Slovenija

'Zaradi zmanjšanja dela pričakujemo izgube'

Celje, 20. 08. 2010 10.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V celjski bolnišnici so se že pripravili na razmere, če bi zdravniki začeli uveljavljati napovedano delo po zakonu. Zaradi zmanjšanega obsega dela naj bi prihodki na mesec upadli za milijon evrov.

Direktor celjske bolnišnice Marjan Ferjanc je sporočil, da pričakujejo, da bo bolnišnica zaradi napovedanega zmanjšanega obsega dela zdravnikov izgubila milijon evrov prihodkov na mesec. Če pa bi nov način dela zdravnikov trajal do konca leta, pa bo bolnišnica izgubila štiri milijone prihodkov.

Celjska urgenca
Celjska urgenca FOTO: POP TV

Kot je pojasnil, so v celjski bolnišnici pripravili spremenjeno organizacijo dela za čas po 1. septembru, če bodo s tem datumom zdravniki začeli uveljavljati napovedano delo po zakonu. Soglasje za delo preko polnega delovnega časa je namreč umaknilo 154 od vseh 240 zdravnikov iz celjske bolnišnice, kar pomeni 90 odstotkov tistih, ki se vključujejo v dežurno službo.

Celjska bolnišnica je delo na bolnišničnih oddelkih prilagodila tako, da bo zagotovljeno 24-urno zdravstveno varstvo. To pomeni, da bodo 24 ur dnevno delovale kirurška prva pomoč, internistična prva pomoč, vsa obstoječa dežurna mesta in intenzivna medicina.

Na posameznih specialističnih področjih pa bo zaradi zmanjšanega obsega dela zdravnikov proces zdravstvene oskrbe okrnjen.

Čas bodo enakomerno razporedili

Strokovna direktorica celjske bolnišnice Frančiška Škrabl Močnik meni, da bo obseg operacijskega časa na operativnem medicinskem področju v septembru v povprečju manjši za približno 30 odstotkov. Celjska bolnišnica pa je delo organizirala tako, da bo operacijski čas med posameznimi kirurškimi oddelki enakomerno razporejen glede na njihov program dela.

Velik upad programa dela v celjski bolnišnici naj bi imel septembra radiološki oddelek, vendar bo opravil diagnostiko vseh nujnih primerov.

Obseg ambulantne dejavnosti na operativnem medicinskem področju, kamor sodijo kirurški oddelki, pa se bo povprečno zmanjšal za približno 23 odstotkov. Na bolnišničnih oddelkih neoperativnega ali internističnega medicinskega področja se bo zmanjšal obseg dela v specialističnih ambulantah, in sicer v povprečju za okoli 38 odstotkov.

Na ginekološko-porodniškem oddelku bo obseg operacijskega časa manjši za 30 odstotkov, specialistično ambulantni del pa se bo zmanjšal za okrog 54 odstotkov. Oddelki, na katerih bo delo v septembru potekalo nemoteno, so: otroški oddelek, transfuzijski center, oddelek za patologijo in citologijo ter oddelek za nuklearno medicino.

Ferjanc ob tako zmanjšanem obsegu dela napoveduje, da bodo morali določeno število nenujnih bolnikov prenaročiti. Te bolnike bo celjska bolnišnica v začetku septembra, pravočasno, po pošti, prenaročila in jim v obvestilu o prenaročilu poslala tudi predvideni nadomestni datum obiska.

Uvedli bodo turnuse

V UKC Maribor je zaposlenih 429 zdravnikov, od tega jih dežura 289. Soglasje za nadurno delo po 1. septembru je do sedaj umaknilo 272 zdravnikov oziroma 69,5 odstotka tistih, ki dežurajo.

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor bodo medtem v primeru, da zdravniki ne bodo privolili v nadurno delo, zagotovili 24-urno zdravstveno varstvo s turnusnim delom. Tako bodo poskušali še naprej izpolniti reden program, o vseh morebitnih izpadih pa bodo bolnike po besedah strokovne direktorice Darje Arko pravočasno osebno obvestili.

Kot je še dejala Arkova, še vedno upajo, da bo prihodnji teden dosežen dogovor med vlado in zdravniškim sindikatom Fides, ki bo zadovoljiv za obe strani. Kljub temu so pripravili načrt, kako bodo organizirali delo, če zdravniki po 1. septembru res ne bodo več dežurali.

