"Po cesti teče gnojnica, zaredile so se miši, kupi smeti pa 'rastejo' iz dneva v dan," zgroženi pripovedujejo sosedje možakarja, ki že najmanj štiri leta na najeti parceli v Limbušu pri Mariboru kopiči raznovrstno navlako in smeti.
"In če človek ne more verjeti svojim očem zdaj, počakajte na toplejše mesece. Poleti namreč tako smrdi, da o posedanju na terasi lahko samo še sanjamo," pripoveduje soseda Matilda Možič in dodaja, da morajo takrat zapirati vsa okna, da lahko sploh dihajo.
Sprva vzdrževal red, nato pričel kopičiti odpadke
A zmeraj ni bilo tako. "Tukaj živim že vse življenje, sosednja parcela s hišo je bila nekoč last drugih, ki so za posest lepo skrbeli. A dediči so nepremičnino pred dobrimi petimi leti prodali, nov lastnik pa jo je oddal v najem," pojasnjuje soseda.
Tudi zdajšnji najemnik naj bi na posestvu sprva vzdrževal red. Nato pa se je začelo. Po pripovedovanju sosedov je tja najprej pričel voziti odslužene avtomobile, pa staro kmetijsko mehanizacijo, gradbene odpadke, uničeno pohištvo ... "Da je vse skupaj še slabše, je v nekakšne improvizirane staje in hleve namestil živino," pravi Možičeva.
Ker se je situacija iz dneva v dan slabšala, so Limbušani možakarja pozvali, naj končno ukrepa in počisti, saj da tako ne morejo več živeti. "Neštetokrat sem pristopila do njega, mu ponudila tudi pomoč pri čiščenju. Posodila sem mu celo denar – enkrat ga vrnil, nato več ne. Na Rdeči križ sem hodila iskat pakete pomoči in mu jih vozila. Razumem, da je bil takrat v stiski – hudo mu je zbolela žena – a je gospa na srečo okrevala in bi končno lahko ukrepal," je jezna Možičeva.
Z moškim se je skušal pogovoriti tudi Zoran Kičić, ki živi v neposredni bližini: "Gospod ima zelo debelo kožo, nič se ga ne prime. Njemu se stanje sploh ne zdi tako slabo."
Možakarja smo obiskali tudi mi, a ga je naš prihod presenetil. "Njihovo nenehno pritoževanje me čudi. Kakšno pa naj bo, saj so tukaj živali," odgovarja Uka Shota. "Trudim se skrbeti za živino, a je težko," pravi in dodaja, da je njegova situacija precej klavrna – po njegovih besedah naj ne bi imel urejenega državljanstva, zato tudi na pomoč države ne more računati. "Pred leti nama je z ženo pogorela hiša, preživljava se le z njeno socialno pomočjo," je pojasnil za 24ur.com. O tem, če njegovo situacijo poznajo in ali so mu kakorkoli skušali priskočiti na pomoč, smo povprašali tudi pristojni center za socialno delo. Njihove odgovore še čakamo. |
"Neodzivnost in nemoč inšpekcij nam jemljeta voljo"
A stanje ne da bi se popravilo, s časom je postalo povsem nevzdržno, pravijo sosedje, ki so se zato odločili ukrepati. Najprej so stopili v stik s Krajevno skupnostjo (KS) Limbuš. "Na nas so se obrnili številni krajani, a krajevna skupnost nima veliko pooblastil in lahko ukrepa le v skladu s pristojnostmi. Torej gremo na teren, preverimo, fotografiramo in podamo prijavo inšpekcijam," razlaga predsednik KS Limbuš Andrej Šauperl. Zadeva pa se – tako Šauperl – vleče že toliko časa, da so vmes nekateri inšpektorji odšli že v pokoj. "Neodzivnost in nemoč inšpektorjev nam jemljeta voljo. Enostavno ne vemo več, kaj še lahko naredimo oziroma kako naprej. Žal je pri nas tako, da če ni v ozadju nekoga, ki nenehno pritiska, se stvari ustavijo," pravi.
