Pri tem je opozoril na zapiranje dvojezičnih šol, omejevanje uporabe slovenskega jezika pred sodišči in namestitev topografskih napisov na avstrijskem Koroškem. Kučan je obenem zavrnil obtožbe koroškega deželnega glavarja Joerga Haiderja, češ da se s svojim zavzemanjem za pravice slovenske manjšine vmešava v notranje zadeve Avstrije.
O regionalnem partnerstvu, ki ga Sloveniji in ostalim srednjeevropskim državam ponuja Avstrija, je Kučan dejal, da si želi pristno partnerstvo, pri tem pa je izrazil kritiko na dejansko ravnanje Avstrije. Slednja namreč ni zadovoljna s prometno politiko v EU, kjer ima sicer Slovenija po Kučanovih besedah enake interese kot Dunaj. Razumljivo je, da Avstrija skuša doseči začetek pogovorov znotraj EU o spremembi prometne politike, je dejal Kučan, ob tem pa menil, da je nerazumljivo, zakaj želi ta cilj doseči z blokado slovenskih predpristopnih pogajanj v poglavju prometa.
V zvezi z zahtevo avstrijskih svobodnjakov, da Slovenija razveljavi avnojske sklepe, je Kučan ponovil svoje stališče, da so avnojski sklepi posledica zgodovinskih dogodkov. Ovrednotenje takratnih dogodkov je potrebno po Kučanovem mnenju prepustiti zgodovinarjem. Z današnjimi merili je težko razumeti nekatere dogodke, ki so se zgodili v času med in po vojni, kljub temu pa se jih da razložiti, je prepričan Kučan.
Kučan je na koncu v luči slovenskih prizadevanj za članstvo v zvezi Nato še izrazil dvom o smiselnosti nevtralnosti Avstrije. Po njegovem mnenju danes obstajajo nevarnosti, ki se jim ne da izogniti z nevtralnostjo.