Po besedah Arkove bodo še vedno zagotavljali nemoteno nujno zdravstveno oskrbo 24 ur na dan in vse dni v letu, in sicer tako da bodo delo organizirali v obliki treh izmen ob delavnikih in dveh ob koncih tedna in praznikih. V popoldanski in nočni izmeni bo toliko zdravnikov, kot je sedaj dežurnih mest, in posledično bo dopoldne delalo manj zdravnikov.

Zaradi tega bodo redni programi najverjetneje okrnjeni, povsem pa bodo prenehali opravljati dodatne programe, sklenjene z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) po pogodbah. Obenem bodo do največje možne mere zmanjšali število strokovnih izobraževanj in koriščenje dopustov.

V kakšnem obsegu bodo okrnjeni redni programi, strokovna direktorica še ni mogla povedati, največ težav pa glede na trenutne razmere pričakuje na kirurgiji. Bolniki, ki so naročeni na nenujne preglede, preiskave in posege, ki jih bo treba odpovedati ali prestaviti, bodo o tem obveščeni prek telefona ali pošte, vse spremembe urnikov dela ambulant pa bodo objavljene na spletni strani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dr.med.
20. 08. 2010 17.12
Iz prve roke: Razporedi za september so narejeni v kratkem času in skrajno površno. Nekateri so razpisani, kot da so 2 osebi, razpisuje se take, ki septembra sploh niso več zaposleni v isti ustanovi... Razporedi so pripravljeni na hitro. Groženj niso jemali resno, čeprav so za scenarij vedeli že 2 meseca prej, sedaj pa nekaj paničarijo. Kdo je zdaj neodgovoren? Julija so govorili, kako bo vse potekalo normalno. Se sedaj izkaže, da so govorili na pamet. Zavajanje javnosti. Upam, da bo prišlo do dogovora, če ne bo septembra KATASTROFA. Sedaj, ko to vidijio, bi lahko priznali napako. Če bodo vztrajali, bodo izsilili realizacjo scenarija, ki se napoveduje. Pa še nekaj: FIDES ne more ponovno dati soglasja za delo preko zakonskih omejitev v imenu vseh zdravnikom, to lahko strori le vsak posameznik sam. In tega gotovo ne bodo storili vsi. Vlada je naredila veliko napako, ko je nepremišleno posegla v plačevanje dežurstev. Državo je prišlo bistveno ceneje, če je manj ljudi naredilo več. Sedaj bodo morali začeti hitro zaposlovati in to bo seveda državo stalo. Pretiravanje z delom privede do stanja, ko si kot zaposlen nesrečen, skoraj ne glede na plačo, saj nimaš od življenja nič. Nezadovoljen zdravnik ima potem tudi tak odnos do svojega dela, ki ni najbolj zdrav. Posledično so potem nezadovoljni tudi pacienti. Dejstvo je, da je dobra medicina draga. In če hočemo dobro medicino, jo bomo morali tudi plačati. To kar že vrsto let obljubljajo politiki - Mercedes za ceno fička, je samo politično nabiranje točk - ljudem govorijo to, kar bi radi slišali.
Brabus
20. 08. 2010 16.33
Verjemite mi , da se vse vrača in vse se plača.Tisti, ki tako udrihate po zdravnikih, ko jih boste nujno potrebovali za sebe, bog ne daj , da za otroke, potem jih pa ne bo in lahko nastopi smrt.Boš še vedno proti zdravnikom? Koliko brezveznih uslužbencev imamo, ki imajo večjo plačo , kot marsikateri zdravnik? Zakaj se pa ne zavzamemo, da se vsem agencijam in javnim uslužbencem in poslancem, ki imajo večjo plačo od 2000€, vzame polovica in se stem denarjem plačujejo nadure.Imel sem primere, ko se je šlo za sekunde in hvala bogu, so bili zdravniki na mestu. Še to, nisem zdravnik ampak samo človek , ki ve , kje bi vzel ta denar, tako , kot mnogi od vas.
pujca
20. 08. 2010 16.18
Pa kaj bomo z zdravstvom.Naj se sprivatizira,prodajmo bolnišnice,pokrpajmo proračunsko luknjo,zdravijo se naj bogati,ostali pa: -zdravljenje okužb: upravne enote in razni zavodi -kronične bolezni: agencije -nevrološke motnje: direktorati -pranje možganov: parlament
