V zasebnem zavodu nekdanje predsednice Zdravniške zbornice Slovenije Gordane Kalan Živčec Master Doctor so po poročanju časnika Dnevnik stavili na metodo viroterapije z virusom riga oziroma rigvirjem, ki je odobrena v Latviji, sicer pa je domena nekaterih "alternativnih" klinik po svetu, na primer v Mehiki. Da so zdravljenje z rigvirjem latvijske oblasti priznale in vključile v javno zdravstvo, drži. A je bila po poročanju latvijskih medijev ta poteza deležna kritik vrste strokovnjakov, ki so pogrešali verodostojne dokaze o učinkovitosti.
Pri varuhu človekovih pravic so po poizvedovanju pri ministrstvu za zdravje izvedeli, da ga slovenski zdravstveni svet doslej ni potrdil in da podjetje Kalan Živčečeve nima dovoljenja za opravljanje te zdravstvene dejavnosti, piše časnik. Varuh je pri delu omenjenega zasebnega zdravstvenega zavoda zaznal celo kršitev pravice do zdravstvenega varstva, kot jo predvideva slovenska ustava.
Za kritikami na račun zdravljenja z rigvirjem, ki so se pojavljale v Latviji in drugih državah, po mnenju Kalan Živčečeve stojijo velike farmacevtske družbe. S tem ne trdi, da so vsi onkologi podkupljeni, je dodala za Dnevnik, meni pa, da s to možnostjo zdravljenja niso dovolj seznanjeni.
Drago samoplačniško zdravljenje z virusom
Gordana Kalan Živčec navaja, da je sama v Latviji preverila, kakšne so izkušnje bolnikov in klinična praksa pri zdravljenju z rigvirjem. Kot je zatrdila, zdravljenja ali prometa z zdravilom ne izvaja. Čeprav je na spletni strani podjetja Medico Veritas, ki ga je prav tako ustanovila, zapisano, da je končala izobraževanje o zdravljenju z virusom riga ter pridobila certifikat za predpisovanje zdravila in izvajanje terapije.
Zdravljenje s to terapijo pa ni poceni. Na strani podjetja je navedeno, da ena ampula stane 350 evrov in da je za prve tri mesece zdravljenja običajno potrebnih 12–15 ampul, nato pa po ena mesečno. Celotno zdravljenje pa naj bi okvirno trajalo tri leta. To pomeni, da bi moral bolnik v tem času za zdravljenje odšteti najmanj 15.750 evrov.
Kalan Živčečeva je prepričana, da lahko kot specialistka družinske in urgentne medicine predpiše vsako zdravilo iz EU, ki ga pozna sama oziroma ga priporoča klinični specialist, torej tudi zdravilo za raka iz Latvije. Prav tako meni, da imajo v njenem podjetju že ustrezna dovoljenja za tako dejavnost. Kot je še pojasnila, omenjene viroterapije za zdaj ne predpisuje, saj še čaka na ugotovitve inšpekcije.
Doslej obravnavali en primer recepta za zdravilo rigvir
V Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke so za Dnevnik pojasnili, da je mogoče v Sloveniji pri zdravljenju uporabljati tudi zdravila, ki tu nimajo dovoljenja za promet. To pride med drugim v poštev, če jih je na podlagi zdravniškega recepta bolnik domov pripeljal v osebni prtljagi. Doslej so tako že obravnavali primer recepta za zdravilo rigvir, ki v Sloveniji ni registrirano. "Bolnik, ki se je odločil za takšno terapijo, si je zdravilo sam kupil v Latviji," so pojasnili v agenciji. Živčec Kalanova je pojasnila, da je ta recept očitno napisal drug slovenski zdravnik.
Na zdravstveni inšpekciji pa še niso rekli zadnje besede. Za stališče o latvijskem pristopu so zaprosili razširjeni strokovni kolegij za onkologijo, torej vrh stroke, ki se v Sloveniji ukvarja z zdravljenjem raka. Postopek še poteka, je za časnik sporočila inšpektorica svetnica Andreja Mojškrc.
Po podatkih ministrstva za zdravje se lahko postojnski Master Doctor ukvarja s splošno zunajbolnišnično dejavnostjo oziroma s splošno in družinsko ter urgentno medicino v specialistični zunajbolnišnični dejavnosti. Dovoljenje so temu zasebnemu zavodu izdali v začetku leta 2016. V primeru viroterapije so zadevo odstopili zdravstvenemu inšpektoratu, so pojasnili na ministrstvu.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.