Na mariborskem okrožnem sodišču se je nadaljevala glavna obravnava v procesu, v katerem nekdanjega prvega moža poslovnega sistema Dadas Davorina Sadarja obtožnica bremeni zlorabe položaja in pravic, tožilstvo pa mu tokrat očita goljufijo, s katero naj bi 51 oškodovancev s sklepanjem opcij ogoljufal za več kot 52.000 evrov.
Pred senatom Danile Dobčnik Šošterič se je zvrstilo še pet prič, kar pa je le polovica od tokrat povabljenih. Večina med njimi se je tudi tokrat slabo spominjala dogodkov izpred desetih let, ko so z Dadasom sklepali pogodbe o opcijah, s čimer so želeli rešiti svoje premoženje v borzni družbi Davorina Sadarja.
Ta naj bi, kot mu očita tožilstvo, upnikom opcije ponudil v nakup za delnice in terjatve do neizdanih delnic družbe Dadas, pozneje pa naj bi jih odkupila Dadas BPH in hrvaško podjetje Markssin. Pri tem naj bi to po mnenju tožilca Borisa Marčiča storil kljub temu, da sta Dadas BPH in poslovni sistem Dadas leto 1996 zaključila z izgubo, kar pomeni, da za izpolnitev pogodb ni bilo finančnih možnosti.
Vinko Šmigač je na današnji obravnavi dejal, da se je za sprejem opcij odločil, ker je v medijih poslušal trditve predstavnikov Agencije za trgovanje z vrednostnimi papirji (ATVP), da v Dadasu ni vse v najlepšem redu, sicer pa se, tako kot Gorazd Levstek, iz tistih časov ni več veliko spominjal.
Eva Čebašek je po lastnih besedah vedela v kaj se spušča, vendar je v opcijah videla enega od načinov, kako bi lahko prišla do svojega denarja, ki ga je vložila v Dadas. Enako je povedala še ena priča, ki je želela ostati neimenovana, prav vse po vrsti pa so vztrajale pri premoženjsko-pravnem zahtevku, čeprav se zavedajo, da bodo svoj denar težko še kdaj videle.
Najbolj se je razgovoril Ignac Novak, ki je sklenitev opcij opravil v Dadasovih prostorih v Ljubljani. Kot je dejal, je njegov zahtevek do Dadasa narasel že preko 26.000 evrov, samo za opcije pa ima z obrestmi vred za okoli 3000 evrov terjatev. V času sklepanja pogodbe so mu zagotovili, da naj bi bil denar od opcij povsem ločen od ostalih naložb, zato bi po njegovem mnenju ta denar nekje moral biti deponiran še danes.
Sicer pa je Novak še dodal, da je za vse skupaj odgovorna ATVP, ki je s svojo odločitvijo, da Dadasu odvzame dovoljenje za delovanje, namerno povzročila zlom sistema in s tem oškodovanje vlagateljev. Zanimalo ga je predvsem, zakaj je prišlo do te odločitve, saj je Dadas dotlej vse obveznosti odplačeval v rokih, zato je prepričan, da bi do danes vlagatelji dobili povrnjenega že večino denarja. Zahteval je še, da se država končno začne pogovarjati z oškodovanci in jim povrne škodo, saj si ne želi, da bi moralo na koncu posredovati evropsko sodišče.
Predsednica senata je ob koncu današnje obravnave Sadarja povprašala, ali vztraja pri zaslišanju vseh tistih, ki se obravnav kljub vabilom niso udeležili, čeprav jim obramba postavlja zelo malo vprašanj. Obtoženi je odvrnil, da vztraja, saj so kljub manjšemu številu vprašanj ta zelo pomembna za razplet procesa, zato bo sodišče naslednje priče znova vabilo predvidoma 15. junija.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.