Vsem, ki so obvezno zdravstveno zavarovani v Sloveniji, je, v času bivanja v tujini, zagotovljena pravica do nujne medicinske pomoči v javnem zavodu ali pri zasebniku s koncesijo. Uveljavlja pa jo lahko na dva načina: s konvencijskim potrdilom ali s potnim listom in veljavno zdravstveno izkaznico. Slednja veljata v Bolgariji, na Češkem, Poljskem, v Veliki Britaniji in Severnem Irskem, konvencijsko potrdilo pa v Avstriji, Belgiji, na Hrvaškem, v Italiji, Luxemburgu, na Madžarskem, v Makedoniji, Nemčiji, na Nizozemskem in v Romuniji.
Če potrdilo naročite prek interneta ali na avtomatu, ga na dom dobite zastonj najkasneje v treh dneh. Če se ponj odpravite na katero od območnih enot zavoda za zdravstveno zavarovanje, ga dobite takoj, vendar je zanj treba odšteti 150 tolarjev.
Tudi če boste morali kakšno zdravstveno storitev v tujini plačati, lahko denar morda dobite nazaj. "Zavarovanim osebam svetujemo, da si skrbno shranijo vso dokumentacijo in jo predložijo na območno enoto ali izpostavo zavoda zaradi možnosti povračila stroškov," pravi Vanja Kobentar z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Več brezskrbnosti na potovanju pa zagotavljata zdravstveni zavarovanji z asistenco v tujini Elvia in Coris. Obe krijeta stroške zdravljenja tako v javnih zavodih kot pri zasebnikih, stroške zdravil, prevozov, stroške bivanja in zdravljenja v bolnišnici in nujne zobozdravstvene pomoči. Elvia v osnovnem programu nudi tudi pomoč svojcem ter krije še stroške odvetnika in iskanja ter reševanja zavarovanca. "Če vzamemo za primer družino in predvidevamo, da se odpravi na počitnice v eno izmed evropskih držav za deset dni, potem pride premija po osnovnem paketu 4380 tolarjev," pravi Petra Cotman iz Vzajemne. Za to lahko koristite zdravstvene storitve v vrednosti 12.800 evrov in za dodatnih 5100 evrov prevozov.
Corisov osnovni paket je podoben. "Ena izmed največjih prednosti Corisa je v tem, da omogoča sprejemanje klicev v slovenskem jeziku 24 ur na dan, 365 dni v letu," meni Samo Burja iz Slovenice.
Najpomembnejše je, ko se vam kaj zgodi v tujini, da pokličete klicni center, poveste kje ste, kaj se je zgodilo in številko zavarovalne police. Vse ostalo, kot obljubljajo pri obeh zavarovalnicah, bodo za vas storili oni.