Potem ko je zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc junija lani optimistično predstavila predlog resolucije o nacionalnem planu zdravstvenega varstva do leta 2025, ki med drugim predvideva tudi ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, smo se vprašali, kako zadeva napreduje. Zakonska podlaga za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja naj bi bila v javni razpravi še pred koncem lanskega leta, so napovedali takrat, a se to do sedaj še ni zgodilo.

Ko smo se z vprašanjem zakaj obrnili na zdravstveno ministrstvo, so nam poslali naslednji odgovor: ''V normativnem načrtu Vlade za letošnje leto je priprava novega Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ), v katerega sodi tudi preoblikovanje dosedanjega prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ministrstvo za zdravje bo predlog zakona dalo v javno razpravo še pred koncem letošnjega leta.''
Torej, na javno razpravo o novem zakonu bo treba še počakati – o čem pa naj bi pravzaprav razpravljali?
Že lani so na ministrstvu povedali, da bodo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja oblikovali nov model financiranja. Med njimi je tudi možnost, da bi socialno šibkejši plačevali manj, saj zdaj za dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačujejo vsi zavarovanci enak znesek.
Ministrstvo naj bi imelo tudi večji vpliv nad izvajanjem obveznega zdravstvenega zavarovanja, saj želijo na novo definirati pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, tako da pri tem ne bo imel vloge samo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Že lani je sicer ministrica povedala, da se zaveda, da za resolucijo potrebuje širok konsenz. Da je to še kako res, pove tudi dejstvo, da so dopolnilno zdravstveno zavarovanje doslej poskušali ukiniti že štirje ministri, najprej Dušan Keber, nato pa še Dorijan Marušič, Tomaž Gantar in Alenka Trop Skaza.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.