Za odgovore v zvezi s stanjem v Limbušu smo se zato najprej obrnili na Medobčinski inšpektorat in redarstvo Maribor (MIRM), kjer so nam dejali, da v zvezi s predmetno zadevo doslej niso prejeli in tudi nimajo evidentirane nobene uradne prijave, o morebitnih ukrepih državnih organov pa niso seznanjeni. Se je pa po našem poizvedovanju na posredovanem naslovu oglasil medobčinski inšpektor in ob pregledu ugotovil različne nepravilnosti pri odlaganju odpadkov (predvsem iz gradbeništva). A to sodi v pristojnosti Inšpektorata RS za okolje in prostor (IRSOP), ki je – tako na mariborski občini – o zadevi že bila seznanjena. "Za manjšo količino komunalnih odpadkov in gnoj, odložen na bankino krajevne ceste, ter odstranitev zapuščenih vozil s ceste pa bo poskrbel MIRM v najkrajšem možnem času," so zapisali na Mestni občini Maribor (MOM).
Odstraniti bi moral 21 izrabljenih pnevmatik, motorni vozili, odpadni les, papir, žičnato ograjo, bojler, odpadne akumulatorje ...
Je pa Shoto že pred časom očitno obiskal tudi okoljski inšpektor. Ta je izdal odločbo, s katero bi moral omenjeni pooblaščencem za ravnanje z odpadki predati odpadno plastično in kovinsko embalažo, onesnaženo z nevarnimi snovmi (oljem), 21 kosov izrabljenih avtomobilskih pnevmatik, izrabljeni motorni vozili, približno tri kubične metre odpadnega lesa, približno en kubični meter odpadne žičnate ograje, odpadno električno opremo (bojler in termoakumulacijsko peč), tri odpadne akumulatorje, približno dva kubična metra odpadnega papirja, ter druge kosovne in mešane komunalne odpadke. Odločba je 2. septembra lani postala tudi izvršljiva, a je IRSOP 14. novembra 2018 ugotovil, da "zavezanec do odrejenega roka (10. novembra 2018) ni predal nezakonito odloženih odpadkov, kot mu je bilo odrejeno z odločbo". Kot so nam še sporočili z Ministrstva RS za okolje in prostor, bo zdaj na njegove stroške to opravil pooblaščeni izvajalec del, zavezancu pa bodo izdali sklep o založitvi sredstev za izvršbo.
Zdravstveni inšpektorat ni bil seznanjen, naša vprašanja obravnavajo kot prijavo
Z vprašanji, ali neustrezne higienične razmere predstavljajo kakršno koli tveganje za javno zdravje, smo se obrnili tudi na Zdravstveni inšpektorat RS. Dejali so nam, da z omenjeno zadevo doslej niso bili seznanjeni, da pa bodo naša vprašanja obravnavali kot prijavo. "V tovrstnih zadevah je treba oceniti tveganje za javno zdravje v smislu preprečevanja in obvladovanja nalezljivih bolezni, pri čemer sodelujemo z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ), ki nam nudi strokovno podporo," so zapisali v odgovoru. Ta namreč oceni tveganje in predlaga ukrepe za obvladovanje ugotovljenega tveganja, inšpektor v upravnem postopku pa odredi ukrepe, ki jih predlaga NIJZ.
Se je pa – par dni po tem, ko smo poslali vprašanja – na lokaciji oglasil tudi zdravstveni inšpektor. Strinjal se je, da razmere niti najmanj niso 'rožnate', za podrobnosti o nadaljnjih postopkih oziroma ukrepih pa nas naslovil na službo za odnose z javnostmi zdravstvenega inšpektorata. Njihov odgovor še čakamo.
Štiri krave moral oddati, drobnico, perutnino, mački in psa lahko obdržal
Smo pa na uredništvo pridobili odgovor Inšpekcije Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin krajanom iz avgusta 2015. Ta je pri reji živali na tem naslovu takrat sicer zaznala "neskladnosti", zavezancu odredil njihovo odpravo, in po uskladitvi stanja s predpisi postopek ustavila. "Pogoji reje živali ob ustavitvi postopka ustrezajo minimalnim predpisanim standardom po veljavni veterinarski zakonodaji," je zapisal direktor mariborskega območnega urada inšpekcije Igor Vojtic. (Odgovor v celoti objavljamo v priponki spodaj.)
In če so pogoji leta 2015 še ustrezali standardom, očitno niso več konec lanskega leta. Veterinarski inšpektorji naj bi Shoti odredili oddajo štirih glav govedi. "Rekli so mi, naj se jih raje 'znebim' sam in še nekaj zaslužim, kot pa da mi jih odpeljejo," pravi Shota. Je pa lahko obdržal koze, ovce, kokoši, mački in psa.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.