Kot je povedal kmet Uroš Macerl, so tožbo vložili leta 2007, obravnave pred ljubljanskim okrožnim sodiščem pa se bodo zvrstile do konca leta. Kdaj je mogoče pričakovati razsodbo, še ne ve.
Prvo tožbo zaradi prekomernega onesnaževanja, ki naj bi jim povzročilo izpad kmetijskega prihodka, so zasavski kmetje vložili leta 1995. Tožili so Termoelektrarno Trbovlje, Cementarno Trbovlje, zdajšnji Lafarge, Steklarno Hrastnik in hrastniško Tovarno kemičnih izdelkov.
O zadevi naj bi dvakrat odločalo ljubljansko okrožno sodišče, dvakrat višje sodišče, šele junija letos pa je pravnomočna postala sodba, po kateri morajo onesnaževalci plačati kmetom 776.000 evrov odškodnine z obrestmi.
O tej tožbi, vloženi pred 21 leti, je Macerl dejal, da gre za presedan v Sloveniji. "To je signal kapitalu in industriji, da če delaš škodo, jo je treba enkrat tudi plačati", je dodal.
Tožena podjetja so se prejšnji teden šele po grožnji kmetov z izvršbo dogovorila, da Holding Slovenske elektrarne kot lastnik Termoelektrarne Trbovlje v likvidaciji plača 1.200.000 evrov, 770.000 evrov Steklarna Hrastnik in 30.000 evrov Tovarna kemičnih izdelkov, kar skupaj znese dva milijona evrov. Lafarge naj bi že pred pravnomočnostjo sodbe kmetom plačal 270.000 evrov.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.