedo, da jim odpravnina ali podobno ne pripadajo.
Zakon je sicer jasen - poslanec, ki mu je prenehal mandat in iz objektivnih razlogov ne more nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve, niti ni izpolnil pogojev za upokojitev po splošnih predpisih, ima pravico do nadomestila v višini plače, ki bi jo prejemal, če bi opravljal funkcijo, dokler se ne zaposli oziroma dokler ne izpolni pogojev za upokojitev po splošnih predpisih, vendar najdlje eno leto od prenehanja mandata.
V primeru Ruparja ne gre za dane okoliščine, saj ima še vedno možnost redne zaposlitve na Občini Tržič, kjer je formalno še župan in se v drugem krogu lokalnih volitev poteguje za četrti mandat.
Kuhelj je pojasnil, da ob predlogu presoje ustavnosti ne gre »toliko za politični motiv«.
Da ne gre le za tržiške predvolilne igrice, so večkrat doslej že potrdili pravniki, celo minister Gregor Virant. Strinjajo se namreč, da nekateri poslanci po koncu mandata zakon zlorabljajo in da bi bilo treba njegove določbe zato zaostriti.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.