gemini62
20. 08. 2010 15.23
To je pa zelo zanimivo! V času, v katerem bi z manjšim plačilom dežurstev prihranili 1 milijon v celi Sloveniji, bo samo celjska bolnišnica zaradi prizadetega rednega dela prav toliko izgubili pri dohodkih bolnišnic ali še več! Kdo je torej tukaj nor in kdo koga zavaja?! Navadna gospodinjska logika pravi, da se torej splača zdravnike plačevati po starem, kajti stroški razlike v plačilu za dežurstva in dohodka od rednega dela so po teh izračunih v korist bolnišnic!
opazovalec1
20. 08. 2010 15.13
pa kaj ste nori kaki dnari se obračajo v zdravstvu.. :S
Tonček Balonček
20. 08. 2010 14.51
boko, ni upošteval dopustov, bolniških ter odsotnosti zaradi izobraževanj. Potem bi se seveda izšlo! Vsak specialist na kliniki, ki ej starejši od 40 let ima več kot 35 dni dobusta, to je nad 7 tednov!, po domače jin ni na delovnem mestu v povprečju po dva meseca in pol na leto, ker so tudi bolani, plus kongresi itd., saj morajo obnavljati licence! In zdaj naj bi namesto da v kak manjši kraj hodi ordinirat psihiater ali nevrolog, pacientio morali v Ljubljano, ker zdravnik pač ne bo smel delati pogodbeno za zdravstveni dom? To so ap res racionalizacije! Čudno, da nihče ne predlaga, da bi zdravnike in zdravnice kar mobilizirali v SV ali bivšo teritorialno obrambo! Potem bi bili an razpolago zastonj, 24 ur na dan, prejemali bi le nadomestilo!
boko1970
20. 08. 2010 14.17
laznivec_velik: pa računati tudi ne znaš 4 ambulante 4 zdravniki, 5 delovnih dni in vikend zdaj pa zračunaj kako bo to opravljeno v načinu 40ur 8ur?
boko1970
20. 08. 2010 14.12
cupofmarja: po tvoji logiki bodo odpadle vse popoldanske specialistične ambulante v manjših krajih kamor hodijo specialisti iz KC. Hvala!!!!
Tonček Balonček
20. 08. 2010 14.08
Kakšno umetno pomanjkanje enki? Če v matični ustanovi preveč dežuraš, postaneš "zaslužkar"!, le zakaj bi se dajal v zobe? Konkurenčno klavzulo je seveda treba plačati, jo bomo plačevali zavarovanci, ki jim je popolnoma vseeno, kje so zdravniki zaposleni!
cupofmarja@email.si
20. 08. 2010 13.39
vsak naj bo zaposlen v svoji matični ustanovi...in naj ne hodi okrog..........umatno ustvarjajo pomanjkanje..........veliko jih pa na žalost tudi zrak meša......
Tonček Balonček
20. 08. 2010 13.15
lažnivec, a če hočejo gasilci delati ponoči efektivno, bi morali podtikati požare? A travamtologi naj pa podtikajo bombe in režejo zajle na žičnicah, sicer bodo ostali brez dela oziroma ne bodo dovolj učinkoviti? Kdor si predstavlaj, da bo zdravnik dežural za vikend za 5 EUR na uro, pač dela račun brez krčmarja, toliko dobijo natakarji, tudi če ni gostov, ali pa pride sem in tja kakšnen. Naj zdaj na Jesenicah na kirurgiji molijo, da bi s ejih čimveč polomilo vKranjski gori in da bi jih v Steni čimceč popadalo, sicer bodo bolj malo zasluž ili! Kakšna bolna miselnost je v nekaterih glavah!! Pa nehajte že enkrat primerjati tovarne s klinikami! Potemtakem še cerkev in maše primerjajte s teatrom ali kolosejem. Vsakomur je jasno, da tistih 10 mio EUR ne bodo prišparali, ampak jih bodo zaparvili še desetkrat toliko! Najemali bodo koncesionarje in zdravnike po pogodbah, službeno ne bo nihče delal nadur za tako majhen denar! Zakaj s enihče ne spotika ob tarife dela po pogodbah, po katerih dežurajo, tudi upokojenci! Zakaj en ločijo tarig po različnih dežurstvih, menda delo dežurnega na dermatologiji ali okulistiki ni tako intenzivno kot na travmatologiji, infekcijah ali podobnih klinikah! Kaj je s pripravljenostjo na transplantacije in helikopterskimi dežurstvi? Pa saj v UKC-ju ne morejo rešiti niti hkratnega dežuranja v treh službah in pripravljensoti ter dodatnih programov. Gre za popolnoma politično motivirano gonjo, ki se bo najslabše končala za paciente, ki se zdaj zdi tako fino, da bodo "bogovom v belem" pristrigli perutničke.
