Na sklep ustavnega sodišča, ki je v sredo preprečil, da bi preiskovalna komisija v zadevi Kangler zaslišala tožilca Draga Šketo, se je predsednik komisije Žan Mahnič odzval s tvitom, v katerem je ustavno sodišče označil za "mafijo, ki ščiti mafijo."
Tvit je sprožil ostre odzive, vrhovni državni tožilec Zvonko Fišer pa je zoper poslanca danes na tožilstvo vložil ovadbo. "Izjava 'mafija je zaščitila mafijo' je žaljiva obdolžitev in s tem se ne gre igrati," je potezo komentiral za STA. Mahnič se je znova odzval na Twitterju in spet omenil mafijo: "Da te ovadi eden glavnih obrazov mafije, ki sem jo omenjal, je dokaz, da sem to pravosodno tvorbo poimenoval s pravimi besedami," je zapisal in dodal, da se veseli dokazovanja.
Napovedal je tudi, da bo "preiskovalna komisija po vsej verjetnosti že prihodnji teden, na podlagi do sedaj zbranih dokazov, vložila prve kazenske ovadbe".
Že včeraj je nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic v odprtem pismu zapisal, da je Mahnič s primerjavo z mafijo grobo užalil ustavno sodišče in še vse pravosodje zraven ter da to zahteva takojšnjo in najostrejšo reakcijo najvišjih predstavnikov države. Mahnič pa spet suvereno: "Vsaka država ima svojo mafijo, edino v Sloveniji ima mafija svojo državo. Moj odziv je bil, da je mafija zaščitila mafijo, in ugotavljam, da očitno tisti, ki so se v mojih izjavah prepoznali, so se tudi odzvali."
A gre tu predvsem za odziv zaradi nespoštovanja, je zapisal predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez. "Gre za neprimerno izjavo člana zakonodajne veje oblasti, ki izraža nespoštljiv odnos do drugih institucij državne oblasti." In dodal, da je medsebojno spoštovanje osnova za normalno delovanje države. Oglasili so se tudi z Vrhovnega državnega tožilstva: "Ker gre po našem mnenju za nedopusten napad na institucije v pravosodju, pričakujemo ustrezen odziv pristojnih državnih institucij," so zapisali. Pravosodna ministrica Andreja Katič, ki je poslančevo izjavo označila za nesprejemljivo, pa je ob tem izrazila obžalovanje, da se mora sploh odzivati na populizme, poroča STA.
"Jaz mislim da je pač to neposreden učinek tega, kdo ga vzgaja v tem političnem smislu. Vemo, kakšna je politična kultura oziroma nivo tvitanja gospoda Janše, tako da to me ne preseneča," je v odzivu dejal Matej T. Vatovec (Levica). "Jaz mislim, da ima vsak kdo pravico povedati svoje mnenje. Če smo enaki pred zakonom, potem naj bomo enaki pred zakonom," meni Zmago Jelinčič (SNS).
Prav stranka SDS, član katere je Mahnič, je bila v preteklosti vedno zagovornica odločitev ustavnega sodišča: ko je šlo za financiranje zasebnih šol ali pa leta 2015, ko so prav ustavni sodniki sodbo proti Mahničevem šefu Janezu Janši v zadevi Patria označili za nezakonito in jo vrnili na prvo stopnjo v ponovno odločanje.
Mahnič tokrat: "Je pa res, da je potrebno odločitve ustavnega sodišča upoštevati. Ni jih treba spoštovati, ker ne moreš spoštovat nekaj, s čimer se ne strinjaš, lahko pa jih upoštevaš." In to bo tudi storil, seja preiskovalne komisije je namreč prestavljena za nedoločen čas. Ob tem pa dodal, da se kazenskega pregona veseli.
KOMENTARJI (641)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.