Če koalicija ne bo več mogla uresničevati svojega programa, generalni sekretar stranke Zares Bogdan Biščak vnovič napoveduje možnost, da Zares koalicijo zapusti. Vendar to po njegovih besedah ne bi pomenilo, da ne bi več podpirali programskih nalog, ki so jih podpisali v koalicijskem sporazumu.
Biščak je ob tem zanikal poročanje nekaterih medijev, da Zares preigrava možnost izstopa iz vlade, ne pa tudi iz koalicije.
Programske naloge vlade bi po besedah Biščaka tudi v primeru izstopa iz koalicije podpirali, ker ne bi mogli naenkrat reči, da je neka zadeva neumna. "Če smo rekli, da je zdravstvena reforma potrebna, jo bomo podpirali tudi, če ne bomo v vladi. Ali si to zasluži oceno, da potem ostanemo v koaliciji, pa po mojem ne," pravi Biščak.
V SD napovedi Zares še niso komentirali. Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec pravi, da ne želi ocenjevati resnosti namigov Zares o morebitnem izstopu iz koalicije, je pa po njegovem mnenju zelo verjetno, da se to zgodi. Tudi predlog Zares za ustavne spremembe oz. za večjo možnost predčasnih volitev po Erjavčevih ocenah pomeni, da bi stranka rada našla izhod iz tega položaja in zapustila vlado.
Take napetosti so bile, pravi Erjavec, izpostavljene tudi v ravnanju Zaresa do DeSUS, kar pa je sam razumel "bolj kot način, kako bi Zares zamajal vlado in koalicijo". DeSUS v tem primeru na "izpraznjena ministrska mesta Zares" ne bi predlagal svojih kandidatov, temveč bi to prepustili premierju, pravi Erjavec.
Koalicija se bo v petek sestala na koalicijskem vrhu, na katerem bodo obravnavali prioritete vlade. Na srečanju, ki se ga bodo udeležili tudi vodje poslanskih skupin, naj bi preverili, ali DZ podpira naloge, o katerih so prvaki vladnih strank že dosegli soglasje.
LDS poziva k umirjanju strasti
LDS poziva koalicijske partnerje, naj dokončno umirijo strasti, sprejmejo prioritetne ukrepe, ki so si jih zadali, in ljudem vrnejo zaupanje v levosredinsko opcijo, ki je danes "zelo omajana". V družbi mora biti več alternativ, sicer "se ti zgodi to, da se zbudiš in ugotoviš, da imaš situacijo 50 plus", opozarja predsednica LDS Katarina Kresal.
''V Sloveniji imamo paradoks, ko vlada ne dela tako zelo slabo in ima nekaj pokazati, kljub temu pa na drugi strani ni pravega odziva na delo," je v izjavi za medije med sejo izvršilnega odbora LDS na sedežu stranke dejala Kresalova.
Javnomnenjske raziskave jim po njenih besedah kažejo vedno manj in to je realni problem, ob čemer ocenjuje, da imajo znotraj koalicijskih vrst težave predvsem zaradi samih sebe in zaradi komunikacije. V nekaterih primerih po besedah Kresalove niso znali presekati brezplodnih debat in ljudi pomiriti z rezultati svojega dela, temveč "smo jih vznemirjali s formo svojega sodelovanja". Ljudje namreč "pričakujejo mirno, samozavestno in odločno vlado".
Pomembno je, pravi Kresalova, da v petek od koalicijskih partnerjev dobijo zagotovilo, da se bo spoštovala časovnica teh ukrepov, da se bo spoštovalo, kdo so nosilci ukrepov.
"Nekih revolucionarnih rešitev za nastali položaj ni in je kontraproduktivno, da se vsak dan pojavi nova definicija ali pobuda, kaj bi morali narediti za našo družbo in državo," je dejala predsednica LDS. Po njenih besedah je za koalicijo bistveno, "da dokončno umirimo strasti med nami in se zavemo, da delimo skupno usodo ter pokažemo, da je levosredinska opcija še vedno vredna zaupanja".
V družbi mora biti več alternativ, "ker potem se ti zgodi to, da se naslednji dan zbudiš in ugotoviš, da imaš situacijo 50 plus in ta situacija ni lepa", še ugotavlja predsednica LDS.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.