Slovenija

Zaradi Šturma vihar med notarji

Ljubljane, 16. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Razrešitvi dveh notarjev in druge spremembe naj bi pomenile ukinitev notarske službe, je prepričana predsednica njihove zbornice.

Predsednica Notarske zbornice Slovenije Erika Braniselj: Odločitev o prenosu overovitev na državno upravo jo je šokirala
Predsednica Notarske zbornice Slovenije Erika Braniselj: Odločitev o prenosu overovitev na državno upravo jo je šokirala FOTO: POP TV

Z razrešitvijo notarjev Borisa Lepše in Tomislava Ajdiča bi lahko pravosodni minister Šturm počakal do pravnomočne odločitev v zadevah, meni predsednica Notarske zbornice Slovenije (NZS) Erika Braniselj. "V pravnih državah o krivdi odločajo sodišča, razrešitev pred končanjem postopkov pa lahko pomeni zlorabo iz drugih razlogov," je povedala Branisljeva. Ali so to politični razlogi, predsednica notarske zbornice ni želela komentirati, glede na spremembe, ki se obetajo notariatu pa je dejala, da "zadnje odločitve pravosodnega ministrstva predstavljajo popolno ukinitev notariata v Sloveniji".

Branisljeva je šokirana

Že pri obstoječem številu notarjev predsednica njihove zbornice ugotavlja, da naj bi odvzem upravnih overitev pomenil trenutno zmanjšanje obsega dela do 80 odstotkov. "Šokantno zvišanje obsega notarjev pa pomeni absolutno nezmožnost delovanje notariata, kar se bo gotovo kmalu pokazalo," meni Branisljeva.

Notarji nimajo pravice do urejanje klasičnih postopkov, kot so zapuščinske razprave, izvršb in še nekaterih postopkov, ki so v tujini stalna praksa, poudarja Branisljeva.

Z izgubo notariata bo pravna varnost državljanov manjša, močno pa se bodo povišali stroški za pravne storitve, je prepričana Branisljeva. Po njenem mnenju in na podlagi nekaterih obstoječih izračunov bosta zaradi nižanja notarskih tarif morali zapreti vrata kar dve tretjini notariatov, v katerih je zdaj zaposlenih okoli 422 ljudi. "Trdim, da je nižanje tarif do 90 odstotkov absolutno nesprejemljivo," je še dodala Erika Braniselj, opozarja pa tudi, da bi s propadom notariata veliko izgubila tudi država oziroma njen proračun.

Šturm: Ne sprejemam prenagljenih odločitev

Pravosodni minister Lovro Šturm
Pravosodni minister Lovro Šturm FOTO: POP TV

Sicer pa je pravosodni minister na današnji novinarski konferenci zavrnil, da bi šlo pri najnovejših odločitvah za pritisk vlade na notariat. "Za postopek razrešitve notarjev sem se odločil, ker dejstvo, ali je notar vreden javnega zaupanja, ni nujno povezano z obsodilno kazensko sodbo," je povedal pravosodni minister. Kriterij vrednosti javnega zaupanja pa je po besedah ministra ta, da mora oseba delovati "vestno in pošteno".

Disciplinsko sodišče NZS je notarja Lepšo marca letos spoznalo za odgovornega očitanih mu disciplinskih kršitev pri sklepanju notarskih zapisov v zadevi Orion. Senat vrhovnega sodišča pa je kot sodišče druge stopnje že konec minulega leta zavrnil pritožbo disciplinskega tožilca NZS na odločbo disciplinskega sodišča NZS, ki je Lepšo oprostilo obtožb kršitve statuta NZS in zakona o notariatu v zadevi Zbiljski gaj. Notar Ajdič pa je drugi notar, za katerega je podan predlog razrešitve, vpleten pa je v 'zadevo Satex' in je zato v kazenskem postopku.

Notarka Nevenka Tory se je uspela izogniti ministrovi 'palici'
Notarka Nevenka Tory se je uspela izogniti ministrovi 'palici' FOTO: POP TV

Za predlog razrešitve ljubljanske notarke Nevenke Tory se pravosodni minister ni odločil, ker pri njej naj ne bi šlo za ugotovitev takšnih nepravilnosti kot pri drugih dveh notarjih, pa tudi izrek disciplinskega sodišča je bil drugačen. "Ne sprejemam prenagljenih odločitev in tudi predlog razrešitve obeh notarjev ni bil pripravljen čez noč," je še povedal Šturm.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10