laznivec_velik
20. 08. 2010 12.41
Zavajanje... Le delat bodo morali efektivno 8 ur kot vsi ostali... In ne met še ob službi privat prakse, ker je vsakomur jasno, da tega noben ne zdrži, zato so pa hodili v službo, beri bolnice počivat. Opravičilo in vsa čast častnim izjemam...
boko1970
20. 08. 2010 12.35
Kaj se zdaj pritožujete. Prej ko so vlekli € za dežurstva so bili zaslužkarji, zdaj pa so se odpovedali tem dežurstvom in € pa spet ni dobro. Pa kaj bi radi? Da delajo zastonj? To niso bile nadure kot jih večina nas pozna v gospodarstvu, to so ure, katere so delali preko svojega obveznega delovnega časa (kdor je hotel).Zdaj pa bo 40ur 8ur na teden. Pa si malce zračunajte kako bo delo potekalo npr. v ZD kjer so 4 ambulante in 4 zdravniki. Pokritost pa mora biti 24/7.
AlternativeFacts
20. 08. 2010 12.24
Tako kot v klavnicah.Zaradi zmanjšanega obsega dela......
amakrkr
20. 08. 2010 12.13
Jao folk ka vam ni jasn? Treba je vzet tistik ki imajo ... in na vrsti so dohtarji. Vlečejo plače take kot direktorji vse skupaj pa opravičujejo z ne vem čem. Poklica nimajo teškega, vsi se jim pod noge mečejo in edini, ki dejansko našpukajo pa delajo so medicinske sestre. Ravno včraj sem pri poročilih poslušal ko se je en 74 letni zdravnik buno ker so ga odpostili lol. Itaq da se je, ganjal okol po svetu na državne stroške in kao predaval zravn še pa tako plačo vlkel da brez veze (mislim da je bilo govora o 70 . 000 € neto letno ). Omenjeno je bilo tudi, da je mel slabih 30 pacientov mesecno (ali letno to pa nisem sigurn). V glavnem na zdravju in kvaliteti le tega te nujne spremembe ne bodo imele vpliva. To je samo manipulacija zdravniških lobijev ter posledično pritisk na vlado. Javni sektor je nujno potrebno reformirat ter uskladit plače z privatnim, da ne govorimo o tem, da bi bilo potrebno vsaj 50% zaposlenih vreč na cesto.
Kajla1st
20. 08. 2010 12.10
zavajanje....
tacamaca
20. 08. 2010 12.06
hitreje naj delajo,pa brez enournih zamud,pa bodo vse not prnesli...nobenih izgub ne bo.Me pa skrbi,ker se je tako pred dvajsetimi leti začelo v tovarnah,da so normo dvigovali,zaradi poslovnega uspeha.Razlika je le v tem,da so delavci garali ko črne živine in niso dosegli norme,pa čeprav so delali čez osemurni delovnik,pa jim teh nadur nobeden ni posebaj plačal.Smo rekli ,da delamo za črnčke.Se pravi šenkavamo podjetju.Tako naj pa še zdravniki kaj prispevajo za našo državo.Dolgo so samo molzli.
populus
20. 08. 2010 11.51
hja sam jim je potem treba dat še ultimat ,da vsi ki so zaposleni ne smejo več opravljat dela za zavarovalnice oz se morajo opredelit kje bodo delali ali v javnih zavodih ali bodo privat!privat pa jim nabit davke da bodo sami podpisovali za dežurstva nazaj !!pa tudi točkovanja zdravnikov nebi bila slaba!dober zdravnik naj bo dobro plačan ,slab pa slabo !pa sobe jim je treba tudi pobrat in naredit garderobe da se nebojo vlačili po sobah namesto delali !sploh ni tako slab predlog ki so si ga zadali in turnosno delo tudi ni slabo konec koncev,nenujne ambulante lahko delajo tudi popoldne !
kolcamož
20. 08. 2010 11.43
dejte si zapomnt,da v zdravstvu,polciji,vojski sodstvu,ne sme biti ne dobičkov ne izgube,to je javno dobro in bi se morali drugače obnašat,dobički in izgube so lahko v železarni ,avto industriji itd.itd.
fsad
20. 08. 2010 11.32
šalabajzerji šparajo na zdravju ljudi!! bravo res super vlada ta vlada! NOT!!!!!!!!